Ból migrenowy jak się go pozbyć
Ból migrenowy to nie jest łatwy orzech do zgryzienia. Przede wszystkim dlatego, że jest to choroba przewlekła. To znaczy, że nie da się wziąć kilku tabletek i zapomnieć o tym problemie raz na zawsze. Po drugie, ból głowy jest silny, przychodzi niespodziewanie i skutecznie wyłącza Pacjenta z życia na dzień lub dwa.
Czym właściwie spowodowany są bóle migrenowe? Konsensus zakłada, że ma on podłoże genetyczne. Dlatego jeśli ten problem pojawia się u Twoich członków rodziny, to jest spora szansa, że otrzymałeś go na zasadzie dziedziczenia. Takie bóle mogą być wzmacniane przez:
- Przewlekły stres
- Napięcie mięśniowe wokół głowy
- Niedobór lub nadmiar snu
- Złą dietę
- Nieregularny, niezdrowy styl życia
To jednak tylko wskazówki i wcale nie znaczy, że śpiąc więcej na 100% pozbędziesz się bólu migrenowego. Z drugiej strony warto zdawać sobie sprawę, że jeżeli migrena nie jest leczona, to może wzmacniać się na sile. W cięższych przypadkach Pacjent może częściej mieć migrenę niż jej nie mieć.
Ból głowy i napad migreny objawy
Ból migrenowy to silny ból głowy, który potrafi przyjść niespodziewanie. Objawia on się dużą intensywnością, która jest często połączona z nudnościami i wymiotami. Zanim pojawi się napad migreny, możesz najpierw dostać tzw. aury migrenowej. Aura to taki wstęp dla faktycznej migreny, której objawy to m.in.:
- Szumy uszne
- Zawroty głowy
- Mroczki, linie przed oczami
- Zaburzenia widzenia, widzenie nieprawidłowych kolorów
- Ograniczenie pola widzenia
- Drętwienie kończyn
I inne. Sam ból głowy może przebiegać różnie u różnych osób. Często może towarzyszyć mu nadwrażliwość na światło i zaburzenia widzenia, choć nie jest to regułą. Napad migreny jest zwykle tak silny, że wyłączą Pacjenta z funkcjonowania przynajmniej na kilka godzin. Co gorsza, po ustąpieniu bólu głowy nadal nie jest w 100% dobrze. Po przejściu takiej „nawałnicy” mogą pojawić się objawy takie jak: zmęczenie, drażliwość, obolałość, dyskomfort. Mogę one trwać nawet 24h po bólu migrenowym.
Jak widzisz, nawet jeśli migrena trwa u Ciebie „tylko” kilka godzin, to cała jedna tura może trwać nawet 2-3 dni. To szczególnie trudne wtedy, gdy ból migrenowy często nawraca. W bardziej zaawansowanych przypadkach mogą one się pojawiać ponad 15 razy w ciągu… miesiąca.
Migrenowe bóle głowy leczenie botoksem
Dlatego tak ważne jest zacząć działać – dla Twojego komfortu życia. Najpierw umów się na wizytę u neurologa, żeby upewnić się, że Twój ból migrenowy to faktycznie migrena. Następnie warto jest przystąpić do leczenia.
Jedną z najskuteczniejszych metod na bóle migrenowe jest botoks. Toksyna botulinowa typu A jest popularna ze względu na zastosowanie na zmarszczki. Jednak z taką samą skutecznością może leczyć bóle migrenowe. Dlaczego?
Wynika to z jej sposobu działania. Osłabia ona połączenia pomiędzy impulsem nerwowym, a mięśniem. Dzięki temu, podanie jej w obszar głowy jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Ostrzykiwane okolice to m.in. czoło, skronie, kark czy potylica. Dzięki temu preparatowi zmniejsza się ogólne napięcie mięśni w obszarze głowy. To z kolei osłabia lub całkowicie likwiduje objawy migreny.
Toksyna botulinowa to sprawdzony i skuteczny sposób, żeby zlikwidować lub zmniejszyć migrenowe bóle głowy. Każdy Pacjent jest inny, więc przed pierwszym zabiegiem tego typu trudno powiedzieć w jakim stopniu uda się ograniczyć taki ból. Z moich doświadczeń wynika, że taki zabieg pomaga BARDZO często. Jest to też zgodne z ogólnie znanymi badaniami naukowymi, które pokazują skuteczność tej metody w znacznej większości badanych przypadków.
Podsumowując, zdecydowanie warto rozważyć botoks na migrenowe bóle głowy. Przede wszystkim dlatego, że to działa 🙂 . Po drugie dlatego, że środki przeciwbólowe przyjmowane w kółko przez długie lata to nie jest dobry pomysł. Po trzecie dlatego, że każdy z nas zasługuje na najwyższą jakość życia.