Powiększone usta – czy da się to zmienić?
Super jest mieć powiększone usta, prawda? No cóż, nie zawsze. Źle powiększone usta mogą stanowić problem zarówno estetyczny jak i zdrowotny. Uwierzcie lub nie, ale lekarze medycyny estetycznej mają sporo wizyt Pacjentów, u których redukują powiększone usta.
Zmniejszyć usta, które zostały wcześniej modelowane kwasem hialuronowym to sprawa bardziej skomplikowana niż sam zabieg modelowania. Wymaga to dostępu do leku – hialuronidazy – który jest możliwy do kupienia jedynie przez lekarzy. Dlatego zawsze zachęcam, aby na wszystkie zabiegi z wypełniaczami chodzić właśnie do lekarzy.
Poza tym, musimy wziąć pod uwagę rozciągnięcie skóry. Prawda jest taka, że już powiększone usta, z których usuniemy kwas hialuronowy będą wyglądać nieco inaczej niż przed powiększeniem. To normalne, ponieważ pracujemy na żywej tkance.
Mimo tego, jest wiele sytuacji, kiedy powiększone usta trzeba zredukować. Jeżeli jest tak w Twoim przypadku, to nawet się nie wahaj. Jakie to przypadki? Czytaj dalej aby się dowiedzieć 😉 .
Źle powiększone usta – kiedy trzeba je zmniejszyć?
Jest kilka powodów, kiedy trzeba zredukować powiększone usta. Są to:
- Źle powiększone usta (o tym za chwilę)
- Komplikacje wynikające z początkowego zabiegu (np. migracja na czerwień wargową)
- Wola Pacjenta (np. kształt ust, który się nie podoba)
- Stosowanie się do zaleceń lekarza
- Niekorzystny wygląd ust po zabiegu
Źle powiększone usta to jeden z częstszych problemów, kiedy używamy hialuronidazy. Usta to skomplikowany obszar zabiegowy, do którego należy podchodzić z należytym szacunkiem. Niestety, wiele kobiet udaje się na zabiegi sugerując się ceną, a nie doświadczeniem i umiejętnościami specjalisty. Dlatego lekarze często mają dużo pracy z leczeniem źle powiększonych ust.
Komplikacje wynikające z zabiegu to kolejny powód, dla którego redukujemy powiększone usta. Tu od razu zaznaczam – komplikacje mogą zdarzyć się KAŻDEMU, zarówno lekarzowi jak i kosmetyczce w salonie. Każdy Pacjent jest inny, a każdy zabieg generuje mniejsze lub większe ryzyko. Natomiast to, co ma bardzo się liczy to umiejętność poprawnego zareagowania na komplikacje, które się pojawiły. Złota reguła jest taka, że jeżeli po zabiegu jest ryzyko komplikacji to lepiej powiększone usta rozpuścić niż nie rozpuścić.
Wola Pacjenta to trzeci powód, dla którego redukuje się powiększone usta. Jak zapewne wiesz, efekt kwasu hialuronowego utrzymuje się nawet do ok. roku. Natomiast jeżeli z jakiegoś powodu Pacjent nie chce czekać, aż kwas zmetabolizuje się w organizmie, to można takie powiększone usta rozpuścić.
Ostatnim powodem są zalecenia lekarza dermatologa. Mogą one wynikać z chorób skóry, migracji kwasu hialuronowego, czy ze zmiany zachowania się preparatu niskiej jakości w czasie. Niezależnie od przyczyny – jeżeli lekarz dermatolog zaleci aby zredukować powiększone usta, to należy taki zabieg wykonać.
Źle powiększone usta – co zrobić?
Źle powiększone usta da się rozpuścić – to już wiecie. Pewnie do tego czasu trochę Was nastraszyłam, co? 🙂 Zupełnie nie miałam takiego zamysłu. Staram się wykładać kawę na ławę i tak też opiszę ten zabieg.
Wyobraź sobie, że Twoje powiększone usta to tabliczka czekolady. Jeżeli potraktujesz tą czekoladę rozgrzaną łyżeczką do herbaty, to czekolada rozpuści się. Hialuronidaza to substancja, która działa podobnie (choć nie ma żadnego rozgrzewania).
Mówiąc dokładniej, podając igłą hialuronidazę tam, gdzie masz kwas hialuronowy (np. w źle powiększone usta), preparat ten bardzo szybko rozpuszcza kwas. To dobrze, ponieważ dokładnie na takim efekcie nam zależy!
Sam zabieg jest dość krótki – wstrzyknięcie preparatu i obserwacja to ok. 20-30 minut. Podczas zabiegu powiększone usta są nakłuwane przez lekarza medycyny estetycznej. Podczas każdego nakłucia lekarz podaje niewielką ilość hialuronidazy. Ważne jest żeby zrobić to równomiernie, upewniając się, że kwas został rozpuszczony na całej powierzchni.
Zaraz po zabiegu powiększone usta będą opuchnięte od nakłuć, ale duża część kwasu hialuronowego się rozpuści. Na pełny efekt trzeba będzie poczekać kilka-kilkanaście dni. Właśnie po ok. 2 tygodniach (jeśli jest potrzeba i możliwość) można rozważać ponowne podanie kwasu hialuronowego w tą okolicę.
Jak widzicie, powiększone usta mogą pozostać takie tak długo, jak tylko TY tego chcesz. Jeżeli masz źle powiększone usta, to zdecydowanie warto rozważyć zabieg z hialuronidazą. Chociażby tylko po to, żeby powiększyć je na nowo i w 100% cieszyć się świetnym efektem.