Cera tłusta

Spis treści

  Cera tłusta – jak zadbać o tłustą cerę?

  Podejrzewam, że wchodząc do tego wpisu doskonale wiesz czym jest cera tłusta 🙂 . Świecenie się, rozszerzone pory, zaskórniki i ciągłe problemy z estetycznym wyglądem – to jej główne cechy. W tym wpisie chciałam przybliżyć dlaczego zostałeś skazany na ten rodzaj cery i co zrobić żeby… nie zwariować!

  Cera tłusta jest wtedy, gdy Twoje gruczoły łojowe są bardzo aktywne. Aktywność tych gruczołów powoduje szereg reakcji na powierzchni skóry. Na przykład: powstawania zaskórników, grudek, przebarwień czy skłonności do trądziku.

  Cera tłusta może obejmować całą twarz, albo być skoncentrowana wyłącznie w tzw. Strefie T (czoło + linia nosa). To ważne, żeby dokonać odpowiedniego rozróżnienia. W skrajnych przypadkach, przy cerze mieszanej będziesz potrzebował stosować zupełnie inne kosmetyki na strefę T i pozostały obszar!

  Oczywiście na teraz zależy nam żeby odpowiedzieć na pytanie jak wygrać z cerą tłustą. Wyobraź sobie, że Twoja skóra na twarzy nie świeci się. Że nie ma zaskórników, łoju ani grudek. Że przez pół dnia nie musisz patrzeć w lustro, bo wiesz, że jest dobrze. Czy to możliwe? Oczywiście, że TAK!

  Dlaczego mamy cerę tłustą?

  5-alfa-dihydrotestosteron. Jeśli jeszcze nie straciłam Twojej uwagi – to czytaj dalej, bo wyjaśniam o co chodzi 🙂 .

  A chodzi o pracę gruczołów łojowych. Ta dziwna nazwa to pochodna testosteronu i substancja odpowiedzialna za generowanie łoju. Hormony (m.in. testosteron, androgeny, estrogeny, kortykosteroidy) – wpływają na gruczoły łojowe i na to, ile skóra generuje łoju. Jeśli więc masz cerę tłustą – należy winić hormony. A co wpływa na hormony?

  Najczęściej – geny. Jeśli nie przyjmujesz leków, hormonów lub nie jesteś w okresie dojrzewania albo przekwitania, to za cerę tłustą prawdopodobnie odpowiadają Twoje geny. Jeśli nie jesteś specjalnie zdziwiony, to pewnie dlatego, że Twoi rodzice też mają problem z cerą tłustą. Mam rację, prawda? 🙂 .

  Dlatego potencjalnie możesz być smutny, że nie odziedziczyłeś cery normalnej, która jest „idealna”. Nie smuć się jednak, bo mam dobrą wiadomość! Osoby, z cerą tłustą starzeją się wolniej 🙂 . Serio – chodzi o to, że skóra jest naturalnie bardziej nawilżona. Dzięki temu zmarszczki nie powstają tak szybko. Czyli nadmiar sebum daje jednak jakieś korzyści 😉 .

  Nie znaczy to jednak, że z cerą tłustą nie warto nic robić. Wręcz przeciwnie. Jeśli chcemy wyglądać dobrze i nie mieć poważniejszych problemów ze skórą, to odpowiednie zabiegi są kluczowe. Inaczej nadmierna produkcja sebum bardziej zaszkodzi niż pomoże.

  Cera tłusta – zabiegi i pielęgnacja cery tłustej

  Jakie proponuję sposoby na tłustą cerę? Pierwszą pomocą w zakresie cery tłustej powinno być dla Ciebie udanie się do kosmetologa. Taki specjalista jest w stanie trafnie ocenić jak bardzo Twoja skóra jest tłusta, oraz zaproponuje Ci odpowiednie kosmetyki. SPOILER – niekoniecznie wszystko, co ma na butelce napisane „do cery tłustej” będzie dla Ciebie odpowiednie 🙂 . Dlatego warto udać się na taką konsultację.

  Kosmetolog może zaproponować także zabiegi. W szczególności myślę tutaj o mikrodermabrazji oraz o peelingach kwasami. Takie zabiegi mają na celu złuszczenie naskórka. Chodzi o to, żeby zastąpić stary naskórek nowym. To wyrówna stan skóry i przygotuje ją na kolejną nadprodukcję łoju z gruczołów, która niestety NA PEWNO nadejdzie.

  W ramach zabiegów medycyny estetycznej wykonywanej przez lekarzy, polecam zabiegi laserowe. A konkretniej – lasery frakcyjne ablacyjne. Peelingi laserowe i zabiegi stymulujące działają w tym zakresie bardzo korzystnie na cerę tłustą. Zasadniczo można uzyskać podwójny efekt:

  – po pierwsze, gruntowny peeling 🙂 To znaczy, że laser bardzo skutecznie usunie naskórek z całej powierzchni. Metoda laserowa to „największy kaliber” jeśli chodzi o peelingi – jest po prostu najskuteczniejsza

  – po drugie, możesz liczyć na stymulację skóry. Wiązka lasera, którą pracujemy, wnika głęboko w skórę. W kontrolowany sposób powoduje tam mikrouszkodzenia. Dzięki temu stare komórki zamieniają się na nowe. Ten proces wywołuje szereg reakcji w tkankach. Dzięki temu uzyskujesz wyrównanie kolorytu skóry, zmniejszenie produkcji łoju, usunięcie zmian itp.

  Podsumowując, cera tłusta to taki rodzaj cery, który zdecydowanie wymaga od Ciebie działania. Mam nadzieję, że w tym wpisie dowiedziałeś się co konkretnie robić, żeby poradzić sobie ze skórą tłustą w oka mgnieniu 🙂 .

  Zarezerwuj konsultację
  Opinie pacjentów
  22.10.2021 Ewa

  Doktor Monika podchodzi do swojego pacjenta w sposób bardzo profesjonalny, wykazuje przy tym wielką empatię i zrozumienie. Wiem, że zostanę z nią na bardzo długo. Do takiego specjalisty chcę wracać!

  29.05.2021 Suveyda

  I chose doctor Monika based on positive feedbacks on Znany Lekarz and i couldn't agree more. She is definitely nice and friendly doctor! She listened to me carefully and answered all my questions. For me what was really important that she really looked honest and natural doctor. For sure i will go for other treatments to her! Also big plus she speaks good english so for foreigners like me it makes the visit much more smoother :)

  21.05.2021 Klaudia

  Bardzo polecam! Pani doktor wszystko wytłumaczyła, była bardzo miła i pomocna, a przy tym konkretna, natomiast sam zabieg trwał moment i był mało bolesny, teraz czekamy na efekty ;)

  Kup moją książkę i wyglądaj lepiej!

  "W drodze do młodego wyglądu. Porady Doktor Moniki"

  Zadbaj o wygląd z pomocą profesjonalisty

  Dziękuję.

  Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".