Ostuda

Kategoria: Przebarwienia

Spis treści

  Ostuda – co to takiego?

  Ostuda (inaczej – melasma) to przebarwienie na skórze. Wyglądem przypomina trochę piegi, a trochę opaleniznę bez pełnego pokrycia. Najczęściej występuje u kobiet po trzydziestce, w szczególności tych o ciemnej karnacji. Może występować także u mężczyzn, choć dzieje się to rzadziej.

  Ostudy zauważamy przede wszystkim na gruncie estetycznym. Nie są to zmiany, które swędzą lub bolą. Dlatego często zwracamy się do gabinetu medycyny estetycznej po to, żeby wyrównać tą zmianę.

  Ostuda występuje głównie jako plamy na twarzy i szyi. Ponieważ jest wiele rodzajów przebarwień, to ostateczne zakwalifikowanie tej przypadłości powinno być obowiązkiem lekarza. Dlatego już na wstępie piszę, że przebarwienia to coś, co powinno zostać zbadane. W szczególności dlatego, że różne rodzaje przebarwień mogą mieć powiązanie z niedobrymi rzeczami, które dzieją się w Twoim organizmie. Mam tutaj na myśli np. choroby genetyczne, niedobory witamin, zaburzony metabolizm czy nawet coś poważniejszego – nowotwory.

  Nie chcę Cię jednak straszyć, wręcz przeciwnie 🙂 . Dlatego omówmy sobie jakie są najpopularniejsze przyczyny, jak mogą pojawić się ostudy.

  Ostuda przyczyny

  Najpopularniejszą przyczyną dlaczego mogą pojawiać się ostudy jest promieniowanie słoneczne. Promieniowanie UV to najpopularniejsza przyczyna pojawiania się przebarwień w OGÓLE. Kiedy Twoja skóra jest narażona na słońce i niczym nie chroniona, to mogą się tutaj stać naprawdę różne rzeczy. Nigdy nie wiadomo, co wylosujesz 😉 .

  Dlatego gorąco zachęcam – zawsze, niezależnie od pory roku i pogody, kremuj swoją twarz i dekolt kosmetykami z filtrem UV. Szkodliwe promieniowanie może do nas docierać przez chmury, szybę samochodu, okno, a nawet w szaroburym listopadzie.

  Promieniowanie ultrafioletowe nie jest jednak JEDYNĄ przyczyną ostudy. Ponadto mogą być to:

  • Ciąża
  • Stosowanie antykoncepcji hormonalnej
  • Przyjmowanie leków hormonalnych
  • Pasożyty jelitowe
  • Guz jajnika
  • Przyjmowanie leków światłouczulających
  • Zwiększona produkcja testosteronu (u mężczyzn)
  • Skutki uboczne przyjmowanych leków

  Przyczyn powstawania tego problemu jest całkiem sporo. Jednak nigdy nie popełnisz błędu, jeśli od teraz będziesz stosować fotoprotekcję. Dzięki temu kolejne ostudy prawdopodobnie się nie pojawią. A co jeśli masz już ten problem i chcesz go rozwiązać? Medycyna estetyczna przychodzi na ratunek!

  Ostuda leczenie

  Jeśli chodzi o leczenie ostudy, to pierwszym przystankiem na Twojej drodze powinna być wizyta u lekarza dermatologa. To dlatego, że jest wiele możliwości zmian skórnych i nie zawsze sprawa jest tak oczywista. Na przykład: wydaje Ci się, że to ostuda, ale na badaniu u dermatologa okazuje się, że to zupełnie coś innego. Do określenia charakteru zmiany wykorzystuje się dedykowane badanie – dermatoskopię.

  Kiedy dermatolog stwierdzi już, że to ostuda, to prawdopodobnie zaleci leczenie. Nie powinny Cię zdziwić leki i preparaty zawierające w składzie tretynoinę, czy zalecane peelingi chemiczne. Dermatolog może zalecić (i bardzo często – powinien) także laserowe zabiegi medycyny estetycznej, o których chętnie Wam opowiem!

  Do wyleczenia ostudy w gabinetach estetycznych używamy lasera frakcyjnego. To urządzenie, które ma wiele zalet. Przede wszystkim jest zabójczo precyzyjne. Zabójczo oczywiście dla ostudy 😉 .

  Leczenie polega na kierowaniu wiązki lasera w plamy na twarzy lub ciele. Wiązka takiego lasera potrafi wniknąć głęboko w skórę i tam narobić trochę zamieszania. W kontrolowany sposób tworzy ona mikrouszkodzenia. To uruchamia szereg procesów i reakcji, kiedy to stare komórki skóry są zamieniane na nowe. Nowe komórki są… lepsze, a przy okazji wspierają proces gojenia się.

  W rezultacie dochodzi do wyrównania kolorytu skóry i poprawienia jej jakości na leczonym obszarze. Czyli dokładnie to, czego potrzebujesz, żeby Twoja ostuda zniknęła!

  Przebarwienia należą jednak do grupy problemów trudnych. To znaczy, że ich leczenie często zajmie więcej niż jeden zabieg laserowy. Niech Cię to jednak nie zniechęca. Po kilku zabiegach można uzyskać znakomite rezultaty.

  Podsumowując, jeśli masz ostudy, to zwróć uwagę na filtry UV, pójdź do dermatologa i rozważ zabiegi laserowe. Życzę Ci, żeby Twoja skóra zawsze miała jeden równy kolor 🙂 Powodzenia!

  Zarezerwuj konsultację

  Opinie pacjentów

  29.08.2021 Ula

  Polecam Panią doktor, jej bardzo profesjonalne, ale też osobiste podejście do Pacjenta. Porady dostosowane do każdego indywidualnie, tak aby efekt był piękny, naturalny i nie na siłę.

  22.04.2021 Dominik

  "Wspaniały lekarz z powołania który wie co robi.
  Pani Doktor jest przesympatyczna i szczegółowa. Profesjonalizm na najwyższym poziomie oraz prawdziwe zainteresowanie pacjentem! Pani Doktor wspaniale dobrała dla mnie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Szczerze polecam !!! :)"

  12.01.2022 Süveyda

  Monika is a very professional and trustful doctor. She is very honest and warm too:) each time i visit her i enjoy her treatments and always feel very comfortable. I 100% recommend her! She is the best doctor i found in Krakow! Thank you Monika for your great treatments and for being always so lovely!

  Pobierz darmowy poradnik

  12 kroków do młodego wyglądu

  Proste wskazówki jak w domowych warunkach zadbać o młodość

   Dziękuję.

   Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".