Cera naczynkowa – czyli jak wyciągnąłeś krótszą zapałkę
Cera naczynkowa to ta „najtrudniejsza” ze wszystkich. Pajączki, rumieńce, nadwrażliwość, trądzik – to tylko niektóre problemy, na które cera naczynkowa jest szczególnie narażona. Jeśli masz ten rodzaj cery, to musisz liczyć się z różnymi problemami estetycznymi. Nie powiedziałam jednak, że musisz się z cerą naczynkową „pogodzić” – oj nie 🙂 .
Cera naczynkowa jest wtedy, gdy naczynia krwionośne przebiegają blisko powierzchni skóry. To powoduje szereg konsekwencji dla Twojej skóry i jej pielęgnacji. Niektóre z problemów estetycznych (takie jak np. rumień czy pajączki) dużo łatwiej osiągnąć przy tym rodzaju cery.
Dlatego, w tym wpisie chciałabym omówić jak postępować jeśli masz ten rodzaj skóry. Zarówno w ramach profilaktyki, jak i w przypadku leczenia problemów, które już zaczęły się pojawiać.
Najprościej jest opisać, że cera naczynkowa jest wrażliwa i reaktywna. To znaczy, że pod wpływem czynników zewnętrznych reaguje dużo mocniej niż np. cera tłusta. Nawet jeśli nie zależy nam na jak najlepszym wyglądzie, to ten rodzaj skóry musimy traktować ze szczególną troską. Inaczej będziemy mierzyć się z problemami całkiem sporego kalibru.
Jak dbać o cerę naczynkową?
Mierząc się z cerą naczynkową musisz wiedzieć kilka rzeczy. Naczynia w jej przypadku nie tylko są rozłożone płytko, ale często ich ścianki są słabe. Naturalnym zachowaniem naczyń krwionośnych jest ich kurczenie się i rozkurczanie. Cera naczynkowa charakteryzuje się tym, że ten proces jest zaburzony. To znaczy – naczynka szybko się rozkurczają, ale nie mogą tak łatwo się skurczyć.
W tej sytuacji powstają różnego rodzaju rumienie. Kolory na twarzy zmieniają się na czerwoną paletę, a całość nie chce szybko odpuścić. Dzieje się tak, gdy:
- Zmieni się temperatura otoczenia (wyjdziemy na mróz lub wejdziemy do sauny)
- Zjemy coś ostrego
- Przeżywamy silne emocje (stres, podniecenie)
- Jesteśmy narażeni na promieniowanie słoneczne
- Przebywamy w klimatyzowanym pomieszczeniu
- Stosujemy niewłaściwe kosmetyki
Rumienie, które pojawiają się często mogą łatwo przerodzić się w tzw. pajączki. Są to widoczne naczynia krwionośne, które dość trudno jest usunąć.
Jeśli chodzi o pielęgnację cery naczynkowej, to mam dla Was kilka najważniejszych wskazówek:
- Stosuj kosmetyki dobrej jakości specjalnie do cery naczynkowej
- Do mycia twarzy nie używaj mydła, tylko dedykowane preparaty (dobre składniki: wit. B, pantenol, alantoina)
- Regularnie nawilżaj skórę kremami
- CODZIENNIE stosuj kremy z filtrem UVA i UVB, dbając o cerę naczynkową latem i zimą!
- Unikaj sauny, solarium
Jeśli jednak masz widoczne naczynka lub rumień to na wymienione wskazówki trochę za późno w obliczu tego problemu. Jednak nie martw się. Takie problemy rozwiązujemy skutecznie w gabinetach medycyny estetycznej.
Pielęgnacja cery naczynkowej
Jak dbać o cerę naczynkową gdy zmiany już się pojawią? Zarówno rumień, jak i widoczne naczynka krwionośne, możemy zredukować przy pomocy laserów medycznych lub elektrokoagulacji. Ponieważ w swojej pracy korzystam głównie z laserów, to omówię tutaj szerzej tą metodę.
Do zamykania naczynek możemy zastosować lasery frakcyjne nieablacyjne lub lasery typu IPL. Zasada działania takiego urządzenia jest prosta. Laser ma tą właściwość, że potrafi dotrzeć do naczynka bez potrzeby skalpela czy igły. Światło lasera reaguje z czerwonymi krwinkami i mocno podgrzewa leczoną okolicę. To powoduje, że kanał naczynka zostaje zamknięty z obu stron. Możesz wyobrazić sobie, że laser uszczelnia naczynka krwionośne i ogranicza dla nich pokarm. Naczynie krwionośne, przez które nie przepływa krew staje się bezużyteczne i po kilkunastu dniach obumiera. A kiedy nie ma już w Twoim ciele uszkodzonego naczynka – to nie ma problemu 🙂 .
Naczynia krwionośne sterują cerą naczynkową
Podsumowując, cera naczynkowa to nie jest łatwa sprawa. Warto być w kontakcie ze swoim lekarzem medycyny estetycznej i kiedy pojawia się problem – likwidować go u źródła. Naczynia krwionośne to domena cery naczynkowej, ale nie muszą być domeną Twojego życia 😉 . Buziaki!