Cera i jej typy – określ swój raz na zawsze!

Cera i jej typy – określ swój raz na zawsze!

Spis treści

    Jak to się dzieje, że nadal spotykam osoby, które nie są pewne jaka jest ich cera lub co gorsza nie wiedzą w ogóle jakie są typy skóry? Jednego dnia wydaje im się, że ich cera jest sucha jak papier. Z tego powodu kupują całą paletę dedykowanych kosmetyków licząc, że skóra będzie w końcu jędrna i wilgotna. Jakiś czas później zmienia się pogoda i ich cera nie może sobie poradzić z konsekwencjami przetłuszczania, przez co gwałtownie odwracają strategię pielęgnacji o 180 stopni…

     

    Dziś przychodzę na ratunek! Ustalenie jakiego typu jest Twoja cera pozwoli Ci raz na zawsze wybrać optymalne podejście do stosowanych zabiegów. Konsekwentne działania z czasem mogą Cię pozytywnie zaskoczyć 🙂

    Prawdy uniwersalne – chroń przed słońcem i nawadniaj

    Stan Twojej skóry zależy od wielu czynników –  wieku, płci, sposobu odżywiania, narażenia na stres, ekspozycji na promieniowanie UV (obsługa lotnicza i piloci są jeszcze bardziej narażeni!), nawodnienia organizmu oraz w końcu od sposobu jej pielęgnacji. Niezależnie od typu skóry, który u siebie określisz, pamiętaj o dwóch uniwersalnych i najważniejszych prawdach, które mają zastosowanie dla każdego typu skóry i niezależnie od wieku i płci.

    1. Stosuj kremy z filtrem UV A i B przez cały rok
    2. Pij minimum 2l wody dziennie, codziennie, na zawsze 🙂

    Ponieważ chcesz dobrze zadbać o swoją skórę, powinnaś najpierw określić jej rodzaj, a następnie odpowiednio dobrać sposób pielęgnacji. Rozróżniamy 4 podstawowe typy skóry: suchą, normalną, tłustą i mieszaną. Podczas gdy w reklamach kosmetyków cały czas słyszymy te zwroty, nie zawsze dostajemy produkt odpowiednio dostosowany pod te kryteria.

    cera

    Typ 1: Cera normalna, czyli jaka?

    Skóra normalna jest gładka, różowa, napięta, jędrna, dobrze odżywiona i nawodniona. Cechuje się brakiem zaskórników, właściwą reakcją na warunki atmosferyczne takie jak wiatr, mróz czy słońce (czyli np. zmiana koloru, ale brak mikropęknięć na mrozie). Nie przetłuszcza się nadmiernie, ale też nie przesusza. Można by powiedzieć z pewnością – skóra idealna. Niestety, występuje zazwyczaj tylko u dzieci do okresu pokwitania – po tym czasie pozostaje dla nas jedynie przeszłością…

    Do pielęgnacji cery normalnej potrzebne są żele do mycia twarzy. Demakijaż możesz wykonywać zarówno mleczkiem kosmetycznym jak i płynem micelarnym. Pamiętaj o stosowaniu kremów nawilżających przez cały rok. Dobrym dodatkiem do pielęgnacji są niewątpliwie maseczki nawilżające oraz peelingi enzymatyczne i drobnoziarniste.

    Typ 2: Cera sucha – poznaj ją po widocznych naczynkach

    Skóra sucha jest jasna, matowa, szorstka, łuszcząca się, mało elastyczna, miękka, z widocznymi naczynkami. Pod wpływem wiatru czy mrozu reaguje zaczerwienieniem, uczuciem dyskomfortu, napięcia czy pieczenia. Często bywa odwodniona przez co szybko pojawiają się pierwsze drobne zmarszczki (już ok 20 r.ż.).

    Cera sucha charakteryzuje się nie tylko odwodnieniem a również niedoborem lipidów (związków tworzących warstwę ochronną skóry). Dlatego aby dobrze zadbać o skórę powinnaś wybierać kremy łączące w sobie działanie nawilżające (mocznik, kwas mlekowy, kwas hialuronowy, gliceryna, kolagen, wyciągi roślinne np. z alg, nagietka) i działanie wzmacniające barierę lipidową naskórka (ceramidy, pochodne cholesterolu, kwasy tłuszczowe zwłaszcza pochodzenia roślinnego zawarte w olejach np. lnianym, arganowym, kokosowym). Przy pielęgnacji cery suchej szczególnie musisz pamiętać o ograniczeniu ekspozycji na promieniowanie UV – konieczne jest stosowanie kremów z filtrem UV w okresie wiosenno-zimowym, ale najlepiej żebyś używała ich przez cały rok. Do mycia twarzy możesz używać żeli do mycia, a demakijaż możesz wykonać zarówno mleczkiem kosmetycznym jak i płynem micelarnym.

    Typ 3: Cera tłusta, czyli nie taki diabeł straszny

    To niestety mój typ, dlatego pielęgnacji uczyłam się na własnych błędach ? W przeciwieństwie do skóry suchej, skóra tłusta jest gruba, świecąca się, słabo ukrwiona i mało wrażliwa, często koloru ziemistego, szarożółtego. Cechuje ją duża aktywność gruczołów łojowych, co sprzyja łojotokowi i powstawaniu zmian trądzikowych. Skóra tłusta to nie same minusy, bowiem starzeje się ona wolniej niż np. skóra sucha, a zmarszczki pojawiają się później.

    Pielęgnacja skóry tłustej nie należy do najłatwiejszych. Częstym błędem popełnianym przez moje pacjentki jest stosowanie zbyt agresywnych środków pielęgnacyjnych, które podrażniają i odwadniają naszą skórę. Dla skóry tłustej zalecam wtedy mydła siarkowe/antybakteryjne oraz żele o właściwościach zmniejszających łojotok (np. z wyciągiem z cytryny, szałwii, tymianku). Można też stosować bezalkoholowe toniki czy kwasy owocowe, które ułatwiają złuszczanie zrogowaciałego naskórka i zapobiegają powstawaniu zaskórników. Płyny antyseptyczne, o które często jestem pytana podczas konsultacji, powinnaś stosować jedynie przy trądziku! W innym przypadku mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc.

    Do codziennej pielęgnacji skóry tłustej wybierz lekkie emulsje – matujące na dzień, normalizujące na noc, w składzie których znajduje się talk, skrobia czy kaolin – ponieważ wchłaniają one niepotrzebny nadmiar łoju. Jeśli masz cerę tłustą szukaj produktów, które zawierają pochodne cynku, miedzi, witaminy A, E i kwasu salicylowego.

    • Zadbaj o wygląd w domu wprowadź zmiany, które pomogą Ci wyglądać lepiej

    • Świadomie wybieraj zabiegi upewnij się co warto, a czego nie warto robić

    • Osiągnij najlepsze efekty dowiedz się, co naprawdę ma znaczenie

    KUP MOJĄ KSIĄŻKĘ TUTAJ

    Typ 4: Cera mieszana, czyli zwróć uwagę na Strefę T

    Skóra mieszana posiada cechy skóry suchej i tłustej. Nie chodzi o to, że raz cała twarz jest sucha, a raz tłusta. Jest nieco inaczej – po prostu niektóre fragmenty cery wykazują różne właściwości. Najczęściej partią tłustą na twarzy jest tzw. Strefa T obejmująca czoło, nos i brodę, natomiast partie boczne (strefa U) mają cechy skóry suchej.

    Pielęgnacja skóry mieszanej jest prawdopodobnie najtrudniejsza i najbardziej czasochłonna. Zwykle wymaga stosowania dwóch rodzajów preparatów do każdej ze stref – do strefy suchej i tłustej. Na rynku są co prawda dostępne kosmetyki do cery mieszanej, jednak ich działanie może nie okazać się skuteczne powodując podrażnienie i zbytnie wysuszenie. Dlatego, dla bezpieczeństwa i lepszego efektu, zalecam podjąć trochę więcej wysiłku w codziennej pielęgnacji i traktować Strefę T i Strefę U różnymi, dedykowanymi kosmetykami.

      KUP MOJĄ NOWĄ KSIĄŻKĘ

      Zadbaj o wygląd z pomocą profesjonalisty!
      Dostępny jest Audiobook, Ebook oraz wersja tradycyjna

      Poradnik-monika

      Typy cery – co dalej?

      Podsumowując – teraz wiecie już co charakteryzuje wszystkie typy skóry i macie ogólne wskazówki jak dopasować odpowiednie kosmetyki i sposób pielęgnacji. Nie zamierzam zostawić Was wyłącznie z definicjami i podziałami! Ponieważ temat pielęgnacji dla różnych typów cery jest bardzo rozległy to na pewno wymaga jeszcze przeze mnie rozwinięcia. Punktem startu dla odżywienia każdego typu cery może być z pewnością zabieg z osoczem bogatopłytkowym, który opisuję w tym artykule.

      Na zakończenie obiecuję, że niedługo wyruszymy w dalszą podróż kontynuując wątek typów cery, żeby dokładniej zgłębić tajniki zachowania młodego wyglądu. Do napisania!

      Psst! Jeśli podobał Ci się ten artykuł polub moją stronę na Facebooku oraz obserwuj konto na Instagramie aby być na bieżąco <3

      5
      Oceń ten artykuł

      Oceń: Cera i jej typy – określ swój raz na zawsze!

      Oceń

        Podobał Ci się ten artykuł?


        Jeśli tak, to podaj swoje imię oraz e-mail, żeby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach. Twoje dane są ze mną bezpieczne.

        Komentarze
        Dodaj komentarz

        Może Ci się spodobać także

        Kwas hialuronowy w ciąży, czy to dobry pomysł? Ciąża i karmienie piersią to szczególny okres w życiu kobiety, kiedy więcej rzeczy NIE MOŻESZ niż możesz...

        24.10.2021 Monika Łyżwa

        Kategoria: Inne

        Dzisiaj zapraszam do nowego video na moim kanale YouTube. Poruszam w nim bardzo ważną kwestię, która często przewija się wśród Pacjentów. Czy medycyna estetyczna szkodzi...

        01.09.2020 Monika Łyżwa

        Kategoria: Inne

        Czy wiesz, że szukając na Znanym Lekarzu specjalisty od medycyny estetycznej możesz liczyć na ponad 200 wyników - i to w samym KRAKOWIE? Mimo tego,...

        29.01.2021 Monika Łyżwa

        Kategoria: Inne

        Dołącz do mojego WYZWANIA!

        "5 Dni Do Lepszej Skóry"

        Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

          Dziękuję.

          Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".