Opadająca powieka sposoby
Nigdy nie będziesz młodszy niż jesteś teraz. To zdanie daje do myślenia, prawda? Opadająca powieka, kiedy już pojawi się na Twojej twarzy, to brutalny dowód, że to prawda.
Opadająca powieka jest wtedy, gdy CZUJESZ, że Twoje widzenie jest blokowane. To pierwszy objaw. Drugi objaw to taki, że WIDZISZ w lustrze, że Twoje oczy po otwarciu są coraz mniejsze. Opadanie powiek to nie tylko defekt kosmetyczny (gorszy wygląd), ale także zdrowotny (powieka może ograniczać pole widzenia).
Dlatego też, jeżeli opadająca powieka to Twój problem, to warto zająć się nim jak najszybciej.
Opadająca powieka przyczyny
Opowiem Wam teraz jakie są przyczyny opadania powiek. Wraz z wiekiem nasza skóra robi się coraz mniej elastyczna. To dlatego, że po 25 roku życia przestajemy produkować kolagen, który to napięcie skóry zapewnia. Dlatego też z wiekiem skóra ma coraz mniejsze właściwości powrotu do pierwotnego kształtu. Mówiąc prościej – rozciąga się, staje się cieńsza i sztywniejsza.
Opadająca górna powieka to niejedyne takie miejsce. Dzieje się tak na całej twarzy i ciele, nie tylko w okolicach oczu. Jednak akurat na tym obszarze ma to szczególne znaczenie.
Skóra, która kiedyś idealnie wystarczała do tego, żeby móc zamknąć i otworzyć oczy, teraz jest bardziej rozciągnięta. Grawitacja i brak kolagenu ściągają skórę z wyższych partii czoła, tworząc nagromadzenie poniżej – na przykład na brwiach i powiekach. Z tego powodu na opadających powiekach widzimy więcej fałd skórnych. Wtedy nie możemy otworzyć oczu tak szeroko, jak byśmy chcieli.
Efekt jest nie tylko estetyczny, ale także zdrowotny. Brak możliwości pełnego otwarcia opadającej powieki to szybsza utrata ostrości widzenia i choroby oczu. Oczywiście takie powieki „zapewniają” niekorzystny wygląd naszej twarzy, szybko kojarzący nam się z podeszłym wiekiem.
Zabiegi na opadanie powiek
Są dwa zabiegi na opadające powieki, które oferuje medycyna estetyczna. Uwaga – tylko jeden z nich działa 🙂
Z pewnością najskuteczniejszą metodą na opadające powieki jest zabieg plastyki powiek, czyli tzw. Blefaroplastyka. Wykonuje ją chirurg-okulista lub okulista. Zabieg ten polega na chirurgicznym usunięciu nadmiaru skóry na powiekach. Czyli, lekarz wycina „pasek” skóry na powiekach, robiąc niewielkie nacięcia. Dzięki temu zostaje tam odpowiednia ilość skóry. Nie za dużo i oczywiście nie za mało 😉
Blefaroplastyka powiek jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym i kosztuje kilka tysięcy złotych. Ponieważ jest to zabieg chirurgiczny, to okres dojścia do siebie jest dłuższy niż np. po zabiegu medycyny estetycznej. Przez kilka dni są na powiekach założone szwy. Po ok. kilkunastu dniach Pacjenci kończą okres rekonwalescencji, a blizny po szwach są praktycznie niewidoczne. Wtedy pozostaje się tylko cieszyć, że opadające powieki to problem przeszłości.
Opadającą powiekę można wyleczyć także przy pomocy lasera. Zabiegi laserowe mają za zadanie ujędrnić skórę na tym obszarze. Dzięki temu jest ona silniejsza i nie opada tak jak do tej pory. Zabieg laserowy nie przyniesie jednak tak mocnych i szybkich rezultatów jak blefaroplastyka. Dla jak najlepszego efektu należy wykonać kilka sesji laserem.
Podsumowując, problem opadającej powieki naprawdę warto wyleczyć. Dzięki temu zapewnisz sobie nie tylko lepszy wygląd, ale także zdrowie dla oczu i wzroku. Mimo, że metody są raczej inwazyjne to kilka dni dyskomfortu to niewiele w porównaniu z korzyściami dla okolicy oczu.