Kwas hialuronowy w ciąży – czy możesz go stosować?

Kwas hialuronowy w ciąży – czy możesz go stosować?

Spis treści

    Kwas hialuronowy w ciąży, czy to dobry pomysł? Ciąża i karmienie piersią to szczególny okres w życiu kobiety, kiedy więcej rzeczy NIE MOŻESZ niż możesz 🙂 Podobnie jest z zabiegami medycyny estetycznej. Wszystko opisuję w tym artykule, zapraszam!

    Kwas hialuronowy w ciąży – TAK czy NIE?

    Krótka odpowiedź brzmi: NIE. Ale zostań ze mną jeszcze przez chwilę. Wytłumaczę co, jak i dlaczego – bo sprawa jest trochę bardziej skomplikowana.

    Przede wszystkim dlatego że „NIE” powiemy tylko dla zabiegów z kwasem hialuronowym w gabinecie medycyny estetycznej. Czyli:

    • Powiększanie ust
    • Wypełnianie zmarszczek
    • Wolumetria twarzy
    • Wypełnienie bruzd nosowo wargowych

    Takie zabiegi jak powyżej zdecydowanie odpadają jeśli chodzi o ciążę i karmienie piersią. Czy wiesz DLACZEGO tak jest? Na pewno się tego nie spodziewasz i jest to bardzo ciekawe.

    Dlaczego kwas hialuronowy w ciąży to zły pomysł?

    Odwiedzając strony gabinetów medycyny estetycznej w dziale „przeciwwskazania” przy kwasie hialuronowym zawsze zobaczysz „ciąża” i „karmienie piersią”. I słusznie. Jednak nikt (lub prawie nikt) tego nie uzasadnia.

    Prawda jest interesująca. Ciąża jest przeciwwskazaniem do kwasu hialuronowego, bo… nikt nie zrobił badań na ten temat. Czyli – kwas hialuronowy w ciąży to wielkie NIE, ale dlatego, że… nie wiemy!

    Zaskoczona? Ja też byłam kiedy dowiedziałam się o tym lata temu. Medycyna estetyczna to wciąż nowa gałąź nauki i medycyny. Nie wszystko jest jeszcze odkryte i potwierdzone. A bądźmy szczerzy – stworzenie takich badań i znalezienie grupy kobiet chętnych na zabiegi w tym szczególnym czasie to z pewnością nie jest prosta sprawa…

    Kwas hialuronowy a ciąża – co ZŁEGO może się stać?

    Wyobraźcie sobie, że na fotelu w gabinecie medycyny estetycznej takim jak mój siada kobieta w ciąży. Problem w tym, że ona może o tym nawet nie wiedzieć! Co wtedy?

    Cóż, statystyka wskazuje, że pewnie gdzieś kiedyś na świecie taka sytuacja miała miejsce. Ba! Kto wie czy takie coś nie zdarzyło się na moim własnym fotelu medycznym! Ale spokojnie, nawet jeśli się tak stało, to nie było z tego powodu żadnych powikłań 🙂

    To dlatego że ciąża NIE PRZESZKADZA zabiegom z kwasem hialuronowym, takim jak np. powiększanie ust. Problem może pojawić się wtedy, gdy są jakieś komplikacje po lub w trakcie zabiegu.

    Przed zabiegiem w gabinecie medycyny estetycznej Pacjent podpisuje zgodę, że jest świadomy przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Na liście jest ciąża (to już wiecie), ale jest także np. „uczulenie na jad owadów błonkoskrzydłych”. Często mówię o tym przeciwwskazaniu, więc wierni Czytelnicy mojego bloga raczej nie są zaskoczeni 🙂 .

    Jeśli JAKIMŚ CUDEM zdarzy się, że Pacjentka będzie wymagała nagłego rozpuszczania kwasu hialuronowego przy pomocy hialuronidazy, jest w ciąży i do tego jest uczulona na jad tych owadów, to cóż… mamy problem.

    W przypadku uczulenia na jad owadów błonkoskrzydłych, po podaniu hialuronidazy może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. To poważny stan organizmu, który „na serio” wymaga interwencji lekarza i hospitalizacji. Wyobraźcie sobie teraz, że na to wszystko takiemu wstrząsowi nie podlega tylko kobieta, ale także jej nienarodzone dziecko…

    Właśnie ze względu na taki BARDZO pechowy splot zdarzeń ciąża figuruje na liście przeciwwskazań do zabiegu z kwasem hialuronowym. Zauważcie jednak, że musi spełnić się naprawdę wiele czarnych scenariuszy, żeby faktycznie pojawiło się zagrożenie.

    Tak więc kwas hialuronowy w ciąży nie jest zagrożeniem zawsze. To z pewnością dobra wiadomość!

    • Zadbaj o wygląd w domu wprowadź zmiany, które pomogą Ci wyglądać lepiej

    • Świadomie wybieraj zabiegi upewnij się co warto, a czego nie warto robić

    • Osiągnij najlepsze efekty dowiedz się, co naprawdę ma znaczenie

    KUP MOJĄ KSIĄŻKĘ TUTAJ

    Krem z kwasem hialuronowym w ciąży – kwas kwasowi nie równy

    Tutaj bardzo ważna uwaga – NIE KAŻDY kwas hialuronowy w ciąży jest niewskazany.

    Obecnie coraz więcej kosmetyków i kremów zawiera w sobie kwas hialuronowy. Od razu uspokajam – taka forma kwasu hialuronowego, którą znajdziesz w popularnych kosmetykach NIE JEST szkodliwa ani dla Ciebie ani dla Twojego dziecka. Możesz stosować takie kosmetyki i mieć spokojną głowę 🙂

    W medycynie i kosmetologii wyróżniamy dwa rodzaje kwasu hialuronowego:

    • Kwas hialuronowy usieciowany
    • Kwas hialuronowy nieusieciowany

    Ten pierwszy (usieciowany) nazywa się tak dlatego że nie rozpuszcza się szybko w organizmie. Podany w usta czy zmarszczki działa jak wypełniacz, uzupełniając braki w tkankach. Zostaje w organizmie nawet do 12 miesięcy.

    Kwas hialuronowy nieusieciowany wchłania się bardzo szybko. Nie jest wypełniaczem i nie ma ryzyka takich powikłań jak kwas hialuronowy usieciowany. Jest składnikiem kremów i kosmetyków. Kwas hialuronowy w ciąży i podczas karmienia piersią w takiej formie jest zupełnie nieszkodliwy.

    Jakie zabiegi możesz wykonać w ciąży?

    Skoro wiesz już, że na kwas hialuronowy w ciąży w formie usieciowanej masz zakaz 😉 to dowiedz się co MOŻESZ zrobić dla swojej skóry w tym okresie.

    Jeśli chodzi o medycynę estetyczną, w zanadrzu są zabiegi z własnym osoczem bogatopłytkowym i fibryną. Pomogą one wzmocnić Twoją skórę, odżywić ją. Wspaniale także zadziałają na rozstępy, których podczas ciąży niestety nie brakuje.

    O zabiegu z fibryną przygotowałam filmik na YouTube. Co prawda tytuł dotyczy bardziej blizn potrądzikowych, ale zaufaj mi, że znajdziesz tam wiele ciekawych rzeczy dla siebie! Zobacz i dowiedz się więcej:

     

    Poza stricte medycyną estetyczną zawsze warto udać się do kosmetologa na konsultację. Twoja skóra może zachowywać się zupełnie inaczej. Warto przegadać dobór kosmetyków i pielęgnacji dla Ciebie w tym czasie.

      KUP MOJĄ NOWĄ KSIĄŻKĘ

      Zadbaj o wygląd z pomocą profesjonalisty!
      Dostępny jest Audiobook, Ebook oraz wersja tradycyjna

      Poradnik-monika

      Kwas hialuronowy w ciąży – podsumowanie

      Podsumowując, z powiększaniem ust czy wolumetrią twarzy poczekaj spokojnie aż przetrwasz okres ciąży i karmienia piersią. Pamiętaj także, że stosowanie się do zaleceń i przeciwwskazań przed zabiegiem medycyny estetycznej to głównie Twoja odpowiedzialność. W wielu sytuacjach lekarz przed zabiegiem nie będzie mógł sprawdzić, czy jesteś w ciąży czy nie. Na pewno jednak powinien Cię o wszystkim poinformować.

      Mam nadzieję, że wiesz już, że kwas kwasowi nie równy i nie będziesz wzdrygać się na widok słów „kwas hialuronowy” na opakowaniach kosmetyków 🙂 Buziaki!

      Psst! Jeśli podobał Ci się ten artykuł polub moją stronę na Facebooku oraz obserwuj konto na Instagramie aby być na bieżąco <3

      5
      Oceń ten artykuł

      Oceń: Kwas hialuronowy w ciąży – czy możesz go stosować?

      Oceń

        Podobał Ci się ten artykuł?


        Jeśli tak, to podaj swoje imię oraz e-mail, żeby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach. Twoje dane są ze mną bezpieczne.

        Komentarze
        • Anna / 01.07.2022 10:28:18

          Witam, za 2,5 tygodnia podchodzę do próby zapłodnienia in vitro, zastanawiam się czy przed transferem mogę poddać się zabiegowi wypełnienia brody kwasem hialuronowym. Będę wdzięczna za podpowiedź 🙂

          • Monika Łyżwa / 01.07.2022 13:07:28

            Pani Aniu, dziękuję za to ciekawe pytanie. Moim zdaniem lepiej jest nie robić wypełnienia w tak krótkim czasie od in vitro. Lepiej jest nie dokładać sobie “wrażeń” z zabiegiem z kwasem. Gdyby coś poszło nie tak, to jest to jakiś dodatkowy stres dla organizmu, którego lepiej teraz nie mieć. Pozdrowienia i powodzenia 🙂

        • Aleksandra / 26.06.2022 21:36:43

          Dzień Dobry, mam synka który ma prawie 3lata i również karmie go jeszcze piersią w nocy i w południe jak idzie na drzemkę dodam że nie ssie piersi dlugo max dwie minuty i zasypia, bardzo chciałabym zrobić sobie zabieg lenisną czy myśli Pani że kwas polimlekowy i nieusieciowaney kwas hialuronowy mógłby mu zaszkodzić?

          • Monika Łyżwa / 27.06.2022 08:02:41

            Dzień dobry Pani Olu, uważam że w trakcie karmienia piersią nie powinno się wykonywać tych zabiegów estetycznych. Nie ma badań na temat wykorzystania tego typu preparatów u kobiet karmiących i moim zdaniem nie ma sensu brać na siebie takiego ryzyka. Zabiegi estetyczne mogą poczekać na inne czasy 🙂 Pozdrowienia!

        • Patrycja / 10.05.2022 18:57:24

          Witam mam pytanie moj syn ma 3,5 lat i dalej jest karmiony piersia?wczesniej miałam problem bo co pare minut chciał teraz tylko na popołudniowa drzemkę i wieczorem plus w nocy pije czy jest jakies ryzyko ze jak pójdę powiekszysz usta że może synowi cos być czy narazie po czekać az całkowicie od żuci? I jakie badania trzeba by było zrobić na te uczulenie bo np ja nie wiem czy na jakis jad owadow jestem uczulona a mieszkam zagranica i wolałam bym pierw tez test zrobic zeby nie było zadnych problemów. Dziekuje za odpowiedz, pozdrawiam?

          • Monika Łyżwa / 10.05.2022 19:41:38

            Pani Patrycjo, w trakcie karmienia piersią nie możemy zrobić zabiegu powiększania ust. Trzeba poczekać aż przestanie się karmić zupełnie.

            Co do alergii na jad owadów- można zrobić sobie takie testy u alergologa np. przed przyjazdem do Polski żeby mieć pewność 🙂 pozdrowienia, Monika

        Dodaj komentarz

        Może Ci się spodobać także

        Cześć Kochani! Miło mi poinformować, że napisałam książkę o medycynie estetycznej! W tym wpisie dowiesz się DLACZEGO to książka dla Ciebie.

        08.07.2023 Monika Łyżwa

        Kategoria: Przed zabiegiem

        Jaka jest cena za osocze bogatopłytkowe? Okazuje się, że trzeba się bardzo namęczyć aby odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje ostrzykiwanie osoczem. Wszystko wyjaśniam Wam w...

        15.04.2022 Monika Łyżwa

        Kategoria: Przed zabiegiem

        Lipotransfer (lipofilling) to niesamowicie ciekawy zabieg estetyczny, o którym nie pisałam do tej pory na blogu. Nie mogę doczekać się, żeby podzielić się z Wami...

        06.11.2021 Monika Łyżwa

        Kategoria: Przed zabiegiem

        Dołącz do mojego WYZWANIA!

        "5 Dni Do Lepszej Skóry"

        Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

          Dziękuję.

          Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".