Starzenie się skóry – spowolnij je w 5 krokach

Starzenie się skóry – spowolnij je w 5 krokach

Spis treści

  O tym, że skóra się starzeje każdy z nas wie doskonale. O tym, dlaczego skóra się starzeje… mówi się zdecydowanie mniej. Jedno jest pewne – czas nieubłaganie mija i nasza skóra chcąc nie chcąc zmienia się z każdym dniem. Specjaliści przed zabiegami określają tzw. „wiek skóry” aby określić z jakich metod skorzystać aby spowolnić starzenie się skóry. W tym wpisie opowiem Ci jak obniżyć wiek Twojej skóry w 5 prostych krokach i dzięki temu spowolnić pojawianie się zmarszczek.

  Starzenie się skóry a… samopoczucie

  Skóra jest największym narządem naszego ciała. Jednocześnie to narząd bardzo nietypowy, bo działa na styku między światem zewnętrznym, a Twoim organizmem. Nie dość, że stanowi doskonałą barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi, to dodatkowo pełni ważną rolę w utrzymaniu odpowiedniego balansu w naszym życiu psychicznym. Tak, w życiu psychicznym! Każdy z nas czuje się dobrze gdy wygląda świeżo, młodo i zdrowo. A taki stan uzyskamy dbając i pielęgnując naszą skórę każdego dnia. Dlatego pielęgnacja skóry jest tak ważna dla Twojego szczęścia!

  Starzenie się skóry – kiedy się zaczyna?

  Mimo że każdy z nas chciałby zatrzymać czas i pozostać wiecznie młodym, starzenia skóry nie da się zatrzymać. Proces ten zaczyna się dość wcześnie – a nawet powiedziałabym że zdecydowanie za wcześnie… 🙂 . Mówimy o trzeciej dekadzie życia i stałym postępowaniu wraz z upływem lat. Na naszej osi czasu niechlubnie możemy zaznaczyć wiek 25 lat. Od tego czasu znajdujemy się już równi pochyłej ku starzeniu się skóry

  Jak powstają zmarszczki na skórze

  Zastanawiałaś się kiedyś dlaczego robią się zmarszczki? Wraz z wiekiem dochodzi do stopniowej utraty kolagenu oraz zmniejszenia ilości gruczołów łojowych i potowych. Przez to nasza skóra staje się bardziej sucha, traci jędrność i elastyczność, a jej powierzchnia staje się niejednorodna. Zmniejsza się jej ukrwienie – co znacząco obniża zdolności regeneracyjne. A taka cienka skóra sprzyja łatwiejszemu powstawaniu wybroczyn, przebarwień i zmian skórnych. Niestety, mogą pojawić się łatwo pękające, widoczne naczynka. Zmniejsza się również grubość i wytrzymałość podskórnej tkanki tłuszczowej przez co pojawiają się pierwsze zmarszczki.

  Starzenie się skóry przebiega asymetrycznie

  Pierwsze widoczne zmiany pojawiają się tam gdzie grubość tkanki podskórnej jest najmniejsza: w okolicy oczodołów i wokół ust. Często zauważamy asymetrię w starzeniu się skóry. Asymetria powstaje poprzez czynniki zewnętrzne jak niesymetryczny ucisk jednej ze stron twarzy np. podczas snu. Każdy z nas ma swoją ulubioną pozycję spania i nierealnym wydaje się kontrola jej i dbanie o zachowanie symetrii.

  Wiek skóry a objętość twarzy, czyli dlaczego jesteśmy atrakcyjni

  Zastanawialiście się kiedyś co wpływa na postrzeganie naszej atrakcyjności? Niewątpliwie jest to czysta, zadbana skóra, śniada cera, pełne zadbane wargi, długie i ciemne rzęsy. Ale nie tylko! Na Twoją atrakcyjność ma wpływ także tzw. objętość twarzy oraz jej prawidłowe proporcje. Niestety, wraz z wiekiem tracimy tą objętość poprzez zanik tkanki podskórnej, zaniki kostne i te piękne proporcje z młodości zaburzają się. I tak – charakterystyczny dla młodzieńczego wyglądu kształt trójkąta skierowanego w dół ulega obróceniu…

  Zachodzące zmiany dotyczą jednakowo wszystkich struktur ciała, również mięśni mimicznych. Każdy jeden, nawet najmniejszy mięsień pełni specjalnie przypisaną dla niego funkcję. Wraz z upływającym czasem dochodzi do zaburzenia równowagi między nimi i większą aktywność przejmują mięśnie obniżacze nad dźwigaczami co skutkuje m.in. opadaniem kącików ust czy opadaniem brwi.

  Każdy starzeje się inaczej, jednak jest parę cech, które łączą każdą starzejącą się twarz. Jest to: obrócenie charakterystycznego dla młodzieńczego wyglądu trójkąta skierowanego w dół, niejednorodna powierzchnia skóry, zwiotczenie skóry, zmarszczki, zmiany skórne, przebarwienia, opadanie brwi, zmarszczki gładzizny (tzw. „lwia zmarszczka”), zmarszczki wokół oczu, wokół ust, utrata objętości warg, opadające kąciki ust, zapadnięcie oczu, ciemne kręgi pod oczami, powstanie „doliny łez”, fałdy nosowo-wargowe, widoczne drobne naczynka. Przerażające, prawda?

  Starzenie się skóry – spowolnij je w 5 krokach

  Na proces starzenia się mają wpływ czynniki zarówno genetyczne (z którymi nic nie możesz zrobić) jak i środowiskowe, czyli takie, na które masz wpływ. Co możesz zrobić już dziś aby spowolnić starzenie się skóry? Te cztery rzeczy w mojej opinii mogą zrobić największą różnicę:

  1. Ochroń się przed promieniowaniem UVA i UVB

  Jest ono odpowiedzialne aż za 80% wszystkich uszkodzeń skóry! Dlatego proszę, proszę, PROSZĘ – pamiętaj o stosowaniu kremów z filtrem UVA i UVB przez C A Ł Y R O K. Najczęstszym błędem, który widzę u moich pacjentów, jest przekonanie, że filtry UV trzeba stosować tylko w lecie. To nieprawda! Promieniowanie słoneczne działa niekorzystnie na naszą skórę nawet w grudniowy dzień, kiedy marzniemy w ciepłym wełnianym swetrze.

  2. Ogranicz stres

  Jesteś zaskoczona, że stres pojawił się na tej liście? Zadbaj o jak najwyższą jakość życia, postaraj się tak zorganizować swoje sprawy, żeby mieć jak najmniej sytuacji, które potencjalnie mogą wpływać na Twoją równowagę wewnętrzną. To ważny krok w drodze do szczęścia i do obniżenia Twojego wieku skóry.

  3. Popraw dietę i uważaj na niedożywienie

  Zadbanie o dobre „paliwo” dla Twojego organizmu to temat rzeka, ale ja przy tej okazji wspomnę o szkodliwej modzie, którą widzę w mediach od dłuższego czasu, czyli o rzekomej „szkodliwości tłuszczy”. To prawda, tłuszcz ma aż 9 kcal na 1g, więcej niż węglowodany i białko, ale nie powinnaś się bać jego spożywania! Bez odpowiedniej ilości tłuszczy w diecie Twoja skóra będzie szybciej się starzeć i będziesz mieć mniej energii do działania. Pamiętaj – to dawka czyni truciznę!

  4. Pij dużo płynów

  Druga rzecz związana z dietą to prawidłowe nawodnienie i nawilżenie skóry. Tylko wtedy skóra będzie szybko się regenerować i dasz jej szansę do odbudowy. Spożywaj od 40 do 60ml płynów (wody i innych) dziennie na każdy kilogram masy ciała. Czyli, dla osoby o wadze 60 kg będzie to min 2,4L płynów dziennie. Wliczamy do tego nie tylko wodę, ale każdy spożywany płyn (kawę, herbatę, itp.)

  5. Nie pal tytoniu i ogranicz nadmierne spożywanie alkoholu

  Przypomnij sobie jak wyglądała skóra na Twojej twarzy na dzień po ostrej imprezie. Wszyscy widzimy na własne oczy jak pogarsza się skóra u palaczy oraz osób często korzystających z używek. Pamiętaj, że wzrost wieku skóry to tylko jeden z niekorzystnych efektów takich środków i dla Twojego dobra lepiej z nich zrezygnować!

  Wszystko w Twoich rękach

  Na starzenie się skóry niestety nie mamy wpływu, jednak dbając o odpowiednią pielęgnację możemy ten proces spowolnić i sprawić że nie będzie dla nas aż tak trudny do zaakceptowania. To na Tobie spoczywa odpowiedzialność żeby Twój wiek skóry nie był równy naszemu wiekowi kalendarzowemu. Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi zapamiętasz, że wszystko w Twoich rękach, a wiek to tylko liczba 🙂

  Psst! Jeśli podobał Ci się ten artykuł polub moją stronę na Facebooku oraz obserwuj konto na Instagramie aby być na bieżąco <3

  5
  Oceń ten artykuł

  Oceń: Starzenie się skóry – spowolnij je w 5 krokach

  Oceń

   Podobał Ci się ten artykuł?


   Jeśli tak, to podaj swoje imię oraz e-mail, żeby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach. Twoje dane są ze mną bezpieczne.

   Komentarze
   Dodaj komentarz

   Może Ci się spodobać także

   Dostałam niedawno komentarz na Znanym Lekarzu o treści: „…jest bardzo naturalnym lekarzem, co spowodowało że zaufałam jej bardziej”. Zrobiło mi się bardzo miło, a przy...

   26.06.2021 Monika Łyżwa

   Kategoria: Inne

   Przeglądając na stronach internetowych zabiegi laserowe, wskazania do ich wykonania i przeciwwskazania, na pewno natknęliście się na sformułowanie "leki światłouczulające". Bardzo często bez zbędnego wyjaśnienia...

   22.01.2021 Monika Łyżwa

   Kategoria: Inne

   W każdym tygodniu dostaję od Was wiele zapytań przez Facebooka (bardzo za nie dziękuję!) o ceny zabiegów. To zmotywowało mnie do napisania dzisiejszego artykułu. Czy...

   21.09.2020 Monika Łyżwa

   Kategoria: Inne

   Dołącz do mojego WYZWANIA!

   "5 Dni Do Lepszej Skóry"

   Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

    Dziękuję.

    Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".