Dolina łez jak się pozbyć? Jaki wypełniacz jest najlepszy?

Dolina łez jak się pozbyć? Jaki wypełniacz jest najlepszy?

Spis treści

  Dolina łez na twarzy to problem natury estetycznej, którego NIKT z nas nie chce mieć. Niestety – nie wybieramy, gdzie będziemy starzeć się w pierwszej kolejności. Dlatego w tym wpisie zamierzam omówić jak wypełnić dolinę łez i pozbyć się tego problemu. Zapraszam!

  Dolina łez co to jest

  Dolina łez to ubytek w tkance podskórnej, idący po skosie od kącika oka. Dolinę łez mogą mieć osoby już w wieku 20 lat. Powstaje z powodu słabej jakości skóry w okolicy oka. W efekcie twarz wygląda na smutniejszą i zmęczoną. W tym artykule zebrałam dla Was informację jak usunąć dolinę łez w młodym wieku i zobaczycie efekty przed i po. 

  Dolina łez na twarzy to potoczna nazwa na ubytki w tkance podskórnej w okolicy podoczodołowej. Wraz ze starzeniem się, każdy z nas traci u siebie tkankę podskórną. Niektórzy z nas, głównie z powodów genetycznych, tracą tą tkankę szybciej niż inni.

  Jak powstaje dolina łez na twarzy? Tak jak wspomniałam wcześniej, chodzi o ubytki w tkance podskórnej. Ta „tkanka podskórna” to… tłuszcz, który u zdrowej i młodej osoby znajduje się pomiędzy skórą a kośćmi. Możesz wyobrazić sobie, że tkanka podskórna to taka „poduszka”, która pozwala miękko ułożyć Twoją skórę na kościach.Kiedy jesteśmy młodzi, tej tkanki podskórnej jest w organizmie wystarczająco dużo. Niestety, już od około 25 r.ż. pojawiają się pierwsze ubytki.

  Jak wygląda dolina łez

  Zanim opowiem dokładnie jak powstaje dolina łez, to spójrzcie na zdjęcie jak wygląda dolina łez na twarzy:

  dolina łez jak się pozbyć

  Źródło: hthetweakmentsguide.com

  Zwróćcie uwagę, że dolina łez wygląda jak wyraźne wgłębienie w twarzy, pod oczami. Tak jakby czegoś tam „brakowało”. Możecie wyobrazić sobie, że gdyby tego wgłębienia nie było, to Pani na zdjęciu wyglądałaby dużo korzystniej.

   

  W szczególności, na największe straty w tkance podskórnej narażone są najdelikatniejsze okolice na naszej twarzy. Do tych delikatnych okolic należy właśnie skóra pod oczami, która z definicji jest cienka i wrażliwa. To tutaj w wielu przypadkach widać pierwsze oznaki starzenia się i ubywania tkanki podskórnej. I tak, moi Kochani, powstaje dolina łez na twarzy 🙁 .

   

  Jeśli chodzi o wygląd doliny łez, to często łatwo ją pomylić z cieniami pod oczami. Takie cienie mogą powstawać niezależnie od ubytków w tkankach podskórnych. Jednak w drugą stronę, gdy mamy już dolinę łez, to szansa na cienie jest bardzo wysoka!

  Dolinę łez łatwo jest pomylić z cieniami pod oczami, a także z workami pod oczami.

  Dolina łez jaki wypełniacz

  Ponieważ dolina łez jest ubytkiem (brakiem) w tkance podskórnej, to naszym zadaniem jest ten brak wypełnić. Mamy trzy możliwości jaki wypełniacz zastosować:

  1. Wypełnienie doliny łez kwasem hialuronowym
  2. Wypełnienie doliny łez tłuszczem
  3. Stymulatory tkankowe na dolinę łez*

  *Stymulator tkankowy nie jest wypełniaczem, ale celowo umieściłam go w tej grupie. Później dowiecie się dlaczego 😉

  1. Wypełnienie doliny łez kwasem hialuronowym

  Wypełnienie doliny łez kwasem hialuronowym to najpopularniejszy sposób na ten problem. Od razu zdradzę, że to mój preferowany kandydat do leczenia tego problemu. Ważne żeby zabieg był wykonany dobrej jakości preparatem, bo wypełnienie zostanie z nami na długo.

  Kwas hialuronowy to wypełniacz. Jest on miękkim żelem, który podany w skórę pod oczami może uzupełnić ubytki w tkankach, które powstały u Ciebie wraz z wiekiem. Poza tym, nawilży i wzmocni skórę od środka. Potrzebny jest tylko jeden zabieg żeby na długo cieszyć się dobrymi efektami i likwidacją doliny łez. Na jak długo?

  No właśnie – czas utrzymywania się kwasu hialuronowego pod oczami to zarówno plus, jak i minus. Jeśli wiesz cokolwiek na temat kwasu hialuronowego, to słyszałeś pewnie, że utrzymuje się on w organizmie do około roku. To prawda… za wyjątkiem obszaru wokół oczu!

  wypełnienie doliny łez kwasem hialuronowym

  Wypełnienie doliny łez kwasem hialuronowym – przykładowe efekty przed i po. Źródło: virginiafacialplasticsurgery.com

  Kwas hialuronowy na dolinę łez może utrzymywać się w skórze nawet 10 LAT. To dobrze i niedobrze. Dobrze, jeśli zabieg był wykonany poprawnie, a użyty preparat jest najwyższej jakości. Wtedy ten zabieg absolutnie ma sens i korzyści przewyższają minusy.

  Z drugiej strony, niejednokrotnie widziałam źle podany kwas hialuronowy w tą okolicę, który powodował komplikacje. Oczywiście z tym także da się poradzić, ale lepiej nie przysparzać sobie niepotrzebnych kłopotów. Z resztą, sam zabieg wypełnienia doliny łez kwasem hialuronowym to nie jest „kaszka z mlekiem”.

  Podsumowując – czy dolina łez na twarzy warto wypełniać kwasem hialuronowym – moim zdaniem jak najbardziej TAK, warto to rozważyć. Przy czym należy zadbać o jak najwyższą jakość zabiegu i specjalistę, który go będzie wykonywał.

  2. Dolina łez wypełnienie tłuszczem

  Wypełnienie tłuszczem to zdecydowanie najbardziej naturalna opcja, aby dolina łez na twarzy nie była Twoim problemem. Czy najlepsza? To zależy – już wyjaśniam.

  Wypełnienie doliny łez tłuszczem (tzw. lipotransfer) pozwala uzupełnić ubytki w tkance podskórnej przy pomocy własnego tłuszczu z innego miejsca na ciele. Pozyskujemy z organizmu Pacjenta z miejsc gdzie jest go sporo, np. z ud albo z boczków.

  Jak pamiętacie z początku artykułu, ta „tkanka podskórna” to właśnie w dużej mierze tłuszcz. Dlatego niewątpliwą zaletą wypełnienia doliny łez tłuszczem jest podanie podobnej substancji do tego, co utraciliśmy. Co więcej, tłuszcz pochodzi od tego samego Pacjenta, co minimalizuje np. ryzyko alergii.

  Możesz teraz zapytać: „Skoro wypełnienie doliny łez tłuszczem  jest takie świetne, czy to w takim razie jest NAJLEPSZĄ opcją?”. Odpowiadam: niekoniecznie. I tak przechodzimy do minusów lipotransferu pod oczy…

  Przede wszystkim – zabieg jest dużo bardziej skomplikowany. O ile czy na kwas hialuronowy możesz przyjść nawet w przerwie lunchowej w pracy, to wypełnienie doliny łez tłuszczem ma trochę większy kaliber.

  Dolina łez i wypełnienie tłuszczem to zabieg dużo bardziej skomplikowany niż kwas hialuronowy.

  To dlatego, że zabieg ma dwie części. Zanim tłuszcz będzie podany pod oczy, to najpierw musi zostać pobrany. A pobieranie tłuszczu z organizmu niesie ze sobą dodatkowe ryzyka. To także ingerencja w inny obszar na Twoim ciele, dłuższy czas gojenia, więcej bólu.

  Nie zmienia to faktu, że w wielu przypadkach dolina łez i jej wypełnienie tłuszczem to bardzo dobre rozwiązanie. Jedna zasada nigdy się nie przedawni – to wszystko zależy od sytuacji Pacjenta.

  Wypełnienie doliny łez tłuszczem jest zabiegiem skomplikowanym, ale w wielu przypadkach jest warte do rozważenia, aby dolina łez na twarzy przestała Cię wkurzać.

  dolina łez wypełnienie tłuszczem

  Lipotransfer na dolinę łez – efekty przed i po. Źródło: Correction of nasojugal groove with tunnelled fat graft. L. de la Cruz, B. Berenguer, T. García

  3.  Dolina łez stymulatory tkankowe

  Bardzo ciekawym rozwiązaniem, gdy dolina łez to Twój problem, są stymulatory tkankowe. To grupa preparatów niebędących wypełniaczami, które mogą pomóc na dolinę łez… w inny sposób!

   

  W przeciwieństwie np. do kwasu hialuronowego, stymulatory tkankowe nie zostają w skórze na długo – po kilku, kilkunastu tygodniach nie ma ich w ogóle w organizmie. Ich rolą jest stymulowanie skóry do naturalnej produkcji kolagenu i elastyny, przez co możliwe jest odbudowanie ubytków pod oczami i zagęszczenie skóry.

   

  Jednak uwaga – nie stanie się to od razu. O ile wypełnienie tłuszczem czy kwasem hialuronowym daje natychmiastowy efekt, to stymulatory tkankowe na dolinę łez będą musiały działać miesiącami. Dlatego z pewnością nie jest to zabieg dla osób, dla których liczą się efekty tu i teraz.

   

  Po drugie – nie każdy stymulator tkankowy da się zastosować pod oczy. Te najmocniejsze (czyli hydroksyapatyt wapnia LINK oraz kwas polimlekowy LINK) odpadają na dolinę łez. Godnym rozważenia preparatem (który ja również stosuję) jest NucleoFILL.

   

  O tym, jak działa NucleoFILL i w jakich sytuacjach warto zastosować go na dolinę łez, dowiesz się z TEGO artykułu.

  Dolina łez jak się pozbyć – alternatywy

  Jeśli nadal brakuje Ci pomysłów jak się pozbyć doliny łez, to mam dla Ciebie jeszcze dwa: mezoterapia oraz laser CO2. Pomogą one nie tyle na dolinę łez i same ubytki, ale bardziej na całą okolicę pod oczami. Pokazuję te przykłady dlatego, że często wielu Pacjentów BŁĘDNIE sądzi, że ma dolinę łez, podczas gdy problem jest inny. Już wyjaśniam!

  Alternatywa 1 – mezoterapia na cienie pod oczami

  Zauważyłeś, że napisałam „mezoterapia na CIENIE pod oczami”, a nie na dolinę łez? To nie jest pomyłka 🙂 .

  Chodzi o to, że postrzeganie problemu estetycznego przez samych siebie w lustrze jest często… skomplikowane. Ciężko nam samodzielnie ustalić, czy mamy problem z cieniami pod oczami, workami pod oczami czy to właśnie dolina łez na twarzy. Sprawa nie zawsze jest oczywista i dopóki nie skonsultujesz się z lekarzem medycyny estetycznej, to nie możesz być na 100% pewien o problemie.

  Doskonałym przykładem jest rozróżnienie czy to dolina łez na twarzy czy cienie pod oczami. Niekiedy może wydawać się, że problemem jest ubytek w tkance podskórnej, a okazuje się, że tego ubytku nie ma, ale są sińce, których trzeba się pozbyć.

  Poza tym, nawet gdy ubytki są, to sińce mogą być większym problemem niż ubytki. Skomplikowane, prawda? 🙂

  Na okolicę oka możemy wykonać zabieg mezoterapii. Będzie on szczególnie potrzebny wtedy, gdy u Pacjenta obserwujemy wyraźne CIENIE pod oczami. To właśnie ciemniejsze obszary pod oczami często z pozoru potrafią wyglądać jak dolina łez, ale po konsultacji z lekarzem okazuje się, że problemem nie są ubytki, a cienka skóra wokół oczu.

   

  To właśnie ta cienka skóra pod oczami powoduje, że na wierzch przebijają się naczynka krwionośne, które mają fioletowy kolor. Tak powstają cienie pod oczami, które dla wielu wyglądają właśnie jak dolina łez.

   

  Dlatego właśnie moim zdaniem mezoterapia, która nawilży i wzmocni tą skórę pod oczami może być dobrym sposobem w wielu przypadkach problemów podobnych do doliny łez.

  Zobacz jak w przyśpieszeniu wygląda mezoterapia na okolicę oka:

  Dolina łez bez wstrzykiwania – laser!

  Dolina łez bez wstrzykiwania i igieł? To możliwe! Laser frakcyjny CO2 jest ostatnią alternatywą, przy pomocy której możemy wzmocnić okolicę oka. Promień takiego lasera potrafi wniknąć głęboko w skórę (bez uszkadzania jej górnych warstw) i stymulować ją do produkcji kolagenu.

   

  Jeśli Twoją uwagę zwróciło słowo „stymulować” – to dobrze. Jest tu pewne podobieństwo ze stymulatorami tkankowymi. Co prawda zabieg jest bez wstrzykiwania, ale stymulacja jest również opóźniona w czasie. To znaczy, że na efekty trzeba poczekać.

   

  Laser CO2 będzie dobry nie tylko wtedy gdy chcesz zabieg bez wstrzykiwania, ale także tam, gdzie skóra jest ogólnie wiotka i wymaga stymulacji.

  Zobacz, jak w przyśpieszeniu wygląda zabieg laserowy na okolicę oka:

  Podsumowując wszystkie możliwości zabiegowe na dolinę łez, powiem tak: jest WIELE opcji. Najlepsza jest ta, która… jest dobrana odpowiednio do Pacjenta. Bez kontekstu konkretnego Pacjenta i jego przypadku nie da się osądzić jak się pozbyć doliny łez najlepiej.

  Dolina łez przed i po efekty [zdjęcia]

  Wróćmy już na stałe do wypełniaczy, bo to one „królują” jeśli chodzi o popularność. Popatrzcie teraz na efekty przed i po wypełnienia doliny łez:

  kwas hialuronowy dolina łez

  Źródło: www.bostoneyelids.com

  dolina łez jak się pozbyć

  Źródło: maticlinic.com oraz thetweakmentsguide.com

  Widać różnicę, prawda? Oczywiście na zdjęcia przed i po należy wziąć pewną poprawkę (pisałam o tym w TYM wpisie), jednak z pewnością widać kierunek i to, czego można oczekiwać od zabiegu.

  Dolina łez ile ml kwasu potrzeba?

  Wypełnienie doliny łez nie wymaga dużej ilości ml kwasu hialuronowego. Z reguły na dolinę łez wystarcza do 0,5ml kwasu hialuronowego, a jedna fiolka, czyli 1ml, wystarcza już właściwie w każdym przypadku.

   

  Inaczej niż np. w przypadku ust czy policzków, dolina łez nie może być wypełniona dużą ilością kwasu hialuronowego. Mogłoby to prowadzić do licznych komplikacji (patrz rozdział: Nieudane wypełnienie doliny łez). Dlatego też nie podaje się w tą okolicę kwasu więcej niż 1ml kwasu. Stało się to na tyle standardem rynkowym, że wiele dystrybutorów kwasu hialuronowego ma preparaty na cienie pod oczami… dwa razy mniejsze – gdzie fiolka ma zaledwie 0,5ml kwasu 🙂 .

  Na wypełnienie doliny łez potrzeba do ok. 0,5 ml kwasu hialuronowego.

  Oczywiście to ile ml kwasu potrzeba, to NIE jest Twoja decyzja jako Pacjenta. To lekarz powinien wiedzieć, jaka ilość preparatu będzie dla Ciebie odpowiednia. Ale jeśli w cenniku gabinetu jest napisane, że płacisz za fiolkę kwasu, to teraz przynajmniej masz pewność, że skończy się na jednej, a nie np. na trzech 🙂 .

  Dolina łez na twarzy cena – ile musisz zapłacić?

  Zabieg na dolinę łez przy użyciu kwasu hialuronowego kosztuje ok. 1300-1500zł za 1 ml preparatu (tyle z reguły wystarcza). Cena za lipotransfer pod oczy to ok. 2000-3000zł. Cena za mezoterapię pod oczy to ok. 400-500zł za zabieg, przy czym najlepiej jest wykonać min. 3 takie zabiegi. Laser CO2 na okolicę oka to koszt ok. 300zł za zabieg (tu również robimy min. 3 zabiegi).

  Cena zabiegu wypełnienia doliny łez może być bardzo różna. Na cenę mają wpływ m.in.:

  1. Preparat wykorzystywany do zabiegu – droższy preparat to wyższa cena. Mam jednak nadzieję, że wiesz już, że na tym nie warto oszczędzać.
  2. Renoma gabinetu i lekarza
  3. Miasto, w którym jest gabinet – większe miasta jak Kraków czy Warszawa będą miały wyższe ceny.

  Wskazówka cenowa ode mnie: wybierając rodzaj zabiegu nie sugerujcie się ceną. Jeśli np. lipotransfer okaże się dla Was najlepszą opcją, to nie wybieracie mezoterapii tylko dlatego, że jest tańsza.

  Druga wskazówka – cena zabiegu może (ale nie musi) świadczyć o jakości preparatu i gabinetu. Odróbcie pracę domową sprawdzając co za tą cenę dostajecie.

  Wybierając zabieg medycyny estetycznej na dolinę łez na twarzy, nie warto sugerować się ceną, a jakością preparatu.

  Atelokolagen a dolina łez?

  Dość często pytacie mnie czy Atelokolagen da się zastosować na dolinę łez i okolicę oka. Odpowiedź brzmi: NIE – Atelokolagen i dolina łez to nie jest dobry pomysł. O różnych możliwościach w tym zakresie opowiadam na filmiku dedykowanym obszarowi okolicy oka:

  Dolina łez na twarzy – kaniula czy igła?

  Nierzadko jestem pytana czy do wypełniania doliny łez używa się igły czy kaniuli. Dla tych z Was, którzy nie wiedzą czym jest kaniula, już wyjaśniam.

  Kaniula to alternatywa dla igły, która jest także moim wyborem przy tym zabiegu. To giętka „rurka”, która jest tępo zakończona. Nie jest tak ostra i nie jest tak sztywna jak igła. Jeśli chodzi o wypełnianie doliny łez kwasem hialuronowym, to te cechy (giętkość, tępe zakończenie) zdecydowanie są PLUSAMI kaniuli.

  Ze względu na swoją budowę, kaniula „ślizga” się po naczynkach krwionośnych i nie doprowadza do ich uszkodzenia. A to oznacza mniejsze ryzyko siniaków i (teoretycznie) mniejsze ryzyko komplikacji. A praktycznie?

  Praktycznie – to wszystko zależy od lekarza, który wykonuje zabieg. Jako lekarze mamy swoje preferencje i nie jest tak, że kaniula jest zawsze lepsza od igły i odwrotnie. Sposób wykonania zabiegu medycyny estetycznej zawsze zależy w pierwszej kolejności od sytuacji Pacjenta. Jeśli więc Twój lekarz wykonuje wypełnianie doliny łez igłą, to naprawdę nie masz się czym martwić 🙂 .

  Dolina łez przeciwwskazania

  Przeciwwskazania do wypełnienia doliny łez kwasem hialuronowym są następujące:

  • Infekcje skórne
  • Opryszczka
  • Choroby autoimmunologiczne
  • Karmienie piersią i ciąża
  • Stany zapalne organizmu, przeziębienie (nawet katar!)
  • Cukrzyca typu I
  • Uczulenie na jad osy, pszczoły i innych owadów błonkoskrzydłych

   

  Przeciwwskazania oczywiście różnią się w zależności od wybranego zabiegu, dlatego nie sposób wymienić ich wszystkich tutaj. Jeśli chcesz poczytać więcej o przeciwwskazaniach, zajrzyj TUTAJ i wybierz zabieg, o którym chcesz dowiedzieć się więcej.

  Geny a dolina łez pod oczami

  No dobrze – ale skoro wszyscy się starzejemy i wszyscy mamy te ubytki, to dlaczego TY masz dolinę łez pod oczami, a Twoja koleżanka NIE? Już odpowiadam.

  Jak zawsze w kontekście medycyny estetycznej, ogromną rolę odgrywają geny. Wspominałam na początku tego artykułu, że nie mamy wpływu jak się starzejemy. A za to JAK się starzejemy odpowiadają geny.

  Dlatego właśnie możesz iść ulicą i widzieć kogoś o 20 lat starszego, kto doliny łez pod oczami w ogóle nie ma. Przykład? Mój Mąż, który dolinę łez na twarzy zaczął mieć w wieku… 22 lat. To kolejny dowód na to, że starzenie się ma w nosie ile mamy lat 🙂 .

  Jeśli więc pomyślisz sobie „jestem za młody żeby robić zabiegi”, to niekoniecznie musi to być prawda.

  Dolina łez w młodym wieku – czy to normalne?

  Dolina łez w młodym wieku potrafi zasmucić. Z reguły to jeden z pierwszych problemów natury estetycznej, który pojawia się na twarzy. Dolinę łez w młodym wieku leczymy dokładnie tak samo jak w innych przypadkach, czyli np. wypełnieniem kwasem hialuronowym lub własnym tłuszczem. Wiek Pacjenta nie ma tu dużego znaczenia gdy. problem się pojawia. 

  O ile dolina łez na twarzy w młodym wieku może się zdarzyć u Ciebie, to prawdopodobnie nie oznacza to, że coś Ci dolega. Powiem tak – jeśli wraz z pojawieniem się doliny łez w młodym wieku nie dostrzegasz innych objawów zdrowotnych, to prawdopodobnie chodzi tylko o wygląd, a nie o inne problemy zdrowotne.

  Z mojego doświadczenia wiem, że ubytki w tkance pod oczami mogą się zdarzyć nawet dwudziestolatkom. U osób w wieku ok. 30 lat to normalne. Tym bardziej u osób jeszcze starszych.

  To zupełnie normalne, że dolina łez pojawia się nawet u osób w wieku 20 lat.

  Nie zmienia to faktu, że wiele osób pyta mnie, czy np. cienie pod oczami czy sińce pod oczami nie oznaczają jakiejś choroby. Co mogę powiedzieć… prawdopodobnie nie, ale niczego nie można wykluczyć czytając jedynie wpis na blogu 🙂 Więc jeśli poza zmianą w wyglądzie niepokoi Cię coś jeszcze – udaj się do swojego lekarza rodzinnego.

  • Zadbaj o wygląd w domu wprowadź zmiany, które pomogą Ci wyglądać lepiej

  • Świadomie wybieraj zabiegi upewnij się co warto, a czego nie warto robić

  • Osiągnij najlepsze efekty dowiedz się, co naprawdę ma znaczenie

  KUP MOJĄ KSIĄŻKĘ TUTAJ

  Dolina łez wypełnienie kwasem – komplikacje

  Omówmy teraz jakie mogą być komplikacje po wypełnianiu doliny łez kwasem hialuronowym. Kwas to z pewnością najpopularniejszy zabieg na tą okolicę i warto znać wszystkie ryzyka.

  Możliwe komplikacje to:

  1. Siniaki i grudki – to najlżejsze „komplikacje” po podaniu kwasu hialuronowego w okolicę doliny łez. Siniaki znikną same w ciągu kilkunastu dni. Grudki (jeśli się pojawią), można wycisnąć lub rozpuścić. Zarówno siniaki jak i grudki nie zagrażają zdrowiu Pacjenta. Więcej o grudkach pisałam TUTAJ.
  1. Biofilm – to typowy (choć niekoniecznie popularny) dla obszaru doliny łez rodzaj nadkażenia obszaru zabiegowego. Biofilm może powstać w każdej chwili kiedy kwas hialuronowy znajduje się tam, gdzie dolina łez na twarzy. Iskrą zapłonową do powstania biofilmu są infekcje organizmu Pacjenta. Dobrze wykonany zabieg i wysokiej jakości preparat minimalizuje to ryzyko, ale nigdy go nie eliminuje do zera.
  1. Niedokrwienie i martwica tkanek – to niezwykle rzadka i można powiedzieć „ekstremalna” komplikacja po wypełnianiu doliny łez kwasem hialuronowym. Jeśli preparat został podany do naczynia krwionośnego, to może zatkać to naczynie i doprowadzić do niedokrwienia. W sytuacji nieprawidłowego podania kwasu hialuronowego należy niezwłocznie zareagować i rozpuścić preparat hialuronidazą. Odpowiednia i szybka reakcja na niedokrwienie wyłączy możliwość poważniejszych komplikacji, czyli martwicy.

  Jeśli ten akapit o komplikacjach trochę Cię wystraszył – to dobrze. Mimo, że straszenie nie było moim celem, to zależy mi, żebyś zrozumiał jak ważne jest wykonywać zabiegi pod okiem profesjonalisty, z użyciem wyłącznie preparatów najwyższej jakości. Wtedy ryzyko powikłań i efektów niepożądanych jest ograniczone do minimum i spokojnie można decydować się na zabiegi z kwasem hialuronowym.

  Szczegółowo o powikłaniach po kwasie hialuronowym opowiadam w moim filmiku na YouTube, który możesz odtworzyć tutaj:

  NIEUDANE wypełnienie doliny łez

  Znalazłam także na to, jak wygląda nieudane wypełnienie doliny łez.

  nieudane wypełnienie doliny łez

  Nieudane wypełnienie doliny łez (z prawej) może powodować uwypuklenia pod oczami. Źródło: aestheticsjournal.com

  W każdym przypadku nieudane wypełnienie doliny łez może wyglądać inaczej, a problem i jego skala są zawsze wypadkową Pacjenta i zaistniałej komplikacji. Dlatego lepiej, jeśli przy podejmowaniu decyzji o preparacie przyjmiesz, że wszystkie preparaty są odpowiednio bezpieczne – jeśli zabiegi są wykonywane przez odpowiedniego specjalistę.

  Co zrobić z doliną łez – opinie

  Dolina łez na twarzy – jaka jest moja opinia? Czy warto rozważać taki zabieg u siebie, czy lepiej nie ryzykować i odpuścić?

  Moim zdaniem – zdecydowanie warto to rozważyć. Wielokrotnie widziałam radość na twarzach moich Pacjentów po takim zabiegu. Poprawa okolicy oka daje naprawdę dobre rezultaty w poprawie wyglądu całej twarzy. Inaczej mówiąc: często poprawiają jedną, pozornie niewielką rzecz, wyglądamy lepiej całościowo.

  Widzicie jednak, ze wypełnienie doliny łez to temat, który ma wiele wątków i zależności. W tym artykule chciałam wyłożyć „kawę na ławę” i opisać wszystko to, co ważne przy tym problemie estetycznym. Jeśli po przeczytaniu całości (dziękuję za to!) czujesz się trochę przytłoczony ilością informacji – to nie martw się!

  Dolina łez kwas hialuronowy – czy to jedyna opcja?

  Jeśli szukałeś już jakiś informacji o tym problemie, to pewnie znalazłeś, że wyniki wyszukiwania takie jak „dolina łez kwas hialuronowy” są jak papużki nierozłączki 🙂 Wiesz już, że wypełnienie doliny łez kwasem hialuronowym to zdecydowanie nie jest jedyna opcja! Jeśli podczas wizyty w gabinecie okaże się, że lepiej jest zrobić coś innego, to warto się dostosować do sugestii specjalisty 🙂

  Każdy preparat ma swoje plusy i minusy. Kwas hialuronowy na dolinę łez z pewnością jest najpopularniejszy, ale są inne możliwości, które zawsze warto mieć na uwadze.

  Tak naprawdę, Twoją rolą żeby dolina łez na twarzy nie była Twoim problemem to znaleźć odpowiedniego specjalistę, któremu zdecydujesz się zaufać. I tego właśnie Ci życzę 🙂 .

  Psst! Jeśli podobał Ci się ten artykuł polub moją stronę na Facebooku oraz obserwuj konto na Instagramie aby być na bieżąco <3

   KUP MOJĄ NOWĄ KSIĄŻKĘ

   Zadbaj o wygląd z pomocą profesjonalisty!
   Dostępny jest Audiobook, Ebook oraz wersja tradycyjna

   Poradnik-monika

   4.9
   Oceń ten artykuł

   Oceń: Dolina łez jak się pozbyć? Jaki wypełniacz jest najlepszy?

   Oceń

    Podobał Ci się ten artykuł?


    Jeśli tak, to podaj swoje imię oraz e-mail, żeby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach. Twoje dane są ze mną bezpieczne.

    Komentarze
    • Edyta / 30.12.2023 20:47:00

     Dzień dobry.
     Córka (prawie 12 lat) boryka się z trądzikiem od kilku miesięcy, była na konsultacji u dermatologa, przestrzega zaleceń lekarza oraz dietetycznych, miała stosowane kwasy u kosmetologa i bez efektów. Tworzą się ciagle nowe stany zapalne, które pozostawiają nieestetyczne przebarwienia, czy laser byłby dobra alternatywa w tym wieku i czy uzyskałaby efekt poprawy? Sama również pamietam, że jako nastolatka borykałem się z trądzikiem androgennym i pozostały mi blizny, które przez lata usuwałam. Dlatego chciałabym jej jakoś pomóc, czy Pani konsultuje rownież nastolatki?
     Pozdrawiam, Edyta

     • Monika Łyżwa / 09.01.2024 13:49:35

      Dzień dobry Pani Edyto 🙂 Do rozważenia z lekarzem na konsultacji jest leczenie doustne lub zmiana obecnego leczenia. Trudno mi jednoznacznie powiedzieć o kierunku działania, bo wymagane są szczegóły. Z pewnością droga z trądzikiem jest (niestety) długa. Myślę, że najlepiej kontynuować konsultacje dermatologiczne. Pozdrowienia!

    • Olivia / 20.12.2023 19:44:44

     Dzień dobry,

     Miałam zabieg pod oczy Atelocolagen. Za późno trafiłam na artykuł. Jestem już po dwóch tygodniach po zabiegu i mam białe linie (Atelocolagen wstrzyknięty) nic się nie wchłonęło i nie wygląda to estetycznie. Nie wiem co mam zrobić czy jest coś co by pomogło w usunięciu linii przebarwionych? Brzydko to wygląda…

     • Monika Łyżwa / 30.12.2023 09:54:19

      Pani Olivio, aby rzetelnie móc odpowiedzieć co należy zrobić w takiej sytuacji, najlepiej jest skontaktować się z lekarzem, który wykonywał zabieg. Ta osoba najlepiej wie co i jak zostało podane, a także zna Pani indywidualną sytuację. Dlatego zachęcam do spotkania się z tą osobą i wspólnego ustalenia planu działania w oparciu o Pani indywidualną sytuację ???? Pozdrowienia i powodzenia!

    • Martyna / 28.08.2023 09:03:38

     Dzień dobry, niedawno miałam wypełnienie doliny łez kwasem hialuronowym oczywiście u lekarza i jestem zachwycona efektem. Niedługo czeka mnie seria stymulatorów tkankowych pod oczy i jeden zabieg na całą twarz. Czy po tych zabiegach mogę robić dermapen? Chodzi mi o całą twarz jak i pod oczami
     Pozdrawiam

     • Monika Łyżwa / 05.09.2023 08:52:53

      Pani Martyno, Dermapen można robić po 6 tygodniach 🙂 Pozdrowienia!

    • Sylwia / 18.04.2023 21:22:35

     Pani Doktor, dziękuję za odpowiedź odnośnie atelokolagenu pod oczy. Jestem jednak trochę zdziwiona informacją, że powoduje on obrzęki, bo moja doktor tak zachwalała jego idealne dopasowanie do tkanek i brak właśnie obrzęków. Mam problem z jednym okiem bo kwas tam spowodował grudkę i podłużną nierówność, w związku z czym użyta została hialuronidaza w tej okolicy no i efekt pomarszczona, pusta skóra. Atelokolagen collapleo miał wypełnić ten ubytek, ale dół w tym oku i zasinienie przez brak materiału nadal jest. Doktor tłumaczyła mi, że to wypełniacz jak kwas tyle, że bez skutków ubocznych typu obrzęki i że podany odpowiednio czyli głęboko da super efekt. Póki co efekt jedno oko wypełnione drugie puste pomarszczone, wygląda to słabo. Czy faktycznie collapleo jest wypełniaczem, bo to by znaczyło, że nie można chyba użyc kwasu skoro jest podany inny wypełniacz? Pozdrawiam. Sylwia.

     • Monika Łyżwa / 19.04.2023 12:45:49

      Pani Sylwio, kolagen nie jest wypełniaczem i działa inaczej niż kwas hialuronowy. Nie zostaje na stałe w skórze. Aby wypełnić dolinę łez należałoby użyć kwasu hialuronowego lub własnego tłuszczu (zabieg lipotransferu). Pozdrowienia! 🙂

    • Sylwia / 18.04.2023 00:17:53

     Witam, czy może Pani powiedzieć dlaczego atelokolagen pod oczy nie jest dobrym pomysłem? miałam właśnie podany pod oko w ilości 0,5 ml colleapleo . Ile czasu wchłania się w tej okolicy i kiedy po nim można podać kwas? i czy można iść na laser czy mezo po 2 tygodniach od podania czy trzeba czekać dłużej? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.

     • Monika Łyżwa / 18.04.2023 09:15:44

      Pani Sylwio, ten preparat może powodować często duże obrzęki i na tą okolicę są lepsze alternatywy – na przykład polinukleotydy. Po zabiegu z kolagenem pod oczy kwas można podać po minimum 4 tygodnia. Na laser na tą samą okolicę również można iść dopiero po 4 tygodniach 🙂 Pozdrowienia!

    • Anna / 16.03.2023 14:37:46

     Witam, jaki preparat Pani poleca do wypełnienia doliny łez?
     Pozdrawiam serdecznie

     • Monika Łyżwa / 17.03.2023 14:48:36

      Pani Anno, wybór konkretnego rodzaju kwasu hialuronowego lepiej jest zostawić lekarzowi, który będzie wykonywał zabieg 🙂 Pozdrowienia!

    Dodaj komentarz

    Może Ci się spodobać także

    Nawet jeśli drugi podbródek towarzyszy Ci od lat, to medycyna estetyczna ma na to rozwiązanie. To wspaniałe, że człowiek ma dwie ręce, dwie nogi czy...

    18.05.2021 Monika Łyżwa

    Kategoria: Problemy estetyczne

    Masaż Kobido stał się bardzo popularny, ale niewiele mówi się o jego efektach. Dlatego w tym wpisie dowiesz się na jakie NAPRAWDĘ efekty możesz liczyć, robiąc...

    18.09.2023 Monika Łyżwa

    Kategoria: Problemy estetyczne

    W społeczeństwie częściej rozmawiamy o zabiegach poprawiających urodę. Prawie codziennie słyszy się o rozmaitych nowych sposobach na młody wygląd i walkę ze zmarszczkami. Pojęcia takie...

    13.05.2020 Monika Łyżwa

    Kategoria: Problemy estetyczne

    Dołącz do mojego WYZWANIA!

    "5 Dni Do Lepszej Skóry"

    Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

     Dziękuję.

     Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".