Zaciskanie zębów na tle nerwowym

Kategoria: Bruksizm

Spis treści

    Zaciskanie zębów na tle nerwowym czy to groźne?

    Zaciskanie zębów na tle nerwowym to problem, z którego nie każdy potencjalny Pacjent zdaje sobie sprawę. Z doświadczenia wiem, że najczęściej z problemem zaciskania zębów do gabinetu trafiamy najczęściej przez partnera lub partnerkę. To właśnie bliska osoba zauważa u nas taki odruch, a często nawet go słyszy.

    Niezależnie czy do gabinetu przyszliśmy sami, czy z czyjąś pomocą, zasikanie zębów nie powinno być ignorowane. To dlatego, że może mieć za sobą wiele konsekwencji zdrowotnych i estetycznych. I tak, odpowiadając na pytanie z góry strony – zaciskanie zębów JEST groźne.

    Zaciskanie zębów na tle nerwowym

    Zaciskanie zębów na tle nerwowym powoduje ból i ma konsekwencje zdrowotne

    Jak wspomniałam, objawy tego problemu są zarówno zdrowotne jak i estetyczne. Należą do nich:

    • Zaciskanie szczęk na tle nerwowym 🙂
    • Zgrzytanie zębami
    • Szumy uszne
    • Częste bóle głowy
    • Dolegliwości bólowe w stawach skroniowo żuchwowych
    • Ból szczęki i bóle w obrębie jamy ustnej

    Często Pacjenci nie zdają sobie sprawy, że mają problem z zaciskaniem zębów. Dlatego moim zdaniem, kiedy pojawiasz się w gabinecie medycyny estetycznej z dowolną sprawą, to warto zapytać lekarza czy cierpisz na bruksizm.

    Zaciskanie zębów na tle nerwowym, kiedy nie jest leczone i się pogłębia, może prowadzić do niemiłych konsekwencji. Czyli:

    • Wyglądu „kwadratowej szczęki”, poprzez nadmiernie rozwinięty mięsień żwacz
    • Ścierania się zębów
    • Powtarzalnych bólów głowy
    • Zwyrodnienia stawu skroniowo-żuchwowego
    • Dyskomfortu
    • Poważnych uszkodzeń zębów
    • Nawracających bólów w obrębie stawów skroniowo żuchwowych

    Dlatego, zaciskanie zębów na tle nerwowym zdecydowanie warto leczyć. Jak? Dowiesz się tego w dalszej części artykułu.

    Zaciskanie zębów na tle nerwowym przyczyny

    Trochę zdradziłam w tytule jaka jest główna przyczyna zaciskania zębów. Chodzi o tło nerwowe i stres. Właśnie z tego powodu, często takim odruchem radzimy sobie w trudnych sytuacjach. Problem też jest dość popularny wśród osób ćwiczących na siłowni. Wtedy właśnie potrzeba dużo wysiłku fizycznego w krótkiej chwili – a my zaciskamy zęby żeby podołać wyzwaniu. Można powiedzieć, że poza bicepsem na siłowni ćwiczymy przypadkowo mięśnie szczęki 😉 .

    Z resztą nie bez powodu powstał zwrot, że kiedy się mocno staramy to „zaciskamy zęby”, prawda? 🙂

    Kolejną przyczyną tego problemu mogą być uwarunkowania genetyczne. Niektórzy z nas mają od urodzenia predyspozycję do tego, żeby mięsień żwacz był rozbudowany. W takiej sytuacji niewiele potrzeba, żeby rozwinąć u siebie bruksizm.

    Niezależnie jaka jest przyczyna, to warto zająć się tym problemem. Jeśli do jego powstania przyczynił się stres – to oczywiście warto spróbować zmienić styl życia. W gabinetach medycyny estetycznej mamy także sposoby jak załagodzić zaciskanie szczęki na tle nerwowym.

    Jak wygrać z zaciskaniem zębów?

    Podstawowym sposobem na leczenie zaciskania zębów jest zabieg z botoksem. Toksyna botulinowa (bo o niej mowa) powoduje osłabienia przekazywania impulsów między nerwami i mięśniami. Dlatego lekarz w gabinecie podaje ten preparat właśnie w mięsień żwacz.

    Dobierając odpowiednią ilość, Pacjent odpuszcza zaciskanie zębów na tle nerwowym, a w konsekwencji – zgrzytanie nimi. Oczywiście nie prowadzi to żadnych innych konsekwencji. Można jeść dokładnie w taki sam sposób – uspokajam 🙂 . Efekt tego zabiegu będzie utrzymywał się od 3 do 5 miesięcy, a później wróci się do stanu wyjściowego. Zabieg więc możesz ponowić, ale wcale nie musisz. Choć z doświadczenia wiem, że osoby które zauważają korzyści z rozwikłania tego problemu, z reguły taki zabieg ponawiają 🙂

    Zobacz zabieg leczenia zaciskania zębów na tle nerwowym

    Cały zabieg prosto z mojego gabinetu możesz zobaczyć na tym filmiku na YouTube:

    Zaciskanie zębów w nocy

    Najpopularniejsze jest zaciskanie zębów w nocy. To dlatego, że o ile stres i nerwy możemy próbować kontrolować w ciągu dnia, to w nocy wszystkie hamulce puszczają.

    To właśnie w nocy i podczas snu najwięcej Pacjentów zaczyna mieć te problemy na tle nerwowym. Często jest to na tyle głośne, że budzimy partnera lub partnerkę. Najgorsze, że wstając rano jesteśmy cali obolali i zupełnie NIE gotowi na nowy dzień.

     

    Na zaciskanie zębów w nocy, poza omawianym w tym artykule botoksem, można rozważyć szynę relaksacyjną, która po indywidualnym dobraniu także pomoże rozluźnić szczękę.

    • Zadbaj o wygląd w domu wprowadź zmiany, które pomogą Ci wyglądać lepiej

    • Świadomie wybieraj zabiegi upewnij się co warto, a czego nie warto robić

    • Osiągnij najlepsze efekty dowiedz się, co naprawdę ma znaczenie

    KUP MOJĄ KSIĄŻKĘ TUTAJ

    Zaciskanie zębów w dzień

    Zaciskanie zębów w dzień jest trochę mniej popularne. Albo, mówiąc dokładniej – mniej zauważalne. Wielu Pacjentów, u których występuje zaciskanie zębów na tle nerwowym, udaje się kontrolować ten odruch w ciągu dnia.

    Ale przecież właśnie w dzień tego stresu jest najwięcej! Zarówno psychicznie (praca, korki, rodzina), jak i fizycznie (np. siłownia).

     

    Dlatego jeśli zaciskanie zębów na tle nerwowym w ciągu dnia dotyczy Ciebie, to możesz DZIAŁAĆ! Oto, co warto zrobić:

    1. Zdaj sobie sprawę, że zaciskasz zęby
    2. Od razu rozluźnij szczękę, otwórz szeroko buzię żeby rozciągnąć mięsień
    3. Mocno wymasuj sobie mięśnie w okolicach stawu skroniowo żuchwowego

     

    Tak samo jak wyrobiłeś sobie nawyk taki jak zaciskanie zębów w dzień, tak samo możesz wyrobić sobie nawyk ich masowania i „odpuszczania” tego napięcia. Nie od razu, ale z czasem da to efekty.

    Szczególnie jeśli to zaciskanie zębów na tle nerwowym połączysz z innymi rzeczami, jak np. botoksem na bruksizm czy szyną relaksacyjną.

     

    Zaciskanie zębów, a bóle głowy

    Zaciskanie zębów na tle nerwowym może przyczyniać się do częstych bólów głowy. Ma to nawet swoją specjalną nazwę – napięciowe bóle głowy – które powstają właśnie z powodu nadmiernego napięcia mięśni.

     

    W przypadku zaciskania zębów to napięcie zaczyna się obrębie stawu skroniowo-żuchwowego, ale przy dużym stresie może dotyczyć także mięśni karku, szyi i mięśni na głowie. Takie połączenie może prowadzić do regularnych bólów głowy i migren.

     

    Czy zęby mogą boleć na tle nerwowym?

    Poza bólem szczęki i głowy, na tle nerwowym mogą boleć zęby. Chodzi o to, że przez długi czas w ciągu dnia działa na nie nacisk, co może przenosić się do nerwów, powodując ból i dyskomfort.

     

    Jeśli zaciskanie zębów na tle nerwowym trwa dostatecznie długo, to możliwe jest także ścieranie się zębów i przewlekły ból. To kolejny argument, żeby poradzić sobie z tym problemem jak najszybciej.

     

    Do jakiego lekarza z bruksizmem?

    Jeśli chcesz wyleczyć bruksizm i zaciskanie zębów na tle nerwowym to Twój problem, to możesz udać się do:

    1. Lekarza medycyny estetycznej, np. do mnie 😉
    2. Lekarza dentysty

     

    Do lekarza dentysty warto udać się szczególnie wtedy, gdy masz problemy ze zgryzem i zębami. Co prawda mówimy w tym artykule o zaciskaniu zębów na tle nerwowym, ale może ono być łatwo „wzmocnione” przez krzywy zgryz i inne problemy stomatologiczne.

     

    Nie każdy lekarz medycyny estetycznej, ale też nie każdy stomatolog leczy zaciskanie zębów na tle nerwowym. Dlatego przed wizytą warto upewnić się, że dany specjalista wykonuje botoks na bruksizm.

    Podsumowanie

    Podsumowując, na zaciskanie zębów na tle nerwowym jest metoda. Znajdziesz ją w gabinecie medycyny estetycznej. Dlatego warto skontaktować się z lekarzem w Twoim mieście i umówić się na konsultację w tej sprawie. Powodzenia!

    Psst! Jeśli podobał Ci się ten wpis, to polub moją stronę na Facebooku oraz obserwuj konto na Instagramie aby być na bieżąco <3

    5
    Oceń ten artykuł

    Oceń: Zaciskanie zębów na tle nerwowym

    Oceń

    Zarezerwuj konsultację
    Opinie pacjentów
    29.07.2021 Barbara

    Bardzo polecam Panią Doktor Monikę :) Ogromne zaangażowanie, duża wiedza i pełen profesjonalizm. Idealnie dobrane leczenie tak, by pomóc, a nie niepotrzebnie naciągnąć na zbędne zabiegi. Wizyta przebiegła w niesamowicie przyjaznej atmosferze, a sama Pani Doktor bardzo miła i konkretna :)

    26.10.2021 Paulina

    Najlepsza, cudowna, wspaniała. Naprawdę mam szczęście ze trafiłam w ręce Moniki .

    22.05.2021 BG

    Cieszę się że trafiłam do DoktorMoniki :)
    Cierpliwość, zaangażowanie i pewna ręka przy wykonywanym zabiegu sprawiły ze czekam z niecierpliwością na drugi zabieg mimo ze nie należy do przyjemnych
    Po pierwszej wizycie jestem bardzo zadowolona.

    Dołącz do mojego WYZWANIA!

    "5 Dni Do Lepszej Skóry"

    Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

      Dziękuję.

      Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".