Cera tłusta

Spis treści

    Cera tłusta – jak zadbać o tłustą cerę?

    Podejrzewam, że wchodząc do tego wpisu doskonale wiesz czym jest cera tłusta 🙂 . Świecenie się, rozszerzone pory, zaskórniki i ciągłe problemy z estetycznym wyglądem – to jej główne cechy. W tym wpisie chciałam przybliżyć dlaczego zostałeś skazany na ten rodzaj cery i co zrobić żeby… nie zwariować!

    Cera tłusta jest wtedy, gdy Twoje gruczoły łojowe są bardzo aktywne. Aktywność tych gruczołów powoduje szereg reakcji na powierzchni skóry. Na przykład: powstawania zaskórników, grudek, przebarwień czy skłonności do trądziku.

    Cera tłusta może obejmować całą twarz, albo być skoncentrowana wyłącznie w tzw. Strefie T (czoło + linia nosa). To ważne, żeby dokonać odpowiedniego rozróżnienia. W skrajnych przypadkach, przy cerze mieszanej będziesz potrzebował stosować zupełnie inne kosmetyki na strefę T i pozostały obszar!

    Oczywiście na teraz zależy nam żeby odpowiedzieć na pytanie jak wygrać z cerą tłustą. Wyobraź sobie, że Twoja skóra na twarzy nie świeci się. Że nie ma zaskórników, łoju ani grudek. Że przez pół dnia nie musisz patrzeć w lustro, bo wiesz, że jest dobrze. Czy to możliwe? Oczywiście, że TAK!

    Dlaczego mamy cerę tłustą?

    5-alfa-dihydrotestosteron. Jeśli jeszcze nie straciłam Twojej uwagi – to czytaj dalej, bo wyjaśniam o co chodzi 🙂 .

    A chodzi o pracę gruczołów łojowych. Ta dziwna nazwa to pochodna testosteronu i substancja odpowiedzialna za generowanie łoju. Hormony (m.in. testosteron, androgeny, estrogeny, kortykosteroidy) – wpływają na gruczoły łojowe i na to, ile skóra generuje łoju. Jeśli więc masz cerę tłustą – należy winić hormony. A co wpływa na hormony?

    Najczęściej – geny. Jeśli nie przyjmujesz leków, hormonów lub nie jesteś w okresie dojrzewania albo przekwitania, to za cerę tłustą prawdopodobnie odpowiadają Twoje geny. Jeśli nie jesteś specjalnie zdziwiony, to pewnie dlatego, że Twoi rodzice też mają problem z cerą tłustą. Mam rację, prawda? 🙂 .

    Dlatego potencjalnie możesz być smutny, że nie odziedziczyłeś cery normalnej, która jest „idealna”. Nie smuć się jednak, bo mam dobrą wiadomość! Osoby, z cerą tłustą starzeją się wolniej 🙂 . Serio – chodzi o to, że skóra jest naturalnie bardziej nawilżona. Dzięki temu zmarszczki nie powstają tak szybko. Czyli nadmiar sebum daje jednak jakieś korzyści 😉 .

    Nie znaczy to jednak, że z cerą tłustą nie warto nic robić. Wręcz przeciwnie. Jeśli chcemy wyglądać dobrze i nie mieć poważniejszych problemów ze skórą, to odpowiednie zabiegi są kluczowe. Inaczej nadmierna produkcja sebum bardziej zaszkodzi niż pomoże.

    Cera tłusta – zabiegi i pielęgnacja cery tłustej

    Jakie proponuję sposoby na tłustą cerę? Pierwszą pomocą w zakresie cery tłustej powinno być dla Ciebie udanie się do kosmetologa. Taki specjalista jest w stanie trafnie ocenić jak bardzo Twoja skóra jest tłusta, oraz zaproponuje Ci odpowiednie kosmetyki. SPOILER – niekoniecznie wszystko, co ma na butelce napisane „do cery tłustej” będzie dla Ciebie odpowiednie 🙂 . Dlatego warto udać się na taką konsultację.

    Kosmetolog może zaproponować także zabiegi. W szczególności myślę tutaj o mikrodermabrazji oraz o peelingach kwasami. Takie zabiegi mają na celu złuszczenie naskórka. Chodzi o to, żeby zastąpić stary naskórek nowym. To wyrówna stan skóry i przygotuje ją na kolejną nadprodukcję łoju z gruczołów, która niestety NA PEWNO nadejdzie.

    W ramach zabiegów medycyny estetycznej wykonywanej przez lekarzy, polecam zabiegi laserowe. A konkretniej – lasery frakcyjne ablacyjne. Peelingi laserowe i zabiegi stymulujące działają w tym zakresie bardzo korzystnie na cerę tłustą. Zasadniczo można uzyskać podwójny efekt:

    – po pierwsze, gruntowny peeling 🙂 To znaczy, że laser bardzo skutecznie usunie naskórek z całej powierzchni. Metoda laserowa to „największy kaliber” jeśli chodzi o peelingi – jest po prostu najskuteczniejsza

    – po drugie, możesz liczyć na stymulację skóry. Wiązka lasera, którą pracujemy, wnika głęboko w skórę. W kontrolowany sposób powoduje tam mikrouszkodzenia. Dzięki temu stare komórki zamieniają się na nowe. Ten proces wywołuje szereg reakcji w tkankach. Dzięki temu uzyskujesz wyrównanie kolorytu skóry, zmniejszenie produkcji łoju, usunięcie zmian itp.

    Podsumowując, cera tłusta to taki rodzaj cery, który zdecydowanie wymaga od Ciebie działania. Mam nadzieję, że w tym wpisie dowiedziałeś się co konkretnie robić, żeby poradzić sobie ze skórą tłustą w oka mgnieniu 🙂 .

    Zarezerwuj konsultację
    Opinie pacjentów
    07.03.2021 Barbara

    Profesjonalne podejście do klienta,pełen profesjonalizm a do tego przeurocza osoba,polecam.

    29.05.2021 SK

    very nice, friendly and English speaking doctor:) She listened to me carefully and explained and answered all my questions. I really appreciated her honest behavior, plus she is very natural doctor which made me trust her more. I will definitely choose her for other treatments too.

    12.07.2021 Aneta

    Zgłosiłam się do Doktor Moniki ze złożonym problemem. Otrzymałam fachową poradę i pomoc. Dobierając rodzaj zabiegu szczegółowo informowała mnie o jego przebiegu, efektach i czasie trwania. Każdorazowo dbała nie tylko o efekt końcowy, ale również o mój komfort podczas zabiegu. Czułam, że troszczy się o mnie i zależy jej na jak najlepszym efekcie zabiegu. Polecam zabiegi w Jej wykonaniu.

    Dołącz do mojego WYZWANIA!

    "5 Dni Do Lepszej Skóry"

    Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

      Dziękuję.

      Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".