Pajączki na plecach – objawy
Pajączki na plecach to pieszczotliwa nazwa na teleangiektazje. Nic dziwnego, skoro to takie trudne słowo 😉 . Za tą nazwę odpowiada kształt. Pajączki na plecach to naczynka krwionośne, które są widoczne gołym okiem. Ich wygląd jest specyficzny, bo od jednej „dużej” nitki odchodzi kilka mniejszych w różne strony.
Wiesz już, że pajączki na plecach to naczynia krwionośne. Domyślasz się pewnie, że takie widoczne naczynka nie funkcjonują prawidło. Masz absolutną rację. Dodatkowo, ta sytuacja natychmiast powoduje, że Twoje ciało wygląda mniej korzystnie. Pajączki na plecach to problem estetyczny skóry wrażliwej, którego lepiej nie mieć.
Dlatego dzisiaj odpowiemy sobie na pytanie skąd się biorą, jak je zredukować i kiedy przyjść do gabinetu medycyny estetycznej.
Zmiany te dają się poznać sporo wcześniej, zanim na plecach pojawią się charakterystyczne pajączki. W pierwszej fazie na chorym obszarze pojawiają się zaczerwienienia (rumienie). Później utrwalają się one w formie widocznych naczynek.
Ten problem dotyczy znacznie częściej kobiet niż mężczyzn. To dlatego, że damskie hormony (estrogeny) rozluźniają mięśnie naczyń i powodują wzrost przepuszczalności krwi. Czyli – naczynka mają słabsze ścianki.
Pajączki naczyniowe na plecach – przyczyny
Powiedzieliśmy już sporo jak wyglądają i kogo dotyczą pajączki naczyniowe na plecach. Ustalmy teraz, jakie są przyczyny powstawania problemu.
Główne przyczyny występowania pajączków naczyniowych na plecach to m.in.:
- Problemy z funkcjonowaniem układu krwionośnego (podstawowa przyczyna)
- Uwarunkowanie genetyczne (niektórzy mają większą skłonność do pajączków)
- Cera naczynkowa (czyli typ cery, który powoduje większą widoczność naczyń)
- Nieodpowiednie kosmetyki i pielęgnacja skóry
- Przyjmowanie leków na układ krwionośny (np. hormony)
- Zaburzenia hormonalne (w tym antykoncepcja hormonalna)
Jednym słowem – pajączki naczyniowe na plecach najczęściej występują wtedy, gdy naczynia krwionośne stają się słabe. Pajączki stają się widoczne, gdy rozszerzone naczynka nie umieją się skurczyć i prześwitują. Takie zmiany mogą pojawiać się nie tylko na plecach, ale np. na twarzy czy nogach.
Jak usunąć popękane naczynka na plecach?
Jest przynajmniej kilka metod, które są adekwatne żeby usunąć pajączki na plecach. W tym wpisie omówię pokrótce dwie. Jedna z nich, czyli lasery medyczne, jest wysoce popularna w gabinetach medycyny estetycznej.
Niezależnie od metody, w przypadku pajączków naczyniowych na plecach mamy jeden cel. Zależy nam na tym, żeby ZAMKNĄĆ te naczynia krwionośne. Co to dokładnie znaczy? Najprościej mówiąc – chcemy zablokować przepływ krwi przez naczynko z jednej i z drugiej strony. Jeśli krew nie będzie tamtędy przepływać, to naczynko zniknie wraz z Twoim problemem estetycznym 🙂 .
- Lasery medyczne – to doskonały sposób, aby bez użycia igieł czy skalpela zredukować pajączki na plecach. Strumień lasera wnika w skórę i dociera do czerwonych krwinek. Reaguje z nimi, momentalnie podwyższając temperaturę w tej okolicy. Dochodzi do reakcji, którą mogłabym porównać do… spawania 😀 . Czyli naczynko zostaje zamknięte z obu stron. Po kilkunastu dniach obumiera i jest wchłaniane przez skórę. A Ty nie masz już problemu. Często jest tak, że zabiegi laserowe trzeba powtórzyć, żeby usunąć wszystkie pajączki.
- Elektrokoagulacja (diatermia chirurgiczna) – to zabieg o podobnym celu jak lasery medyczne, choć innej metodzie działania. Wykorzystuje się tutaj impuls elektryczny, który robi w gruncie rzeczy to samo, co laser. Czyli – zamykamy przepływ krwi przez naczynko.
Pajączki na plecach to z pewnością jeden z tych problemów estetycznych, którymi warto zająć się od razu. Dlatego, że łatwiej leczyć jest pojedyncze zmiany, niż kilkumetrowe pajączki naczyniowe na plecach 😉 . Aby upewnić się co możesz zrobić dla siebie w tej sytuacji, warto spotkać się z lekarzem medycyny estetycznej w ramach konsultacji. Dowiesz się jak poradzić sobie z pękającymi naczynkami w Twoim, konkretnym przypadku.
Oceń: Pajączki na plecach