Migrena w ciąży

Spis treści

  Migrena w ciąży objawy

  Migrena w ciąży to dość popularny problem. Cierpi na niego prawie co piąta kobieta. I to wszystko w okresie naszego życia, kiedy ostatnie czego potrzebujemy to kolejny rodzaj bólu 🙂 . Niestety, migrena w ciąży nie wybiera i może być równie silna jak w przypadku „zwykłych” bólów migrenowych.

  Główne objawy migreny w ciąży to:

  • Bardzo silny ból głowy
  • Nudności i wymioty podczas ataku
  • Światłowstręt
  • Aura migrenowa (zaburzenia widzenia, szumy uszne, drżenie i drętwienie kończyn)

  Jak widzisz – nie jest różowo. Kolejnym problemem jest czas trwania. Sam atak może trwać minimum kilka godzin. Jeśli jest on poprzedzony tzw. aurą migrenową, to cała sprawa może trwać nawet dzień dłużej. Dodatkowo, kiedy migrena w ciąży przeminie, prawdopodobnie nie będziesz czuć się dobrze od razu. To dlatego, że Twój organizm będzie zmęczony bólem i możesz być drażliwa, zmęczona i mieć wrażenie dyskomfortu i „ciężkiej głowy”.

  Sama aura migrenowa to szereg objawów, które mają miejsce jeszcze przed samym atakiem głównym. Nie musisz mieć aury, bowiem dotyka ona jedynie ok. 20% przypadków bólów migrenowych.

  Migrena w ciąży – przyczyny

  Szukając przyczyn bólu głowy w czasie ciąży, nie musimy długo szukać. Przyczyną migreny w ciąży jest… ciąża 🙂 .

  Konkretnie chodzi o zmiany hormonalne, które zachodzą przede wszystkim w pierwszym trymestrze. Wtedy właśnie jest największa szansa, że pojawią się migreny i aury – bowiem pierwszy trymestr charakteryzuje się największymi wyrzutami hormonów.

  A co, jeśli cierpiałaś na migreny już wcześniej? Zaskakująco, mówi się, że wtedy migreny w czasie ciąży mogą być łagodniejsze (choć nie znalazłam badań na ten temat). Jedno jest pewne – jeśli przechodziłaś już wcześniej takie bóle, to migrena w ciąży przynajmniej Cię nie zaskoczy.

  Naukowe przyczyny migreny w ciąży są związane z naczyniami krwionośnymi w mózgu. Naczynia te kurczą się i rozkurczają. Migrenowe bóle głowy pojawiają się wtedy, gdy naczynia rozkurczają się i wzrasta przepuszczalność krwi przez ich ściany (bo są cieńsze). Stąd właśnie uczucie „pulsowania”.

  Ból głowy w ciąży – migrena leczenie

  Jak pewnie się domyślasz, nie mamy tak szerokich możliwości terapeutycznych dla kobiet w ciąży, jak dla „zwykłych” Pacjentów. Jednak nie martw się, nie zostawię Cię samą z tym problemem 🙂 .

  Przede wszystkim leki. Z wielu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych możesz stosować właściwie wyłącznie paracetamol. W przypadku innych szeroko dostępnych leków (np. ibuprofen, ketoprofen), zdecydowanie nie powinnaś ich przyjmować.

  Żeby osłabić bóle migrenowe w ciąży warto zadbać o odpoczynek (odpowiednia ilość snu) i redukcję stresu. To właśnie te dwie rzeczy, w połączeniu ze zdrowym stylem życia, mogą ograniczyć powstawanie migren.

  Jeżeli migrena w ciąży zostanie z Tobą na dłużej, to zdecydowanie możesz rozważyć botoks. Terapia z botoksem nie jest możliwa w ciąży i w trakcie karmienia piersią, ale później – jak najbardziej TAK. Mówię o tym, ponieważ znam wiele kobiet, które cierpiały na migreny przed, w trakcie i po ciąży. Tylko niewiele z nich rozważało w ogóle botoks żeby pozbyć się tego problemu.

  Zabieg z botoksem polega na podaniu preparatu na obszarze głowy w kilka „strategicznych” miejsc. W szczególności: czoło, skronie, kark czy potylicę. Robi się to po to, żeby ograniczyć napięcie mięśni w okolicy głowy. Dolegliwości bólowe zmniejszają się. Możliwe jest nawet całkowite wygaszenie migrenowych bólów głowy. O ile nie ma przeciwwskazań, jest to bezpieczna i skuteczna terapia, którą zdecydowanie warto rozważyć w przyszłości.

  Podsumowując, jeśli migrena w ciąży to obecnie Twój problem to skup się na poprawie stylu życia, odpoczynku i zażywaniu odpowiednich leków, kiedy to konieczne. Mam dobrą wiadomość Ze względu na duże zmiany w organizmie, migrena w ciąży może zniknąć tak szybko, jak się pojawiła. Będę za to trzymać kciuki! A jeśli migrena nie zniknie po ciąży i po okresie karmienia – zapraszam na botoks 🙂 .

  Zarezerwuj konsultację
  Opinie pacjentów
  24.01.2022 Sylwia

  Doktor Monika jest wspaniałym lekarzem, ciepłą i miłą osobą. Cechuje ją pasja do wykonywanej pracy, wiedza i doświadczenie. Przed zabiegiem opowiedziała mi o wszystkich przeciwwskazaniach i zaleceniach po zabiegowych. Piękny gabinet oraz plus za parking i świetny kontakt.

  25.09.2021 Przemek

  Pani dr. Monika jest świetny specjalistą. Dokładnie tłumaczy krok po kroku czego można się spodziewać i jak wygląda zabieg. Bardzo polecam to miejsce.

  12.07.2021 Aneta

  Zgłosiłam się do Doktor Moniki ze złożonym problemem. Otrzymałam fachową poradę i pomoc. Dobierając rodzaj zabiegu szczegółowo informowała mnie o jego przebiegu, efektach i czasie trwania. Każdorazowo dbała nie tylko o efekt końcowy, ale również o mój komfort podczas zabiegu. Czułam, że troszczy się o mnie i zależy jej na jak najlepszym efekcie zabiegu. Polecam zabiegi w Jej wykonaniu.

  Kup moją książkę i wyglądaj lepiej!

  "W drodze do młodego wyglądu. Porady Doktor Moniki"

  Zadbaj o wygląd z pomocą profesjonalisty

  Dziękuję.

  Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".