PRZECIWWSKAZANIA w popularnych zabiegach estetycznych

PRZECIWWSKAZANIA w popularnych zabiegach estetycznych

Spis treści

  W tym wpisie znajdziecie przeciwskazania do korzystania z najpopularniejszych zabiegów estetycznych. To rzecz, o której moim zdaniem mówi się zbyt mało, a medycyna estetyczna to, no cóż, medycyna. Sprawdź, czy U CIEBIE nie ma żadnych przeszkód do korzystania z botoksu, kwasu hialuronowego i innych!

  Wielokrotnie zdarzyło mi się, że Pacjentka przyszła z myślą o wykonaniu danego zabiegu, ale okazywało się, że tego konkretnego zabiegu nie możemy zrobić właśnie z uwagi na istniejące przeciwwskazania. W większości sytuacji znajdowałam jakieś wyjście z sytuacji i zabieg alternatywny. Jak by nie patrzeć, nikt z nas nie lubi nieprzewidzianych sytuacji.

  Dlatego przedstawiam Wam krótką ściągawkę z przeciwwskazaniami do najbardziej popularnych zabiegów.

  Przeciwskazania do WSZYSTKICH zabiegów estetycznych

  Na początek przeciwwskazania “uniwersalne”, czyli takie, które wykluczają nas z większości zabiegów:

  • uczulenie na substancję w preparacie, który zamierzamy podać
  • aktywna choroba infekcyjna (tak, nawet zwykłe przeziębienie)
  • opryszczka! – zdziwieni? 🙂
  • stany zapalne w obrębie pola zabiegowego (np. uszkodzenie skóry)
  • choroba nowotworowa – w przypadku osób, które przeszły nowotwór nadal należy powiedzieć o tym lekarzowi, bo nie każdy zabieg będzie dało się wykonać

  A teraz przejdźmy po kolei przez te najbardziej popularne zabiegi i przeciwwskazania do ich wykonania.

  Mezoterapia – przeciwskazania

  Tutaj nie mam wiele do dodania. Poza wyżej wymienionymi przeciwwskazaniami ogólnymi, mogę jedynie dodać złą tolerancję po poprzednim zabiegu. Chodzi o rzeczy takie jak: obrzęk twarzy, zmiany skórne, długie gojenie się skóry. W wielu przypadkach takie nadprogramowe reakcje często związane są z konkretnym preparatem. Wtedy po zmianie produktu (np. na inną firmę) efektów ubocznych już nie ma – a tym samym przeciwskazań też nie 🙂

  Osocze i fibryna bogatopłytkowa – przeciwskazania

  Sprawa jest prosta 🙂 Z uwagi na to, że osocze i fibryna bogatopłytkowa są pozyskiwane z naszej własnej krwi i w nasza skórę podajemy tylko to co uzyskaliśmy “z siebie”, przeciwwskazania do zabiegu to “tylko” przeciwwskazania uniwersalne.

  Botoks – przeciwskazania

  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego – czyli Miastenia Gravis i zespół Lamberta-Eatona
  • stosowanie niektórych leków (wymagana przerwa min 1 tydzień)
   – antybiotyki tj. aminoglikozydy (np. streptomycyna, neomycyna, gentamycyna, amikacyna), tetracykllina, spektynomycyna, penicylamina,
   – cyklosporyna
  • Zadbaj o wygląd w domu wprowadź zmiany, które pomogą Ci wyglądać lepiej

  • Świadomie wybieraj zabiegi upewnij się co warto, a czego nie warto robić

  • Osiągnij najlepsze efekty dowiedz się, co naprawdę ma znaczenie

  KUP MOJĄ KSIĄŻKĘ TUTAJ

  Kwas hialuronowy – przeciwskazania

  Niezależnie czy chodzi o powiększanie ust kwasem hialuronowym, wypełnianie zmarszczek lub modelowanie twarzy – przeciwskazania będą takie same:

  • choroby autoimmunologiczne (są to m.in. choroba Hashimoto, choroba Gravesa-Basedova, toczeń, twardzina, łuszczyca, reumatoidalne zapalenie stawów, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Crohna, miastenia, cukrzyca t.1)
  • uczulenie na jad owadów błonkoskrzydłych – nie jest to faktyczne “przeciwwskazanie” do wykonania zabiegu. Jest to informacja potrzebna przed użyciem hialuronidazy – substancji która rozpuszcza kwas hialuronowy.
   Jeśli myślisz teraz: “po co mam rozpuszczać kwas hialuronowy skoro dopiero co przychodzę na zabieg jego podania?” W rzadkich przypadkach pojawiają się powikłania po zabiegu i pojawi się konieczność usunięcia podanego kwasu. Od razu! Albo po prostu stwierdzimy, że te usta jednak są za duże i chcemy je skorygować.

  Hydroksyapatyt wapnia – przeciwskazania

  • choroby autoimmunologiczne (są to m.in. choroba Hashimoto, choroba Gravesa-Basedova, toczeń, twardzina, łuszczyca, reumatoidalne zapalenie stawów, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Crohna, miastenia, cukrzyca t.1)

  Laseroterapia – przeciwskazania

  • opalenizna! – zalecany jest odstęp zarówno po jak i przed opalaniem min 4 tyg.
  • stosowanie leków i ziół światłouczulających – zalecany odstęp ok 4 tyg. – cała lista tych substancji jest na prawdę długa, dlatego przygotuję ją wam w osobnym poście 🙂
  • fotodermatozy

  Nici liftingujące i rewitalizujące

  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • stosowanie antykoagulanów

  Peelingi chemiczne – przeciwskazania

  W przypadku peelingów chemicznych przeciwwskazaniami są jedynie przeciwwskazania uniwersalne z pierwszej grupy.

  Ciąża a zabiegi estetyczne

  Ciąża nie wyklucza nas z KAŻDEGO zabiegu estetycznego. Jednak z uwagi na ten szczególny czas i maksymalny poziom bezpieczeństwa, który chcemy zapewnić, wydaje mi się, że najlepiej będzie je uwzględnić w przeciwwskazaniach ogólnych.

  Może się zdarzyć, że ciąża JEST i NIE JEST przeciwskazaniem 🙂 Co mam na myśli? Na przykład w ciąży niby nie powinno wykonywać się zabiegów laseroterapii. Gdy jednak zejdziemy na poziom konkretnego zabiegu, np. usuwania kłykcin z okolic intymnych, ZALECA się ten zabieg w ciąży. Jaki z tego wniosek? Warto myśleć o przeciwskazaniach w kontekście konkretnego zabiegu.

  Ciąża często jest na liście przeciwwskazań nie ze względu swojej szkodliwości dla rozwijającego się maleństwa, a przez brak odpowiednich badań stwierdzających brak ryzyka wykonania danego zabiegu. Medycyna estetyczna to nauka wciąż młoda, gdzie ciągle pojawiają się nowe badania.

  Dodatkowo, co mnie w szczególności przekonuje do unikania wykonywania zabiegów w tym czasie, są możliwe powikłania po zabiegu. Zawsze należy mieć to na uwadze. Niestety, w przypadku kobiet w ciąży, nasze możliwości lecznicze przy komplikacjach są bardzo okrojone. Ciąża to czas wyjątkowy, dlatego nawet podczas prostego zabiegu, może się zdarzyć wiele rzeczy nieprzewidzianych.

   KUP MOJĄ NOWĄ KSIĄŻKĘ

   Zadbaj o wygląd z pomocą profesjonalisty!
   Dostępny jest Audiobook, Ebook oraz wersja tradycyjna

   Poradnik-monika

   Czy można zrobić zabieg podczas karmienia piersią?

   Chciałam jeszcze tutaj zaznaczyć, że mówiąc o przeciwskazaniach celowo rozróżniam ciążę od karmienia piersią. Podczas KP możemy wykonać całkiem sporo zabiegów. Na szczęście nie musimy czekać z redukcją rozstępów do czasu zakończenia laktacji, a o poprawę kondycji skóry warto zadbać jak najwcześniej. Pamiętajmy jednak cały czas o tym, że okres kamienia piersią to także czas szczególny dla kobiety, dlatego musimy zachować szczególna ostrożność w doborze zabiegów i zawsze potwierdzić swój przypadek z lekarzem.

   Czy przeciwskazania są NA ZAWSZE?

   Nie wiem czy zwróciliście na to uwagę, ale w większości przeciwwskazania do zabiegu to przeciwwskazania czasowe. To znaczy, że wykluczają nas z wykonania zabiegu tylko przez pewien czas. Bardzo często możemy zaprzestać stosowania danego leku, możemy wyleczyć infekcję, a czas ciąży jest dość sztywno określony z góry 😉 Dlatego nie ma się co zastanawiać i jeśli chodzi Ci po głowie już od dłuższego czasu jakiś zabieg – łap za telefon i umów wizytę 🙂

   Psst! Jeśli podobał Ci się ten artykuł polub moją stronę na Facebooku oraz obserwuj konto na Instagramie aby być na bieżąco <3

   5
   Oceń ten artykuł

   Oceń: PRZECIWWSKAZANIA w popularnych zabiegach estetycznych

   Oceń

    Podobał Ci się ten artykuł?


    Jeśli tak, to podaj swoje imię oraz e-mail, żeby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach. Twoje dane są ze mną bezpieczne.

    Komentarze
    • Maria / 28.06.2024 12:46:53

     Witam, choruje na chorobę crohna, a widziałam że jest ona przeciwwskazaniem w wielu zabiegach. Czy w przypadku botoksu czoła również, jeśli jestem w remisji i jest brak stanu zapalanego? Będę wdzięczna za odpowiedź 🙂

     • Monika Łyżwa / 12.07.2024 09:52:03

      Pani Mario, przy tej chorobie można zrobić botoks. Pozdrowienia! ????

    • Beata / 07.02.2024 01:35:48

     Witam. Chciałbym zrobić Botox czlo, lwia zmarszczka,kurze łapki. Szczerze bardzo się wacham powikłań, jestem alergikiem głównie na neomecyne tabletki, płyn i krople do oczu. Reakcja alergiczna jest prawie zawsze i dość silna. Co w takiej sytuacji, dać sobie spokój z zabiegiem? Czytałam trochę na temat powikłań i szczerze mam obawy. Proszę o podpowiedź czy ten antybiotyk w moim przypadku wyklucza zabieg Botoksu

     • Monika Łyżwa / 08.02.2024 13:19:54

      Pani Beato, alergia na neomycynę nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu z toksyną botulinową. Pozdrowienia! 🙂

    Dodaj komentarz

    Może Ci się spodobać także

    Często pytacie mnie: Od kiedy zacząć zabiegi medycyny estetycznej? Albo: w jakim wieku zacząć stosować botox? Nie mam prostej odpowiedzi na to pytanie. Niedawno na...

    05.03.2020 Monika Łyżwa

    Kategoria: Przed zabiegiem

    Kwas hialuronowy a botoks, czy w tym POJEDYNKU będzie zwycięzca? Kiedy chcesz w końcu „coś” zrobić ze swoją twarzą i zaczynasz szukać informacji w Internecie,...

    09.11.2021 Monika Łyżwa

    Kategoria: Przed zabiegiem

    Jeśli zamierzasz zrobić sobie botoks, to z tego artykułu dowiesz się czego nie należy robić przed botoksem i jakie są zalecenia przed zabiegiem. Koniecznie przeczytaj!

    23.04.2022 Monika Łyżwa

    Kategoria: Przed zabiegiem

    Dołącz do mojego WYZWANIA!

    "5 Dni Do Lepszej Skóry"

    Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

     Dziękuję.

     Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".