PRZECIWWSKAZANIA w popularnych zabiegach estetycznych

PRZECIWWSKAZANIA w popularnych zabiegach estetycznych

Spis treści

  W tym wpisie znajdziecie przeciwskazania do korzystania z najpopularniejszych zabiegów estetycznych. To rzecz, o której moim zdaniem mówi się zbyt mało, a medycyna estetyczna to, no cóż, medycyna. Sprawdź, czy U CIEBIE nie ma żadnych przeszkód do korzystania z botoksu, kwasu hialuronowego i innych!

  Wielokrotnie zdarzyło mi się, że Pacjentka przyszła z myślą o wykonaniu danego zabiegu, ale okazywało się, że tego konkretnego zabiegu nie możemy zrobić właśnie z uwagi na istniejące przeciwwskazania. W większości sytuacji znajdowałam jakieś wyjście z sytuacji i zabieg alternatywny. Jak by nie patrzeć, nikt z nas nie lubi nieprzewidzianych sytuacji.

  Dlatego przedstawiam Wam krótką ściągawkę z przeciwwskazaniami do najbardziej popularnych zabiegów.

  Przeciwskazania do WSZYSTKICH zabiegów estetycznych

  Na początek przeciwwskazania “uniwersalne”, czyli takie, które wykluczają nas z większości zabiegów:

  • uczulenie na substancję w preparacie, który zamierzamy podać
  • aktywna choroba infekcyjna (tak, nawet zwykłe przeziębienie)
  • opryszczka! – zdziwieni? 🙂
  • stany zapalne w obrębie pola zabiegowego (np. uszkodzenie skóry)
  • choroba nowotworowa – w przypadku osób, które przeszły nowotwór nadal należy powiedzieć o tym lekarzowi, bo nie każdy zabieg będzie dało się wykonać

  A teraz przejdźmy po kolei przez te najbardziej popularne zabiegi i przeciwwskazania do ich wykonania.

  Mezoterapia – przeciwskazania

  Tutaj nie mam wiele do dodania. Poza wyżej wymienionymi przeciwwskazaniami ogólnymi, mogę jedynie dodać złą tolerancję po poprzednim zabiegu. Chodzi o rzeczy takie jak: obrzęk twarzy, zmiany skórne, długie gojenie się skóry. W wielu przypadkach takie nadprogramowe reakcje często związane są z konkretnym preparatem. Wtedy po zmianie produktu (np. na inną firmę) efektów ubocznych już nie ma – a tym samym przeciwskazań też nie 🙂

  Osocze i fibryna bogatopłytkowa – przeciwskazania

  Sprawa jest prosta 🙂 Z uwagi na to, że osocze i fibryna bogatopłytkowa są pozyskiwane z naszej własnej krwi i w nasza skórę podajemy tylko to co uzyskaliśmy “z siebie”, przeciwwskazania do zabiegu to “tylko” przeciwwskazania uniwersalne.

  Botoks – przeciwskazania

  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego – czyli Miastenia Gravis i zespół Lamberta-Eatona
  • stosowanie niektórych leków (wymagana przerwa min 1 tydzień)
   – antybiotyki tj. aminoglikozydy (np. streptomycyna, neomycyna, gentamycyna, amikacyna), tetracykllina, spektynomycyna, penicylamina,
   – cyklosporyna
  • Zadbaj o wygląd w domu wprowadź zmiany, które pomogą Ci wyglądać lepiej

  • Świadomie wybieraj zabiegi upewnij się co warto, a czego nie warto robić

  • Osiągnij najlepsze efekty dowiedz się, co naprawdę ma znaczenie

  SPRAWDŹ MOJĄ KSIĄŻKĘ

  Kwas hialuronowy – przeciwskazania

  Niezależnie czy chodzi o powiększanie ust kwasem hialuronowym, wypełnianie zmarszczek lub modelowanie twarzy – przeciwskazania będą takie same:

  • choroby autoimmunologiczne (są to m.in. choroba Hashimoto, choroba Gravesa-Basedova, toczeń, twardzina, łuszczyca, reumatoidalne zapalenie stawów, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Crohna, miastenia, cukrzyca t.1)
  • uczulenie na jad owadów błonkoskrzydłych – nie jest to faktyczne “przeciwwskazanie” do wykonania zabiegu. Jest to informacja potrzebna przed użyciem hialuronidazy – substancji która rozpuszcza kwas hialuronowy.
   Jeśli myślisz teraz: “po co mam rozpuszczać kwas hialuronowy skoro dopiero co przychodzę na zabieg jego podania?” W rzadkich przypadkach pojawiają się powikłania po zabiegu i pojawi się konieczność usunięcia podanego kwasu. Od razu! Albo po prostu stwierdzimy, że te usta jednak są za duże i chcemy je skorygować.

  Hydroksyapatyt wapnia – przeciwskazania

  • choroby autoimmunologiczne (są to m.in. choroba Hashimoto, choroba Gravesa-Basedova, toczeń, twardzina, łuszczyca, reumatoidalne zapalenie stawów, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Crohna, miastenia, cukrzyca t.1)

  Laseroterapia – przeciwskazania

  • opalenizna! – zalecany jest odstęp zarówno po jak i przed opalaniem min 4 tyg.
  • stosowanie leków i ziół światłouczulających – zalecany odstęp ok 4 tyg. – cała lista tych substancji jest na prawdę długa, dlatego przygotuję ją wam w osobnym poście 🙂
  • fotodermatozy

  Nici liftingujące i rewitalizujące

  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • stosowanie antykoagulanów

  Peelingi chemiczne – przeciwskazania

  W przypadku peelingów chemicznych przeciwwskazaniami są jedynie przeciwwskazania uniwersalne z pierwszej grupy.

  Ciąża a zabiegi estetyczne

  Ciąża nie wyklucza nas z KAŻDEGO zabiegu estetycznego. Jednak z uwagi na ten szczególny czas i maksymalny poziom bezpieczeństwa, który chcemy zapewnić, wydaje mi się, że najlepiej będzie je uwzględnić w przeciwwskazaniach ogólnych.

  Może się zdarzyć, że ciąża JEST i NIE JEST przeciwskazaniem 🙂 Co mam na myśli? Na przykład w ciąży niby nie powinno wykonywać się zabiegów laseroterapii. Gdy jednak zejdziemy na poziom konkretnego zabiegu, np. usuwania kłykcin z okolic intymnych, ZALECA się ten zabieg w ciąży. Jaki z tego wniosek? Warto myśleć o przeciwskazaniach w kontekście konkretnego zabiegu.

  Ciąża często jest na liście przeciwwskazań nie ze względu swojej szkodliwości dla rozwijającego się maleństwa, a przez brak odpowiednich badań stwierdzających brak ryzyka wykonania danego zabiegu. Medycyna estetyczna to nauka wciąż młoda, gdzie ciągle pojawiają się nowe badania.

  Dodatkowo, co mnie w szczególności przekonuje do unikania wykonywania zabiegów w tym czasie, są możliwe powikłania po zabiegu. Zawsze należy mieć to na uwadze. Niestety, w przypadku kobiet w ciąży, nasze możliwości lecznicze przy komplikacjach są bardzo okrojone. Ciąża to czas wyjątkowy, dlatego nawet podczas prostego zabiegu, może się zdarzyć wiele rzeczy nieprzewidzianych.

   Sprawdź moją książkę i wyglądaj lepiej!
   "W Drodze Do Młodego Wyglądu. Porady Doktor Moniki"
   Poradnik-monika

   Czy można zrobić zabieg podczas karmienia piersią?

   Chciałam jeszcze tutaj zaznaczyć, że mówiąc o przeciwskazaniach celowo rozróżniam ciążę od karmienia piersią. Podczas KP możemy wykonać całkiem sporo zabiegów. Na szczęście nie musimy czekać z redukcją rozstępów do czasu zakończenia laktacji, a o poprawę kondycji skóry warto zadbać jak najwcześniej. Pamiętajmy jednak cały czas o tym, że okres kamienia piersią to także czas szczególny dla kobiety, dlatego musimy zachować szczególna ostrożność w doborze zabiegów i zawsze potwierdzić swój przypadek z lekarzem.

   Czy przeciwskazania są NA ZAWSZE?

   Nie wiem czy zwróciliście na to uwagę, ale w większości przeciwwskazania do zabiegu to przeciwwskazania czasowe. To znaczy, że wykluczają nas z wykonania zabiegu tylko przez pewien czas. Bardzo często możemy zaprzestać stosowania danego leku, możemy wyleczyć infekcję, a czas ciąży jest dość sztywno określony z góry 😉 Dlatego nie ma się co zastanawiać i jeśli chodzi Ci po głowie już od dłuższego czasu jakiś zabieg – łap za telefon i umów wizytę 🙂

   Psst! Jeśli podobał Ci się ten artykuł polub moją stronę na Facebooku oraz obserwuj konto na Instagramie aby być na bieżąco <3

   5
   Oceń ten artykuł

   Oceń: PRZECIWWSKAZANIA w popularnych zabiegach estetycznych

   Oceń

    Podobał Ci się ten artykuł?

    Jeśli tak, to podaj swoje imię oraz e-mail, żeby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach. Twoje dane są ze mną bezpieczne.

    Komentarze
    Dodaj komentarz

    Może Ci się spodobać także

    W każdym tygodniu dostaję od Was wiele zapytań przez Facebooka (bardzo za nie dziękuję!) o ceny zabiegów. To zmotywowało mnie do napisania dzisiejszego artykułu. Czy...

    21.09.2020 Monika Łyżwa

    Kategoria: Przed zabiegiem

    Jest kilka rzeczy, których NIE MOŻESZ robić przed zabiegiem modelowania ust. Są też zalecenia przed powiększaniem ust, do których trzeba się stosować żeby zabieg był jak...

    26.04.2022 Monika Łyżwa

    Kategoria: Przed zabiegiem

    Często pytacie mnie: Od kiedy zacząć zabiegi medycyny estetycznej? Albo: w jakim wieku zacząć stosować botox? Nie mam prostej odpowiedzi na to pytanie. Niedawno na...

    05.03.2020 Monika Łyżwa

    Kategoria: Przed zabiegiem

    Sprawdź moją książkę i wyglądaj lepiej!

    "W drodze do młodego wyglądu. Porady Doktor Moniki"

    Zadbaj o wygląd z pomocą profesjonalisty

    Dziękuję.

    Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".