Znamiona na skórze

Kategoria: Tatuaże i znamiona

Znamiona na skórze
Spis treści

  Znamiona na skórze – znamiona wrodzone i nabyte – które dają ryzyko?

  Znamiona na skórze mają różne kształty, kolory i rodzaje. Od ciemnych (melanocytowych) zmian barwnikowych, aż do takich koloru niebieskiego. Nie wszystkie jednak dają ryzyko. Ale wszystkie nowe powinny zostać zbadane przez dermatologa.

  Przeciętnie człowiek rasy białej ma między 20 a 30 pieprzyków i znamion na skórze. Zaskoczony? Przyznam, że ja tez byłam zdziwiona, dopóki nie zaczęłam liczyć ich u siebie 🙂 . Wydawało mi się, że nie mam ich dużo, ale kiedy lepiej się przyjrzałam – to okazało się, że jednak statystyki mają rację. Wszystko przez te ledwo widoczne zmiany.

  Ale nie o małych zmianach, tutaj mówimy! Wręcz przeciwnie. Które znamiona na skórze naprawdę dają RYZYKO?

  Przede wszystkim, zwróć uwagę na te znamiona, które rosną lub zmieniają kształt. Jeśli w tym samym miejscu miałeś niedawno kilkumilimetrową symetryczną kulkę, a teraz masz „niewiadomo co” i jest ono większe – to jest to powód do obaw.

  Jeśli miałabym wskazać jakie są domowe sposoby na rozpoznanie ryzykownych znamion na skórze to byłyby to:

  • Zmiana rozmiaru w czasie – jeśli rośnie, to nie jest dobry znak
  • Rozmiar – im większy (nawet jeśli nie rośnie), to większe ryzyko
  • Regularność – jeśli jest okrągły i symetryczny to dobrze. Nieregularne znamiona na skórze są gorsze
  • Krawędzie – zwróć uwagę czy krawędzie są gładko zakończone (tak lepiej), niż np. ostre (tak gorzej)
  • Dodatkowe objawy – swędzenie, pieczenie, wysypka, sączenie się – oczywiście to nie są dobre znaki

  Jeśli Twój pieprzyk nie należy według mojej skali do ryzykownych znamion na skórze, to muszę Cię zasmucić. To NIE WYSTARCZY. Niestety, przez Internet nie da się powiedzieć o zagrożeniu. Powiem więcej: czasami nawet dermatolog na wizycie nie powie Ci tego od razu patrząc na zmianę. Żeby mieć 100% pewności, trzeba wykonać badanie histopatologiczne zmiany już po jej usunięciu.

  Znamiona na skórze – jak powstają?

  Są trzy możliwości jak mogłeś nabyć znamiona na swojej skórze. Zacznę od tych NAJMNIEJ popularnych:

  1. Choroby – niektóre choroby mogą powodować zmiany skórne na stałe.
  2. Znamiona wrodzone – od zawsze żyjesz z takim znamieniem wrodzonym (coż, jeśli dożyłeś do teraz to prawdopodobnie nie są zagrożeniem 😉 )
  3. Znamiona nabyte – najpopularniejsza przyczyna. Największym powodem powstawania zmian w trakcie naszego życia jest… promieniowanie słoneczne!

  A konkretniej – promieniowanie ultrafioletowe. Jest ono bardzo zdradliwe. To dlatego, że o kremach przeciwsłonecznych myślimy raczej w lipcu niż w grudniu i raczej na wakacjach niż w zwykłą środę. Jednak promieniowanie dociera do nas przez cały czas. Nie tylko wpływa na nasze starzenie się (starzejemy się szybciej gdy eksponujemy skórę), ale przede wszystkim zagraża naszemu zdrowiu. Może powodować choroby skóry i nowotwory. Dlatego – zawsze, codziennie, o każdej porze roku: stosuj kremy z filtrem UV. I nie ograniczaj się tylko do twarzy.

  Znamiona na ciele – jak usunąć znamiona barwnikowe

  Jak usunąć znamiona na ciele? Jak najszybciej 😀 . Ale po kolei. Sam nie powinieneś decydować, które znamiona na skórze są do usunięcia, a które nie. Ten obowiązek należeć powinien do lekarza dermatologa.

  Jak wspominałam wcześniej, znamiona na ciele występują pod różnymi postaciami i formami. Dlatego też nie da się samodzielnie ustalić, czy znamię jest ryzykowne czy nie. Co więcej, jeśli znamię jest ryzykowne, to wcale nie znaczy, że należy je usunąć. Czyli mamy warianty:

  • Zdrowe i można usunąć (fajnie – będziesz wyglądać lepiej)
  • Lepiej zostawić (jeśli nie będziemy ruszać, to nic się nie stanie)
  • Chore i trzeba usunąć (musimy usunąć – będziesz zdrowszy i będziesz wyglądać lepiej)

  Skomplikowane, prawda? Na szczęście dermatolog wie co robić. Twoim jedynym obowiązkiem powinno być udanie się do lekarza po tym, jak zaobserwujesz zmianę. Jeśli nie zapomnisz o wizycie u lekarza i nie odłożysz tego tematu – to na 99% wszystko będzie OK.

  Jeśli dermatolog zaleci usunięcie znamiona na skórze, to mamy dwie opcje:

  1. Metoda chirurgiczna – czyli usunięcie zmiany przy pomocy skalpela. Jest skuteczne i w niektórych przypadkach niezastąpione. Niesie jednak ryzyko powstawania blizn, a okres dojścia do siebie jest stosunkowo długi.
  2. Metoda laserowa – czyli usunięcie zmiany wiązką lasera frakcyjnego. Zalety to brak blizn i szybkie dojście do siebie. Niestety, nie zawsze daje się zastosować.

  Podsumowując: znamiona na skórze powinien obejrzeć dermatolog. Jeśli zmiana będzie do usunięcia to dopytaj, czy laser to odpowiedni sposób. Jeśli tak – polecam tą metodę, bo jest mniej inwazyjna i nie generuje niepotrzebnych blizn 🙂 . Powodzenia!

  Zarezerwuj konsultację
  Opinie pacjentów
  12.11.2021 Alicja

  Dziękuję Pani Doktor za wizytę w wyjątkowo przyjemnej, przemiłej i przyjaznej atmosferze. Bardzo pozytywne doświadczenie, a efekty niesamowicie zadowalające. Do zobaczenia w nowym gabinecie:)

  26.09.2021 Agnieszka

  To była moja pierwsza wizyta u lekarza medycyny estetycznej i pierwsza styczność z botoksem. Planowałam zrobić botoks lwiej zmarszczki. Pani doktor wszystko wyjaśniła. Odpowiadała na moje dodatkowe pytania cierpliwie i z uśmiechem. Ostatecznie miałam robiony botoks lwiej zmarszczki + czoło. Warto rozumieć, że czasem zabieg na całe czoło ma sens, żeby efekt był lepszy. Doktor Monika mi to logicznie wyjaśniła :). Sam zabieg przebiegł bardzo sprawnie. Pierwsze efekty zaczęły się pojawiać od 3 dnia po zabiegu. Dla osób, które rozważają botoks, polecam Dr Monikę!

  29.05.2021 MP

  Bardzo miła, kompetentna, dokładna i empatyczna Pani Doktor. Zabieg niemal bezbolesny, efekty widoczne natychmiast po wyjściu z gabinetu. Gdybym wiedziała , że tak to będzie wyglądało już wieki temu bym się zdecydowała!! Polecam każdej Pani, która chce poczuć się piękna;)

  Dołącz do mojego WYZWANIA!

  "5 Dni Do Lepszej Skóry"

  Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

   Dziękuję.

   Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".