Ostuda

Kategoria: Przebarwienia

Ostuda
Spis treści

    Ostuda – co to takiego?

    Ostuda (inaczej – melasma) to przebarwienie na skórze. Wyglądem przypomina trochę piegi, a trochę opaleniznę bez pełnego pokrycia. Najczęściej występuje u kobiet po trzydziestce, w szczególności tych o ciemnej karnacji. Może występować także u mężczyzn, choć dzieje się to rzadziej.

    Ostudy zauważamy przede wszystkim na gruncie estetycznym. Nie są to zmiany, które swędzą lub bolą. Dlatego często zwracamy się do gabinetu medycyny estetycznej po to, żeby wyrównać tą zmianę.

    Ostuda występuje głównie jako plamy na twarzy i szyi. Ponieważ jest wiele rodzajów przebarwień, to ostateczne zakwalifikowanie tej przypadłości powinno być obowiązkiem lekarza. Dlatego już na wstępie piszę, że przebarwienia to coś, co powinno zostać zbadane. W szczególności dlatego, że różne rodzaje przebarwień mogą mieć powiązanie z niedobrymi rzeczami, które dzieją się w Twoim organizmie. Mam tutaj na myśli np. choroby genetyczne, niedobory witamin, zaburzony metabolizm czy nawet coś poważniejszego – nowotwory.

    Nie chcę Cię jednak straszyć, wręcz przeciwnie 🙂 . Dlatego omówmy sobie jakie są najpopularniejsze przyczyny, jak mogą pojawić się ostudy.

    Ostuda przyczyny

    Najpopularniejszą przyczyną dlaczego mogą pojawiać się ostudy jest promieniowanie słoneczne. Promieniowanie UV to najpopularniejsza przyczyna pojawiania się przebarwień w OGÓLE. Kiedy Twoja skóra jest narażona na słońce i niczym nie chroniona, to mogą się tutaj stać naprawdę różne rzeczy. Nigdy nie wiadomo, co wylosujesz 😉 .

    Dlatego gorąco zachęcam – zawsze, niezależnie od pory roku i pogody, kremuj swoją twarz i dekolt kosmetykami z filtrem UV. Szkodliwe promieniowanie może do nas docierać przez chmury, szybę samochodu, okno, a nawet w szaroburym listopadzie.

    Promieniowanie ultrafioletowe nie jest jednak JEDYNĄ przyczyną ostudy. Ponadto mogą być to:

    • Ciąża
    • Stosowanie antykoncepcji hormonalnej
    • Przyjmowanie leków hormonalnych
    • Pasożyty jelitowe
    • Guz jajnika
    • Przyjmowanie leków światłouczulających
    • Zwiększona produkcja testosteronu (u mężczyzn)
    • Skutki uboczne przyjmowanych leków

    Przyczyn powstawania tego problemu jest całkiem sporo. Jednak nigdy nie popełnisz błędu, jeśli od teraz będziesz stosować fotoprotekcję. Dzięki temu kolejne ostudy prawdopodobnie się nie pojawią. A co jeśli masz już ten problem i chcesz go rozwiązać? Medycyna estetyczna przychodzi na ratunek!

    Ostuda leczenie

    Jeśli chodzi o leczenie ostudy, to pierwszym przystankiem na Twojej drodze powinna być wizyta u lekarza dermatologa. To dlatego, że jest wiele możliwości zmian skórnych i nie zawsze sprawa jest tak oczywista. Na przykład: wydaje Ci się, że to ostuda, ale na badaniu u dermatologa okazuje się, że to zupełnie coś innego. Do określenia charakteru zmiany wykorzystuje się dedykowane badanie – dermatoskopię.

    Kiedy dermatolog stwierdzi już, że to ostuda, to prawdopodobnie zaleci leczenie. Nie powinny Cię zdziwić leki i preparaty zawierające w składzie tretynoinę, czy zalecane peelingi chemiczne. Dermatolog może zalecić (i bardzo często – powinien) także laserowe zabiegi medycyny estetycznej, o których chętnie Wam opowiem!

    Do wyleczenia ostudy w gabinetach estetycznych używamy lasera frakcyjnego. To urządzenie, które ma wiele zalet. Przede wszystkim jest zabójczo precyzyjne. Zabójczo oczywiście dla ostudy 😉 .

    Leczenie polega na kierowaniu wiązki lasera w plamy na twarzy lub ciele. Wiązka takiego lasera potrafi wniknąć głęboko w skórę i tam narobić trochę zamieszania. W kontrolowany sposób tworzy ona mikrouszkodzenia. To uruchamia szereg procesów i reakcji, kiedy to stare komórki skóry są zamieniane na nowe. Nowe komórki są… lepsze, a przy okazji wspierają proces gojenia się.

    W rezultacie dochodzi do wyrównania kolorytu skóry i poprawienia jej jakości na leczonym obszarze. Czyli dokładnie to, czego potrzebujesz, żeby Twoja ostuda zniknęła!

    Przebarwienia należą jednak do grupy problemów trudnych. To znaczy, że ich leczenie często zajmie więcej niż jeden zabieg laserowy. Niech Cię to jednak nie zniechęca. Po kilku zabiegach można uzyskać znakomite rezultaty.

    Podsumowując, jeśli masz ostudy, to zwróć uwagę na filtry UV, pójdź do dermatologa i rozważ zabiegi laserowe. Życzę Ci, żeby Twoja skóra zawsze miała jeden równy kolor 🙂 Powodzenia!

    Zarezerwuj konsultację
    Opinie pacjentów
    26.09.2021 Agnieszka

    To była moja pierwsza wizyta u lekarza medycyny estetycznej i pierwsza styczność z botoksem. Planowałam zrobić botoks lwiej zmarszczki. Pani doktor wszystko wyjaśniła. Odpowiadała na moje dodatkowe pytania cierpliwie i z uśmiechem. Ostatecznie miałam robiony botoks lwiej zmarszczki + czoło. Warto rozumieć, że czasem zabieg na całe czoło ma sens, żeby efekt był lepszy. Doktor Monika mi to logicznie wyjaśniła :). Sam zabieg przebiegł bardzo sprawnie. Pierwsze efekty zaczęły się pojawiać od 3 dnia po zabiegu. Dla osób, które rozważają botoks, polecam Dr Monikę!

    03.01.2022 Agata

    Polecam Panią Monikę za jej pełen profesjonalizm, wiedzę i ogromne serce, zabieg przeprowadzony bezboleśnie z super efektem!! Jak dla mnie Pani Monika najlepsza!! Jeszcze raz dziękuję i do zobaczenia ponownie

    22.12.2021 Magdalena

    Jestem bardzo zadowolona z wizyty, pani Monika to sympatyczna i znająca się na rzeczy osoba :) Robiłam botoks w celu złagodzenia objawów bruksizmu, efekt już po 2 dniach odczuwalny. Polecam szczególnie dla osób które chcą dowiedzieć się czegoś więcej o zabiegu, otrzymać poradę i oczywiście mieć super efekt :)

    Dołącz do mojego WYZWANIA!

    "5 Dni Do Lepszej Skóry"

    Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

      Dziękuję.

      Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".