Wasze pytania

Na tej stronie znajdziecie najpopularniejsze pytania o medycynę estetyczną, które zadajecie mi oraz... wyszukiwarce Google :)

To ogromna baza wiedzy i mnóstwo ciekawych tematów! Zerknij sam poniżej i się przekonaj. Możesz także zadać mi własne pytanie, korzystając z formularza poniżej.

Zadaj mi pytanie o medycynę estetyczną

    Najczęściej zadawane pytania

    • Kim jesteś i jak możesz mi pomóc?

      Nazywam się Monika Łyżwa i jestem lekarzem medycyny estetycznej. Wykonuję zabiegi w Krakowie. Pacjentów przyjmuję w swoim gabinecie przy ul. Kaczary w Krakowie. Więcej informacji znajdziesz na stronie “o mnie”, do której serdecznie zapraszam 🙂 .

    • Jak mogę zarezerwować zabieg?

      Zabieg możesz zarezerwować na stronie, na której jesteś. Kliknij w “Zarezerwuj online” u góry strony. Następnie wybierz zabieg i termin, który Ci odpowiada. Jeśli nie jesteś pewny zabiegu – wybierz konsultację z medycyny estetycznej. Możesz także zadzwonić bezpośrednio do mnie na: 694-068-198.

    • Jakie zabiegi są dostępne w ofercie?

      Lista wykonywanych przeze mnie zabiegów jest długa 🙂 Specjalizuje się w zabiegach z wykorzystaniem botoksu, kwasu hialuronowego, biostymulatorów, osocza i fibryny oraz nici liftingujących. Leczę nie tylko zmarszczki i dbam o Wasz młody wygląd. Rozwiązywanie problemów takich jak wypadanie włosów, bruksizm, blizny czy trądzik to mój chleb powszedni 🙂

    • Botoks czy kwas hialuronowy?

      Jedno i drugie 🙂 Botoks to profilaktyka przed powstawaniem nowych zmarszczek. Kwasem hialuronowym wypełniamy zmarszczki i głęboko nawilżamy skórę na długi czas. Jeśli chcesz wiedzieć co rekomenduję dla Ciebie – umów się na wizytę w gabinecie, bo każdy Pacjent jest inny.

    • Czy wypełnianie zmarszczek jest bezpieczne?

      Absolutnie tak. Media przez lata tworzyły wiele stereotypów dla wypełniania zmarszczek, powiększania ust i botoksu. Jeżeli zabieg jest wykonywany przez specjalistę to ryzyko powikłań jest minimalne. Nie masz się czego bać!

    • Nigdy nie byłam/byłem w gabinecie. Jaki pierwszy zabieg powinnam wykonać?

      Każdy pacjent jest inny, więc ostateczna decyzja powinna być podjęta wspólnie z lekarzem w gabinecie. Jeżeli chcesz zacząć bardzo ostrożnie to możesz wybrać np. osocze bogatopłytkowe lub mezoterapię. Możliwości jest wiele, więc wszystko najlepiej ustalić na konsultacji w odniesieniu konkretnie do Twojej sytuacji 🙂

    • Czy po zabiegu będę wyglądać sztucznie?

      NIE. Nowoczesna medycyna estetyczna dąży do spowolnienia starzenia, ale przy zachowaniu naturalności. My – lekarze, dbamy o to, aby pacjent czuł się dobrze w swojej skórze. Twoje dobre samopoczucie wynikające z poprawy swojego wyglądu to nasz główny cel!

    • Ile kosztuje botoks? A ile powiększenie ust?

      Cena zabiegu z użyciem tych preparatów zależy od okolicy, którą leczymy. Zabieg podania toksyny botulinowej (botoksu) kosztuje już od 300zł. Cena za 1ml kwasu hialuronowego to około 1300zł. W zależności od okolicy (i potrzeb u danego pacjenta) objętość kwasu konieczna do podania może się różnić. Dla referencji pokazuję jednak poniżej jak średnio wygląda ilość podawanego kwasu w zależności od okolicy zabiegowej:

      • usta: do 1ml
      • dolina łez: do 1ml
      • wolumetria twarzy: 1-2ml
      • modelowanie brody: ok. 1ml
      • modelowanie żuchwy: 1-2ml
      • zmarszczki palacza: do 1ml
    • Jak mam przygotować się do zabiegu?

      W skrócie – określ i precyzyjnie nazwij swój problem. Po drugie, upewnij się jakim budżetem dysponujesz, bo od tego zależą dostępne warianty leczenia. Po trzecie, zastanów się ile masz czasu dla osiągnięcia maksymalnego efektu.

    • Czy zabiegi medycyny estetycznej zaszkodzą mojemu zdrowiu?

      NIE. Celem medycyny estetycznej jest dbanie o młody i zdrowy wygląd, co jest bezpośrednio związane ze zdrowym organizmem. Lekarz nigdy nie zarekomenduje Ci wykonania zabiegu, który mógłby szkodzić Twojemu zdrowiu. Przed zabiegiem zbierany jest wywiad aby poznać zdrowie Pacjenta i zakwalifikować go do konkretnych procedur.

    • Czy moja skóra potrzebuje zabiegu?

      Jeśli masz więcej niż 25 lat (a czasami nawet mniej!) to medycyna estetyczna jest dla Ciebie. Właściwie na każdym etapie dorosłego życia Twoja skóra doceni odpowiednio dobrany zabieg medycyny estetycznej. Zadbam o to, żeby dobrać zabiegi odpowiednio dla Twojego wieku.

    Więcej pytań

    Pytania o medycynę estetyczną z wyszukiwarki Google

    • Czy botoks wstrzykuje się w usta?

      Absolutnie NIE. Do powiększania i modelowania ust stosujemy kwas hialuronowy. Zadanie botoksu jest zupełnie inne – osłabia on mięśnie i jest stosowany w profilaktyce powstawania zmarszczek.

    • Mezoterapia jak często robić?

      Mezoterapię wykonujemy w serii zabiegów. Najczęściej zaczynamy od trzech zabiegów co miesiąc, a później co pół roku dla podtrzymania rezultatów. Efektów odnowy nie powinniśmy się spodziewać już po pierwszym razie – choć jest taka możliwość. Najważniejsze to nie rezygnować zbyt wcześnie i dać skórze szansę do odnowy 🙂

    • Czy makijaż może powodować zmarszczki?

      NIE. To popularny mit o podłożu psychologicznym. Używając makijażu wyglądamy lepiej i przyzwyczajamy się do takiego wyglądu. Z czasem brak makijażu doskwiera nam i możemy mieć wrażenie, że z cerą jest coś nie tak. Same substancje zawarte w kosmetykach do makijażu (w tym podkładach) nie mają wpływu na powstawanie nowych zmarszczek. Co więcej – makijaż niekiedy może OCHRONIĆ skórę przed powstawaniem nowych zmarszczek. To dlatego, że niektóre kosmetyki zawierają filtry UV.

    • Zmarszczki jak powstają?

      Wyobraź sobie nową parę skórzanych butów… Na początku nie widać na nich żadnych zagięć, są gładkie i mają idealny kształt. Kiedy wyjdziesz w nich po raz pierwszy zaczną robić się na nich fałdki – zawsze w tym samym miejscu.

      Z każdym kolejnym krokiem w tych butach zagięcia będą coraz wyraźniejsze, aż wreszcie buty będą wyglądać… staro 😉 Tak samo jest z człowiekiem.

      Załamania na skórze pojawiają się zawsze w tych samych miejscach i są powodowane przez napinające się mięśnie. Z upływem lat skóra ma mniejsze możliwości regeneracji i coraz łatwiej o nowe zmarszczki.

    • Kwas hialuronowy ile kosztuje? Ile kosztuje wypełnienie zmarszczek?

      Cena za 1ml kwasu hialuronowego, w zależności od gabinetu, waha się średnio od 1200zł do 1700zł. W tą kwotę wliczony jest także sam zabieg.

      W zależności od okolicy (i potrzeb u danego pacjenta) objętość kwasu konieczna do podania może się różnić. Dla referencji pokazuję jednak poniżej jak średnio wygląda ilość podawanego kwasu w zależności od okolicy zabiegowej:

      • usta: do 1ml
      • dolina łez: do 1ml
      • wolumetria twarzy: 1-2ml
      • modelowanie brody: ok. 1ml
      • modelowanie żuchwy: 1-2ml
      • zmarszczki palacza: do 1ml

      W gabinecie przed zabiegiem dowiecie się ile dokładnie preparatu potrzebujecie dla osiągnięcia dobrego efektu. Mam nadzieję, że takie szacunki nieco przybliżyły Wam finalne koszty 🙂

    • Czy zmarszczki są dziedziczne?

      Czy Twoje zmarszczki to wina rodziców? TAK. Im większe podobieństwo do któregoś z rodziców, tym większa szansa, że Twoje zmarszczki będą postępowały w taki sam sposób. Ale nie martw się – to bardzo dobra informacja. Dzięki temu wiesz na których zmarszczkach się skupić oraz kiedy reagować, np. przy użyciu botoksu.

      Zrób coś dla mnie – zajrzyj do zdjęć swoich rodziców sprzed lat i dowiedz się co może być Twoją piętą achillesową za kilka lat.

    • Botoks ile się utrzymuje?

      Działanie botoksu nie jest trwałe. Standardowo czas działania to od 3 do 9 miesięcy. Później zabieg należy powtórzyć. W przeciwnym przypadku mimika twarzy wraca dokładnie do tego, co było wcześniej, jak gdyby tych kilku miesięcy w ogóle nie było.

      O to właśnie chodzi w profilaktyce. Czas działania zależy od wielu czynników. Na przykład – im silniejsze mięśnie twarzy  tym botoks trzyma krócej. Duża aktywność fizyczna także skraca działanie tej substancji. Nawet pora roku ma wpływ, bowiem w zimę ze względu na niższe temperatury działanie będzie dłuższe.

    • Botoks ile się nie kłaść?

      To NIEPRAWDA, że po podaniu botoksu Pacjent przez pewien czas nie może się położyć, schylić czy latać samolotem. Faktycznie, do niedawna lekarze wydawali takie zalecenia, jednak najnowsze wytyczne jednoznacznie wskazują, że nie ma takiej potrzeby.

      Po zabiegu z botoksem możecie normalnie od razu funkcjonować, należy unikać jednak wysokiej temperatury (np. suszarka do włosów) i ciężkiej aktywności fizycznej przez 3 dni po zabiegu. Wysoka temperatura wpłynie negatywnie na efekty.

    • Cienie pod oczami przyczyny?

      Skóra pod oczami jest bardzo cienka, ale mocno unaczyniona. Ciemny kolor w tej okolicy, który (niestety) widujemy w lustrze to nic innego jak prześwitujące naczynka krwionośne 🙁 .Główną przyczyną cieni pod oczami są ubytki w tkance podskórnej, co powoduje, że naczynka są bliżej powierzchni.

      Jak sobie z tym radzić? Takie ubytki uzupełniam kwasem hialuronowym. Wykonuję też dedykowany tej okolicy zabieg mezoterapii która odżywia i rozjaśnia skórę. Efekt? W krótkim czasie wyglądamy na dużo mniej zmęczonych, a przeglądanie się w lustrze nas nie zasmuca.

    • Opadająca powieka przyczyny?

      W skórze od 25 roku życia zaczynają zanikać włókna kolagenowe, a my zaczynamy się STARZEĆ. Skóra zaczyna opadać – dotyczy to także POWIEK. Akurat w tym przypadku efekt nie jest tylko estetyczny – opadające powieki mogą nawet utrudniać widzenie i potęgować uczucie zmęczenia.

      Wizualnie wyglądamy na bardziej zmęczonych i zaspanych. W poradzeniu sobie z tym problemem proponuję moim Pacjentom laserowy lifting powiek. Wykonany w serii kilku zabiegów pozwala skutecznie wzmocnić tą okolicę. Bardziej inwazyjną (choć czasami jedyną słuszną) metodą jest blefaroplastyka powiek. Jest to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu nadmiaru skóry. Taki zabieg wykonują okuloplastycy.

    • Zamykanie naczynek na czym polega?

      Do zamykania naczynek używamy specjalnych laserów medycznych. Taki zabieg polega na podgrzaniu wiązką lasera chorego miejsca. Promień generuje ciepło w tej okolicy, które niszczy ścianki naczynka, ale nie uszkadza zdrowych tkanek w okolicy.

      Ostatecznie pęknięte naczynko samo usuwa się z organizmu, a my możemy cieszyć się gładką i jednolitą skórą 🙂 Odpowiadając na pytanie czy taki zabieg boli… troszkę tak, ale WARTO 🙂

    • Wypadanie włosów czym leczyć?

      Wypadające i słabe włosy to problem który dotyka wielu z nas, niezależnie od płci. W medycynie estetycznej stosujemy najczęściej dwie metody, które mają temu zaradzić. W obu przypadkach chodzi o odżywienie skóry.

      Po pierwsze – osocze bogatopłytkowe. To zabieg, w którym pobiera się od Pacjenta niewielką ilość krwi, oddziela od niej osocze zawierające czynniki wzrostu i podaje się igłą w skórę głowy.

      Po drugie – mezoterapia igłowa. W tym zabiegu również chodzi o nakłucia igłami w skórę głowy, ale preparat pochodzi z innego, syntetycznego źródła. Zarówno w przypadku osocza jak i mezoterapii zabieg należy powtarzać co kilka tygodni, a później kontrolnie co ok. pół roku. Ale to niewielkie poświęcenie aby z powrotem mieć gęste i mocne włosy.

      Ostatnia rzecz – im wcześniej zareagujesz widząc słabnące włosy – tym lepiej! Ważna jest także diagnostyka, ponieważ czasami wypadanie włosów może być spowodowane anemią lub chorobami tarczycy. Jeśli to jest powód słabych włosów to kuracja nie będzie tak skuteczna. Warto więc zrobić sobie odpowiednie badania.

    • Czy krem z filtrem blokuje witaminę D?

      Synteza witaminy D zachodzi w skórze pod wpływem ekspozycji na promieniowanie UVB. Stosowanie kremów z filtrem ogranicza ilość promieniowania które dociera do naszej skóry, jednak nie zmniejsza to ilości wytwarzanej witaminy D3, która potrzebuje tylko niewielkiej dawki UVB.

      Co więcej, do wytworzenia witaminy D3 wystarczy odsłonięcie ok 18% powierzchni ciała (czyli na przykład ręce i nogi) na ok.15 minut dziennie żeby zapewnić sobie właściwą dawkę. Poza tym – mimo usilnych starań, nie zawsze udaje nam się stosować kremy z należytą starannością. Nie dosmarowujemy się po 2h (takie są zalecenia!), nie aplikujemy kremu dokładnie na całą powierzchnię albo pozbywamy się go przypadkowo podczas pocierania twarzy. W ten sposób słońce ZAWSZE znajdzie drogę do naszej skóry.

      Dla osób, które cały czas obawiają się niedoborów witaminy D3 – warto zbadać jej poziom w laboratorium i w razie potrzeby zacząć suplementację. To i tak mała niedogodność w porównaniu do szkodliwego działania słońca na naszą skórę – i nie mam tu na myśli jedynie przyspieszonego starzenia się skóry, ale także nowotwory skóry, które niestety mogą się pojawić.

      Podsumowując – stosuj krem z filtrem przez cały rok, a witaminę D suplementuj w razie potrzeby 🙂

    • Botoks czy jest bezpieczny?

      Czy botoks jest bezpieczny? To zależy. Najgorsze co może stać się po podaniu botoksu to czasowe opadnięcie okolicy, w której był podany. Zdarza się, że po podaniu toksyny botulinowej może np. opaść brew lub kącik ust.

      To jest WSZYSTKO, co może się wydarzyć, a efekt zawsze jest odwracalny. W rękach specjalisty – nie musicie się niczego obawiać. Nie trzeba się też martwić o “przedawkowanie” botoksu. Ilości, które są podawane są kilkaset (!) razy mniejsze niż dopuszczalna dla człowieka dawka.

    • Dlaczego botoks nie działa?

      Na forach internetowych widziałam już wiele razy pytania w stylu: “dlaczego botoks u mnie nie zadziałał”? Po pierwsze – lekarz. Musi odpowiednio zdiagnozować problem i dobrać dawkę botoksu oraz miejsce i sposób jego podania.

      Po drugie – Pacjent. Powinien on stosować się do zaleceń pozabiegowych. Czyli, przede wszystkim, powstrzymać się od ćwiczeń fizycznych, nie nagrzewać okolicy zabiegowej i nie suplementować magnezu – przez 3 dni od zabiegu.

      Warto w tym miejscu wspomnieć o IMMUNIZACJI, czyli sytuacji w której nasz organizm wytwarza przeciwciała przeciw toksynie botulinowej. W tym wypadku efekt po podaniu toksyny może być słabszy i krótkotrwały, a nawet może nie pojawić się W OGÓLE. Nie jest to sprawa częsta, ale warto podjąć wszystkie kroki żeby jej zapobiec. O czym warto pamiętać?

      1. Podczas zabiegu podajemy najmniejsza dawkę toksyny potrzebną do uzyskania zadowalającego efektu,
      2. Pomiędzy zabiegami utrzymujemy odstęp minimum 12 tygodni,
      3. O ile nie jest to absolutnie konieczne, nie dostrzykujemy nawet najmniejszych dawek botoksu pomiędzy zabiegami.
    • Czy zmarszczki mogą zniknąć?

      Żadne kremy do twarzy NIE USUWAJĄ ZMARSZCZEK. Zaskoczony? To, że prawie wszyscy tak myślimy to zasługa doskonałego marketingu firm kosmetycznych.

      Prawda jest taka, że kremy mogą nawilżyć skórę i spowolnić pojawianie się nowych zmarszczek, ale nic nie zdziałają na te, które już masz.

      Czy w takim razie zmarszczki nie mogą zniknąć? Oczywiście, że mogą! 🙂 Służą do tego właśnie zabiegi medycyny estetycznej. Odpowiednio dobrany zabieg może zdziałać cuda.

    • Botoks czy warto?

      Odpowiedź może być tylko jedna – TAK! 🙂 Jeśli jednak cały czas masz wątpliwości, warto spróbować chociaż raz. Efekt zabiegu jest CAŁKOWICIE ODWRACALNY po kilku miesiącach.

      Więc jeśli jednak uznasz, że lubiłaś swoje zmarszczki i trochę za nimi tęsknisz – nic straconego. Choć niewielu z nas lubi swoje zmarszczki 😉 Botoks to nie jest deklaracja na całe życie. A ja sama jestem zdania, że lepiej spróbować, niż wiecznie się zastanawiać „a co jeśli to coś dla mnie”.

    • Cienie pod oczami zabiegi?

      Cienie pod oczami sugerują zmęczenie, niewyspanie i starość. Czy chcemy mieć cienie pod oczami? NIE CHCEMY 🙂 Żeby zredukować sine kręgi pod oczami, musimy przede wszystkim wzmocnić okolicę dolnej powieki.

      Do tego celu wykorzystujemy mezoterapię igłową, osocze bogatopłytkowe, fibrynę bogatopłytkową, karboksyterapię czy laseroterapię. Zabiegi te musimy wykonywać w serii, żeby efekt utrzymywał się dłużej.

      W licznych przypadkach, gdy widoczne cienie związane są z ubytkami tkanki podskórnej i tworzącą się doliną łez, rozwiązaniem problemu jest zastosowanie wypełniacza – kwasu hialuronowego. Ale czy kwas hialuronowy zawsze załatwi sprawę cieni pod oczami? Nie do końca.

      W przypadku tej opcji ważne jest żeby zwrócić uwagę na to, czy na co dzień pojawiają się obrzęki wokół oka. Jeśli tak, zastosowanie kwasu hialuronowego nie będzie wskazane, ponieważ poprzez swoje działanie wiążące cząsteczki wody, może nasilić występowanie obrzęków. A z takiego efektu nikt z nas nie byłby zadowolony – zarówno Pacjent jak i lekarz.

    • Botoks czy kwas?

      Jest to pytanie, które mogłabym porównać do pytania o to czy na obiad chcemy makaron czy ryż :). Obie opcje są super, ale jedna pasuje nam lepiej do konkretnego dania niż druga.

      Przeglądając stronę kliniki zastanawiasz się, którą pozycję wybrać z cennika i co będzie najlepsze na Twoje zmarszczki. Bardzo często jako lekarze musimy zastosować połączenie OBU METOD. Botoks zmniejsza napięcie mięśni mimicznych, dlatego w przypadku takich zmarszczek nie osiągniemy zadowalającego efektu bez użycia botoksu.

      Chodzi nam bowiem o ograniczenie powstawania zmarszczek w przyszłości. Natomiast przy użyciu kwasu hialuronowego uzyskamy efekt wypełnienia powstałych już zmarszczek. Jeśli więc bruzdy na Twojej cerze są widoczne w stanie spoczynku, to prawdopodobnie kwas hialuronowy będzie pomocny 🙂

      Odpowiedź nie jest prosta i na pewno należy ją dokładnie omówić ze swoim lekarzem prowadzącym podczas wizyty.

    • Osocze na blizny?

      Leczenie blizn zaczyna się od prawidłowego gojenia ran. Dlatego bardzo ważne jest leczyć blizny nawet od chwili kiedy jeszcze ZAŁOŻONE SĄ SZWY. Zastosowanie wtedy osocza i fibryny bogatopłytkowej sprzyja szybszemu i prawidłowemu gojeniu się ran i powstaniu mniej widocznej blizny (bo to że jakaś blizna pozostanie jest, niestety, pewne).

      Co więcej – zastosowanie fibryny bogatopłytkowej sprzyja szybszemu gojeniu się długotrwałych, trudno gojących się owrzodzeń. Zawarte w niej czynniki wzrostu są w tym wypadku płynnym złotem 🙂 .

    • Czy powiększenie ust boli?

      Pytanie: “Czy będzie bolało?” jest jednym z najczęstszych, które słyszę w gabinecie. Wizja wbijania igieł w skórę twarzy albo przedzierania się pod nią kaniulą może być co najmniej przerażająca. Ale jak to mawia moja koleżanka: “Ból przemija, piękno zostaje” 🙂

      Na szczęście w medycynie estetycznej rodzenie się piękna z bólu jest już dawno za nami.  Dzięki zastosowaniu kremów znieczulających lub iniekcji ze środkiem znieczulającym, a także stosowanie preparatów zawierających w sobie środek znieczulający, komfort zabiegów w odczuciu pacjentów jest bardzo duży.

      Nie ma więc się czego obawiać, nawet jeśli macie niski próg bólu. Okolica ust jest niewątpliwie najbardziej wrażliwa na całej twarzy. Usta są bardzo dobrze unerwione i ukrwione – o ile na co dzień jest to bardzo dużym plusem, to w gabinecie dostarcza dodatkowych emocji.

    • Czy po zabiegu powiększania ust można pić alkohol?

      “Czy po zabiegu można pić alkohol” to pytanie, które często zadajecie mi w gabinecie. Szczególnie w piątki po południu Generalnie – po żadnym zabiegu, nie tylko z zakresu medycyny estetycznej, nie powinniśmy spożywać alkoholu, ponieważ:

      1. Po pierwsze – spowalnia gojenie.
      2. Po drugie – zwiększa ryzyko powstania siniaków i obrzęku.
      3. Po trzecie – trzeba dbać o zachowanie czystości leczonej okolicy i miejsc nakłuć – a wiadomo, po alkoholu bywa z tym różnie 🙂

      W przypadku zabiegu zamykania naczynek przez kilka dni (min. 3) powinniśmy unikać sytuacji, które powodują rozszerzanie naczyń, a spożywanie alkoholu jest jedną z nich.

      Co więcej – warto powstrzymać się przed spożywaniem alkoholu nawet kilka dni przed planowanym zabiegiem (min dzień przed). Alkohol może nasilić krwawienie podczas zabiegu i sprawi że skóra będzie bardziej tkliwa, co utrudni lekarzowi pracę, a wam przysporzy więcej dyskomfortu. 🙂

    • Czy blizny można opalać?

      Zdecydowanie NIE. Żadnych blizn, a przede wszystkim świeżych, nie należy opalać. Co więcej, blizn opalić się NIE DA. Powinniśmy stale chronić je przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, stosując kremy z filtrem przeciwsłonecznym UVA i UVB.

      Opalanie blizny może zaburzyć proces gojenia, a także doprowadzić do powstania nieestetycznych przebarwień. Skóra w miejscu blizny różni się od prawidłowej, dlatego trzeba ją traktować inaczej. Co ważne – skóra w okolicy blizny pozbawiona jest melanocytów odpowiedzialnych za produkcję melaniny, dzięki której na naszej skórze pojawia się złoty odcień opalenizny.

      Tak naprawdę opalenizna to reakcja obronna organizmu na działanie promieni słonecznych. W sytuacji gdy dany obszar jest ich pozbawiony – jest całkowicie bezbronny wobec szkodliwego działania promieni słonecznych.

      Czy to znaczy, że JUŻ NIGDY nie będziesz mógł opalać blizn? Niekoniecznie.

      Im bliższa starsza, tym mniej wrażliwa i bardziej odporna na czynniki zewnętrzne. Jednak nie mówimy tutaj o standardowym opalaniu, a raczej o poddawaniu się codziennej ekspozycji na słońce. Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych powinno na stałe zagościć w naszej rutynie pielęgnacyjnej.

    • Czy po botoksie może boleć głowa?

      Czy wiesz, że BÓL GŁOWY jest na pierwszym (!) miejscu na liście działań niepożądanych IBUPROMU? Jak to możliwe żeby lek działający przeciwko występowaniu bólu głowy – powodował go?

      Nie jest to takie rzadkie zjawisko! Całkiem podobnie jest z toksyną botulinową. Wystąpienie bólu głowy po podaniu botoksu jest o tyle ciekawe, że toksynę botulinową stosujemy przecież w leczeniu migren.

      Kiedy więc taki ból może się pojawić? Najczęściej, jeśli w ogóle, pojawia się po pierwszym zastosowaniu botoksu, zwłaszcza przy leczeniu górnej 1/3 twarzy (czyli okolicy oka i czoła). W przypadku gdy ból się pojawi, możemy spokojnie zażyć lek przeciwbólowy zwykle przez nas stosowany (także Ibuprom 🙂 )

      Jeśli ból nie ustępuje, koniecznie skonsultuj się z lekarzem przeprowadzającym zabieg.

    • Czy po zabiegu powiększania ust można jeść?

      Czym się różni wizyta w gabinecie estetycznym od wizyty u dentysty?…po wizycie u mnie możecie jeść 🙂 . Także po powiększaniu ust!

      Zaraz po takim zabiegu możesz odczuwać lekkie zdrętwienie ust spowodowane obecnością znieczulenia w podawanym preparacie. Nie wpływa to jednak na to, że możesz jeść i pić wszystko na co masz ochotę 🙂 .

      Jedyne ograniczenie to bardzo gorące posiłki i napoje zaraz po zabiegu – mogą one nasilić obrzęk i ewentualne pojawienie się siniaka. Aa, no i ten alkohol – w dniu zabiegu, zarówno przed jak i po zabiegu, najlepiej wstrzymać się od picia napojów wysokoprocentowych 🙂

    • Czy mezoterapia na włosy jest skuteczna?

      Pacjenci, którzy przychodzą na pierwsze zabiegi mezoterapii włosów są często zszokowani, wiecie DLACZEGO? Dlatego, że robię im kilkadziesiąt nakłuć igłą i na waciku nie ma ani kropli krwi. TO ZŁY ZNAK.

      Brak krwi oznacza, że skóra jest nieukrwiona, przez co cebulki włosów nie mają “pokarmu” aby być zdrowie i silne. To powoduje, że włosy są w coraz gorszym stanie i wypadają. Czy mezoterapia na włosy jest skuteczna? Jak najbardziej TAK!

      W zasadzie – jest to nasza najlepsza broń przeciwko osłabieniu i wypadaniu włosów. Dzięki niej skóra głowy jest dobrze odżywiona, zwiększa się jej ukrwienie co idzie w parze ze stymulacją mieszków włosowych i właśnie zahamowaniem ich wypadania.

      Mezoterapia to tak naprawdę RODZAJ zabiegu, polegający na podaniu substancji w skórę przy pomocy igły. Efekty zabiegu zależą od podawanego preparatu. I tak w przypadku skóry głowy mamy do dyspozycji mezokoktajle (czy specjalne preparaty do podawania w formie mezoterapii) składające się z aminokwasów, peptydów, peptydów o przedłużonym uwalnianiu czy osocza bogatopłytkowego.

    • Czy lekarz medycyny estetycznej może wystawić zwolnienie lekarskie?

      Medycyna estetyczna niezaprzeczalnie kojarzy się z pięknem. Jednak NIE ZAWSZE jest tak, że z gabinetu wychodzimy od razu w swojej najlepszej wersji.

      Niektóre zabiegi wymagają dłuższego czasu rekonwalescencji, jak na przykład peelingi laserowe, po których wychodzimy z zaczerwienioną twarzą. Kolejnym przykładem jest usuwanie zmian skórnych w obrębie twarzy. Inne zabiegi, mimo mniejszej inwazyjności, mogą (ale wcale nie muszą!) powodować powstanie siniaków czy krwiaków.

      Jeżeli pracujecie pierwszej linii frontu – na przykład z klientem – to możecie rozważyć chwilę przerwy 🙂 W takich sytuacjach lekarz medycyny estetycznej, jak każdej innej specjalności, MOŻE WYSTAWIĆ ZWOLNIENIE lekarskie.

      Czego się nie robi dla lepszego wyglądu 🙂 .

    • Czy mezoterapia może zaszkodzić?

      Nawet mezoterapia MOŻE ZASZKODZIĆ?! Mezoterapia igłowa jest jednym z częstszych zabiegów, które wykonuję. Działa profilaktycznie, odżywia i nawilża skórę, możemy ją wykonać zarówno na skórę twarzy, jak i pod oczy czy włosy.

      Często jest traktowana przez Pacjentów jako “Wstęp do medycyny estetycznej”. I myślę, że mają rację – zabieg przynosi zadowalające efekty, skóra wygląda zdrowiej, a pacjent przekonuje się, że medycyna estetyczna działa. Jednak zawsze musimy pamiętać, że KAŻDY ZABIEG TO INGERENCJA w skórę i w żywy organizm.

      Dlatego nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego. Przede wszystkim żeby uchronić się przed przykrymi konsekwencjami musimy dbać o utrzymanie prawidłowej higieny leczonej okolicy, żeby nie doprowadzić do STANU ZAPALNEGO.

      Podczas zabiegu wykonywanych jest sporo nakłuć – a każde z nich jest potencjalnym źródłem zakażenia. I tak z rzeczy mniej oczywistych (bo o oczywistych chyba nie muszę pisać):

      • po zabiegu wymieńcie sobie poszewkę na czystą, świeżą,
      • nie przytulajcie się do zwierzaków domowych
      • uważajcie na to co przykładacie do twarzy (np. jeśli w pracy macie kontakt z częściami wspólnie używanymi zakładanymi na twarz, oczy, uszy).
      • wymieniajcie często maseczki na twarz

      Druga ważna rzecz to preparat – przed zabiegiem ZAWSZE PYTAJCIE co będzie podawane podczas zabiegu. Ważne jest, żeby dany produkt był dobrej jakości i był certyfikowany do leczenia danego problemu i podania do organizmu. Warto wiedzieć co zaraz będziesz miała w skórze 😉

    • Czy twarz jest symetryczna?

      Czy masz swój “lepszy profil”? Lewy czy prawy?  😉 To wcale nie złudzenie, bowiem nasza twarz NIE JEST SYMETRYCZNA. Powiem więcej – rzadko kiedy w pełni symetryczna twarz przyczynia się do pięknego wyglądu. Nie tylko twarz, ale ogólnie strony ciała nie są takie same. Ja dowiedziałam się o tym w praktyce kiedy szyłam sobie suknię ślubną 😀 .

      O ile nie mówimy o bardzo dużych różnicach to nie ma się czym martwić. Czasami jednak różnice np. w wyglądzie ust z obu stron są tak wyraźne, że osobom, które na nas patrzą wydaje się że robimy DZIWNE MINY. Z pomocą przychodzi modelowanie ust przy użyciu kwasu hialuronowego. Po kilkunastu minutach o braku symetrii możemy zapomnieć nawet na rok

    • Kurze łapki co to znaczy?

      NIE WSZYSTKIE zmarszczki są złe. Zdziwiony? 😉

      Kurze łapki, bo o nich mowa, to nic innego jak drobne kreseczki, które rozchodzą się promieniście od zewnętrznego kącika oka. Są one konsekwencją pracy mięśnia okrężnego oka. Początkowo możemy je zaobserwować jedynie podczas uśmiechu – są to tak zwane zmarszczki dynamiczne, mimiczne.

      Wraz z wiekiem zmarszczki te widoczne są przez cały czas, niezależnie od naszej mimiki twarzy. Co ciekawe – są jedne z tych “lepszych” zmarszczek na naszej twarzy – dzięki nim jesteśmy postrzegani przez naszych rozmówców, jako osoby radosne, wesołe, przyjazne, a to z kolei wpływa pozytywnie na to, że jesteśmy lubiani <3

    • Lwia zmarszczka co lepsze botoks czy kwas hialuronowy?

      Jak WYGRAĆ z lwią zmarszczką?

      Lwia zmarszczka to pionowa bruzda pomiędzy brwiami na skutek aktywności mięśni mimicznych twarzy. Jest to zmarszczka “dynamiczna” – pojawia się na skutej aktywności mięśni mimicznych twarzy.

      W przypadku takich zmarszczek nie uzyskamy ładnego efektu kosmetycznego bez botoksu. Toksyna botulinowa jest to zawsze jeden z pierwszych kroków leczenia lwiej zmarszczki (o ile nie ma przeciwskazań).

      Botoks zmniejsza aktywność mięśni mimicznych, a tym samym powoduje, że skóra się nie zagina w tym samym miejscu po raz setny w ciągu jednego dnia. Porównałabym to do zmiętej koszuli. Nawet jeśli chcielibyśmy ją prasować cały dzień, to jeśli po każdym ruchu żelazkiem będziemy ją zwijali w rulon, to nasza praca na nic się nam zda.

      Kiedy więc mięśnie w tym obszarze są rozluźnione, możemy zająć się gruntowną naprawą

    • Czy promieniowanie UV przechodzi przez szybę?

      Zdecydowanie TAK! Promieniowanie UV docierające do nas dzielimy na UVA i UVB. Tylko to drugie nas opala!  Dlatego bardzo często myślimy, że powinniśmy się chronić tylko przed tym typem promieniowania. Skutków promieniowania UVA nie widzimy gołym okiem “tu i teraz”. A szkoda, bo wtedy łatwiej by nam było przyzwyczaić się do ochrony przeciwsłonecznej.

      Promieniowanie UVA wnika głęboko w skórę, powodując jej uszkodzenia – a co za tym idzie nie tylko szybsze starzenie się skóry, ale także nowotwory. I to właśnie promieniowanie UVA przenika przez szyby (np. w domu lub w samochodzie), przez chmury – jest obecne i odczuwalne przez naszą skórę przez CAŁY CZAS. Dlatego tak ważne jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych przez cały rok, niezależnie od pogody czy pory roku.

    • Czy laserowe usuwanie blizn jest skuteczne?

      Tak, laserowe usuwanie blizn jest skuteczne, ALE… Myślę jednak, że przed rozpoczęciem zabiegów warto jest się zastanowić, jakiego efektu oczekujemy. A następnie musimy zweryfikować, czy dany efekt jesteśmy w stanie uzyskać. Przede wszystkim musimy mieć świadomość tego, że to nie jest laserowe USUWANIE blizn, a ZMNIEJSZANIE ich widoczności.

      Blizna jest stałym, nieodłącznym etapem gojenia się tkanek. Uszkodzona skóra zmienia swoją strukturę i już nigdy nie będzie tam wyglądała jak przed urazem. Poprzez zastosowane leczenie, laserowe czy też w połączeniu z innymi zabiegami, możemy uzyskać zmniejszenie, wypłycenie, wygładzenie blizn, ale nie sprawimy, że uszkodzona raz skóra z powrotem zmieni się w zdrową tkankę.

      Co więcej, na pewno musimy przygotować się, że cała procedura zajmie nam trochę czasu. Jeden zabieg nie wystarczy, żeby uzyskać zadowalający efekt. W końcu to przecież czas najlepiej leczy rany. Na pewno jednak warto się za to zabrać i dodać sobie pewności siebie!

    • Czy retinol można stosować codziennie?

      To, jak powinnaś stosować retinol w dużej mierze zależy od kilku czynników – przede wszystkim do STĘŻENIA aktywnej substancji w produkcie oraz od stanu i WRAŻLIWOŚCI Twojej skóry.

      Im wyższe stężenie retinolu w kremie, tym skóra będzie bardziej reaktywna na jego działanie i będziemy stosować go rzadziej – na przykład co drugi dzień. Na początku swojej przygody z retinolem lepiej jest stosować go rzadziej, nawet raz w tygodniu, i obserwować skórę.

      Gdy nasza tolerancja będzie dobra, możemy zwiększyć częstotliwość stosowania. I TAK, możemy stosować go nawet codziennie. !! UWAGA: Pamiętajcie, że podczas stosowania kremów z retinolem bardzo ważne jest stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym ‼

    • Czy przebarwienia można całkowicie zlikwidować?

      Przebarwienia należą do grupy problemów TRUDNYCH. I tak, dobra wiadomość jest taka, że MOŻEMY je zlikwidować Niestety jak to bywa przy dobrej wiadomości, jest jeszcze ta ZŁA. Jeśli nie zachowamy należytej ostrożności i nadal będziemy eksponować swoją skórę na słońce – mogą POWRÓCIĆ.

      Oczywiście, jak w większości przypadków, zabiegi należy powtarzać. Znaczącej poprawy po jednorazowym zadziałaniu lasera na przebarwienia nie będzie, ale po kilku sesjach będziemy mogli się z nimi POŻEGNAĆ. Najbardziej skuteczne w walce z przebarwieniami są terapie laserowe: lasery frakcyjne ablacyjne i lasery Pico, a także IPL (który laserem pod kątem fizyki nie jest, ale możemy go tutaj podciągnąć).

    • Czy plastyka powiek jest refundowana?

      Blefaroplastyka może być zabiegiem refundowanymi przez NFZ o ile spełnia określone kryteria. Przede wszystkim musza istnieć wskazania zdrowotne do wykonania zabiegu, a nie „jedynie” względy estetyczne.

      Jakie to są wskazania? Na przykład ograniczenie pola widzenia poprzez opadająca powiekę albo częste infekcje oczu. Czasem zdarza się tak, ze opadanie powieki nie jest spowodowane jedynie wiotkością powieki a przyczyna leży gdzieś głębiej, np. w napięciu i sile mięśnia dźwigacza powiek.

      Wówczas również mamy do czynienia ze zdrowotnym aspektem zabiegu i możemy go wykonać z refundacją w ramach NFZ. Dlatego, jeśli rozważasz taki zabieg – sprawdź czy w Twoim przypadku może on być refundowany 🙂

    • Czy botoks trzeba powtarzać?

      W tym pytaniu razi mnie jedno słowo. „trzeba”. Nigdy nic nie trzeba, o ile sami tego nie chcemy. Jest dużo stereotypów o tym, ze jak botoks przestanie działać to skóra i zmarszczki nagle się powiększają.

      Nie jest to prawda. Po tym jak działanie botoksu ustąpi, siła mięśni mimicznych wraca do prawie wyjściowej formy sprzed zabiegu. Napisałam „prawie” dlatego ze często nasze mięśnie oduczają się nadaktywnej wyjściowej pracy i często zdarza się ze widzimy efekty zabiegu nawet po dłuższym czasie. Jeśli jednak chcesz utrzymać efekt działania botoksu na największym poziomie, prawdą jest ze zabieg należy powtórzyć.

      Niestety w medycynie estetycznej, jak w życiu, nic nie trwa wiecznie i większość zabiegów wiąże się z tym, ze należy je powtarzać żeby podtrzymywać pozytywne efekty zabiegów. Jeśli po wykonanym botoksie zdecydujesz nigdy więcej nie zrobić go ponownie – ta decyzja będzie neutralna dla Twojego wyglądu. Podsumowując – zabiegi możesz powtarzać, ale nie musisz 🙂

    • Czy blizny po trądziku same znikną?

      Niestety NIE 🙁 Blizny mogą „same” powstać, ale niestety nie są na tyle uprzejme żeby same zniknąć. Dlatego ważne jest żeby im pomoc. A im wcześniej, tym lepiej. W jaki sposób? Możliwości mamy wiele, metody zabiegowe możemy indywidualnie łączyć uzyskując długoterminowy plan działania.

      Najbardziej popularny schemat to połączenie laseroterapii z osoczem czy fibryną bogatopłytkową. Oprócz tego dobrze sprawdzają się preparaty z kolagenem. Na sam koniec, jako tzw. wisienka na torcie: kwas hialuronowy – na wypełnienie blizn i “wypchnięcie” ich wyżej żeby dorównały do powierzchni skory 🙂

    • Jakie zabiegi medycyny estetycznej można łączyć?

      Zdarza się tak, ze rezerwując czas dla siebie na wizytę w gabinecie medycyny estetycznej chcecie wykonać jak najwięcej zabiegów na raz. Po to żeby szybciej wyglądać lepiej i po to, żeby zaoszczędzić czas w przyszłości.

      Często pytacie jakie zabiegi można ze sobą łączyć, żeby jak najlepiej wykorzystać ten czas.  Ciężko jest mi odpowiedzieć na to pytanie w 100%, ponieważ nie jestem w stanie nawet w głowie zaplanować każdego rodzaju połączenia 🙂 Standardowy przykład i większość Waszych zapytań – zabiegi z botoksem na okolicę czoła czy kurzych łapek możemy wykonać na jednej wizycie razem z wypełniaczami środkowej i dolnej części twarzy (czyli np. policzki, broda czy żuchwa).

      Wypełniacze możemy połączyć z mezoterapią. Zabiegi z zastosowaniem laserów możemy połączyć z mezoterapią czy osoczem. To ostatnie jest nawet zalecane, ponieważ w ten sposób nie dość ze mocniej działamy na skore, to regeneracja po zabiegu postępuje zdecydowanie szybciej. Prawda jest taka, że wiele zabiegów możemy ze sobą łączyć i nie tylko nie będzie to przeszkadzało w uzyskaniu zaplanowanego efektu, a nawet będzie go potęgował.

      Jeśli o czymś tutaj zapomnę – nie bójcie się zapytać na wizycie. Jest duża szansa, że zabiegi będzie dało się rozsądnie połączyć. To czego nie możemy połączyć na jednym zabiegu – laseroterapia i toksyna botulinowa.

    • Medycyna estetyczna jak zacząć?

      Wiele osób pomija ten temat, ale konsultacja to takie pierwsze zapoznanie się z lekarzem i sprawdzenie czy macie wspólna energię. To naprawdę bardzo ważne. Dlaczego? Warto porozmawiać na temat pielęgnacji skory i ustalić plan postępowania. Dzięki temu sprawdzisz, czy “energia” i sposób pracy lekarza Ci odpowiada. A to duży krok w kierunku Twojego zadowolenia 🙂

      Jednak, zanim udasz się na taka wizytę, zapytaj siebie – co najbardziej ci przeszkadza, jakiego efektu oczekujesz. Upewnij się ze pamiętasz jakie leki stosujesz przewlekłe (o ile jakieś zażywasz). Potem zostaje „tylko” wybrać odpowiedni gabinet i umówić się na konsultacje. Nie trzeba od razu wykonać danego zabiegu, ale na pewno warto znać swoje opcje.

    • Jak botoks zmienia twarz?

      Jednym z częstszych mitów na temat botoksu jest to ze zmienia rysy twarzy i że daje “efekt maski”. Może i tak było dawno temu, ale szczęście standardy i kanony piękna zmieniają się cały czas. Teraz wszędzie stawia się ma ogólnie pojętą naturalność.

      Naturalność można mieć także w przypadku botoksu. Przy dobrej ocenie Pacjenta i poznaniu jego preferencji, możemy osłabić tak mięśnie mimiczne, ze efekt pozostanie bardzo naturalny, bez poczucia zmiany wyrazu twarzy.

      W moim odczuciu wiele z osób powielających stereotyp, że botoks zmienia nam twarz, myli botoks ze źle podanym kwasem hialuronowym. To dzięki wypełniaczom możemy wymodelować twarz i zmienić jej wygląd, o ile tylko pacjent tego potrzebuje.

    • Botoks jak się przygotować?

      Przed zabiegiem z botoksem jako Pacjent nie masz za wiele rzeczy do przygotowania 🙂 . Przede wszystkim, jak zawsze, dobre nastawienie. Poza tym, w dniu zabiegu nie zaleca się spożywania napojów alkoholowych.

      Po zabiegu ważne jest zastosowanie się zaleceń pozabiegowych dla uzyskania zadowalającego efektu, jakimi są unikanie intensywnego wysiłku fizycznego i rozgrzewania organizmu (czyli unikania sauny, solarium) przez min 24h po zabiegu, a najlepiej 3 dni.

      Warto jest wiec zaplanować swoje terminy tak, żeby te najbliższe dni po zabiegu wpisywały się w zalecenia pozabiegowe. Wtedy efekt będzie lepszy i dłuższy.

    Więcej pytań
    Dołącz do mojego WYZWANIA!

    "5 Dni Do Lepszej Skóry"

    Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

      Dziękuję.

      Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".